2024. április 26., péntek

Az idén is gyűjtik a búzát a Magyarok kenyeréhez

A kovász az Árpád-kori szlavóniai magyar településekről érkezik

Hetedik évébe lépett az idén a Pécsről indult, de ma már az egész Kárpát-medencei magyarságot megmozgató Magyarok kenyere program. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara főszervezésében megvalósuló jótékonysági kezdeményezés keretében a Kárpát-medencében – immár a Székelyföldről is  összegyűjtött búzából készült lisztet szétosztják a szociