2024. április 26., péntek

Megromlott viszonyok a Gyermekszínházban

A kollektíva két részre szakadt, a dolgozók egy része az igazgatónő leváltását követeli

A Szabadkai Gyermekszínház Függetlenség és Önálló Szakszervezete azzal a kéréssel fordult Bogdan Laban polgármesterhez, hogy váltsa le Árokszállási Márta igazgatónőt a Gyermekszínház éléről. Az igazgatónő elleni vádakat hét pontban foglalták össze, melyeket továbbítottak a polgármesterhez is, illetve június 20-án egyórás figyelmeztető sztrájkot is szerveztek, hogy nyomatékosítsák követelésüket. A szakszervezet tagjai szerint személyes leszámolás történt az igazgatónő részéről, az igazgatónő viszont azt állítja, a kollégái gyűlölködésének céltáblájává vált.

A szakszervezetek szerint az igazgatónő szándékosan nem vette figyelembe a szabadkai alapfokú bíróság döntését két elbocsátott színész ügyében, szisztematikusan rontja a dolgozók közötti viszonyokat, megalázza és sértegeti a munkatársait, a színház pénzeszközeit nem a célnak megfelelően használja fel, akadályozza egyes dolgozók munkához való jogát, nepotista hozzáállást tanúsít, és nem tett lépéseket, hogy megkapják a 2006-ban kiírt tender alapján azt a műszaki felszerelést, melyet még akkor kifizettek.

– A racionalizáció miatt a dolgozók számát 37-ről 32-re kellett csökkenteni. Hárman önként jelentkeztek, hogy munkaerő-feleslegként megszűnjön a munkaviszonyuk, a másik két személyről Árokszállási Márta döntött, aki nem vette figyelembe a törvényes előírásokat és a kollektív szerződésben foglaltakat, amikor tavaly áprilisban két akadémiai végzettségű színészt bocsátott el, akik a felmondást követően bírósághoz fordultak – mondta el Csiszár László a Függetlenség Szakszervezet képviselőjeként a tegnap tartott sajtótájékoztatón.

A színésznőt a bíróság döntése értelmében vissza kellett venni, az ebből eredő költségek címén pedig az önkormányzatnak nyolcszázezer dinárt kellett kifizetnie. A másik színész ügyét még tárgyalják az újvidéki fellebbviteli bíróságon, de a szabadkai alapfokú bíróság ebben az esetben is a színész javára döntött, s a szakszervezet állítása szerint egymillió-ötvenezer dináros költségre kell számítani. Ha az igazgatónő tiszteletben tartotta volna a törvényeket, akkor erre nem került volna sor – mutattak rá. A két színész elbocsátása miatt zavar keletkezett a munkában, emiatt a tavalyi évben több előadás is elmaradt. Az elbocsátott színésznő helyére az egyik előadásban egy horvátországi színésznőt alkalmaztak tiszteletdíjasan, amivel törvényt sértettek. Mint elhangzott, a színházban az igazgatónő részéről mindennapos a mobbing és a személyes jellegű sértegetések a szakszervezethez tartozó színészekkel szemben, néhányuk jó ideje nem kap szerepet, miközben az igazgatónő a hozzá közel állókat favorizálja, külön díjazott munkákkal bízza meg őket, vagy stimulációt kapnak.

– Egyetlen követelésünk van, ez pedig az igazgatónő leváltása. A kérésünkkel megkerestük az igazgatóbizottságot és a felügyelőbizottságot, de mivel ők nem illetékesek, a város közigazgatási hivatalához fordultunk, ahonnan nem kaptunk választ, ezért végül a polgármestert kerestük fel, aki akkor fogadott is bennünket, és ígéretet tett arra, hogy beszélni fog az igazgató- és a felügyelőbizottság tagjaival, illetve az igazgatónővel, és értesít minket. Azóta elmúlt egy hónap, de nem történt semmi, és bár újabb találkozót kértünk tőle, választ nem kaptunk. A következő lépésben a szakszervezetek központi szervezeteihez fordulunk segítségért, tartományi, s ha kell, köztársasági szinten teszünk lépéseket, és ha nem járunk sikerrel, sztrájkba lépünk – jelentette ki Csiszár László.

A sajtótájékoztatón jelen volt Dragan Milanović, a Függetlenség Szakszervezet kultúra, művészetek és a média belgrádi ágazatának elnöke, aki támogatásáról biztosította az igazgatónő leváltását követelő dolgozókat. A megjelent dolgozók közül felszólalt többek között Szloboda Tibor, az egyik színész, akinek az igazgatónő tavaly felmondott, úgy fogalmazott, az elmúlt években nagyon megromlottak a viszonyok, ami már a színház működését veszélyezteti, s nagyon szomorú, hogy ezzel az üggyel azt az üzenetet közvetítik a közönség, vagyis a gyerekek felé, hogy az iskola, az eredmények, a tehetség és a kultúra itt nem ér semmit, s a magasan szakképzett emberekre itt nincs szükség.

Az ügyben megkérdeztük Árokszállási Mártát is, aki elmondta, a szakszervezetnek nincs semmilyen bizonyítéka, melyekkel alátámaszthatnák az ellene felhozott vádakat, ő viszont minden egyes döntését dokumentumokkal tudja bizonyítani, nem lopott el egy dinárt sem, és nem tett semmi törvénybe ütközőt.

(Fotó: Gergely Árpád)

(Fotó: Gergely Árpád)

– A probléma tavaly kezdődött, amikor közintézményként kénytelenek voltunk csökkenteni a dolgozók számát. Az egyetlen kikötés az volt, hogy olyan munkatársakat kell munkaerő-felesleggé nyilvánítanunk, akik nélkül a munka zavartalanul folyhat tovább. Egy munkacsoportot hoztunk létre, hogy eldöntsük, ki legyen az a két személy, akit elbocsátunk, és mivel a színészek kivételével minden munkahelyen egyetlen emberünk van, azaz egy díszlettervezőnk, egy pénztárosunk, egy hangtechnikusunk és így tovább, ezért egyedül a színészek közül tudtunk kiválasztani két személyt. Felállítottam egy ranglistát közöttük, melyben nem a végzettség fokát, hanem a tehetséget vettem alapul, mert úgy vélem, ez fontosabb, mint az iskola, de azt is tudni kell, hogy a legtöbb színésznek nincs is felsőfokú végzettsége. A tizenhét színész közül az utolsó két helyen szereplő ember kapott felmondást, mégpedig Jelena Rašković és Szloboda Tibor, ők azonban a bírósághoz fordultak emiatt, és a szakszervezet is ellenem fordult. Az alapfokú bíróság döntése alapján vissza kellett vennem Jelena Raškovićot, akivel szemben a város kiegyenlítette minden kötelezettségét, továbbá meg kellett ismételnünk az eljárást, és újra kiválasztani valakit, akit munkaerő-felesleggé nyilvánítunk – mondta Árokszállási Márta, hozzátéve, egy bizottságot hoztak létre, amely elvégezte az újbóli rangsorolást, s ezúttal a ranglista felállításánál figyelembe vették, hogy kinek milyen végzettsége van, valamint egyéb szempontok alapján is pontozták a színészeket, így a munkaéveket is figyelembe vették, s ez alapján ismételten Jelena Rašković került a lista utolsó helyére, és másodszor is felmondást kapott.

Az igazgatónő elmondása szerint ezt követően a színésznő édesapja, aki ügyvéd, beperelte őt, amiért ismét felmondott a lányának, valamint hogy mobbingnak tette ki, majd a szakszervezetek is összefogtak, és tíz tagjuk úgyszintén mobbing miatt indított ellene eljárást, a negyedik vádirat pedig annak az alkoholproblémákkal küzdő színésznőnek az esetéből született, aki ellen fegyelmi eljárást indított, mert többször nem jelent meg a munkahelyén.

– Időközben a bíróság Szloboda Tibor esetében is úgy döntött, hogy a színháznak vissza kell őt vennie, aki közben már rendes munkaviszonyban állt a Pannon RTV-ben. Szloboda Tibor, aki emellett saját színházát, a Vamabászt is létrehozta, visszatért a Gyermekszínházhoz, ugyanis itt nagyobb a fizetés, de tiszteletdíjas munkatársként továbbra is bedolgozik a tévének, nekünk viszont ismételten ki kell választanunk valakit, akit helyette elbocsátunk, s mivel ő biztosan nem az utolsó lesz a listán, attól tartok, valaki olyantól kell megválnunk, akire viszont nagy szükségünk van – magyarázta az igazgatónő, hozzátéve, Szloboda Tibornak mindössze hetvenháromezer dinárt kell külön kifizetni, amiatt, mert tavaly felmondást kapott. A 2006-ban kiírt tenderrel kapcsolatban elmondta, hogy neki ahhoz nincs köze, hiszen 2010 óta igazgató, másrészt a színház felújításának van egy meghatározott sorrendje, és a műszaki felszerelés leszállításának még nem jött el az ideje. A mobbing és a megromlott viszonyok kapcsán kijelentette, a kollektíva két részre szakadt, őt folyamatosan támadják, bojkottálják, beperelték, és előfordulhatott, hogy nem megfelelő hangnemben válaszolt, reagált, de mint állította, a kollégák egy része sem megfelelően áll hozzá a munkához, előnyben részesítik más társulatoknál vagy más munkahelyeken vállalt munkájukat, miközben felveszik az egész havi fizetésüket, egyesek csak saját anyanyelvükön szóló előadásokban hajlandók szerepelni, holott nincs külön szerb, magyar és horvát társulat, nem járnak próbákra, vagy az utolsó pillanatban lemondják az előadásban való közreműködést. Az igazgatónő a nepotizmus kapcsán elmondta, az, hogy alkalmazta a fiát, valóban annak minősül, amíg azonban a színészek negyvenöt- és hatvanháromezer dinár között keresnek, miközben ők dolgoznak a legkevesebbet, az ő fia azok között van, akiknek az átlagbére huszonnégyezer dinárt tesz ki.

– A két szakszervezet a leváltásom ügyében először a Gyermekszínház igazgatóbizottságához fordult, ők azonban nem tettek lépéseket, ugyanis a városi képviselő-testület nevezi ki és váltja le az igazgatót, ugyanakkor a Társadalmi Tevékenységek Titkárságának véleménye alapján a Gyermekszínház működésével nincs gond, és a munkámat is megfelelően végzem, ezért nem került sor a leváltásomra. Mivel az elmúlt egy évben több helyen is próbálkoztak leváltatni, de nem jártak sikerrel, most a polgármesterhez és a nyilvánossághoz fordulnak. Én nem fogom feladni, de nem is magam miatt csinálom. Az volt a vágyam, hogy a Szabadkai Gyermekszínház újra a legjobb legyen Szerbiában, ezt pedig elértük, és most szeretném, ha a régióban is a legjobbak lennénk. Az elmúlt években 45 díjat hoztunk haza, évente 300 előadásunk van, és hat premiert készítünk elő, s azt hiszem ez önmagáért beszél. A kollégáknak egyszerűen nem tetszik, hogy többet kell dolgozni, és hogy már nincs önigazgatás – jelentette ki az igazgatónő.

Nyitókép: (Fotó: Gergely Árpád)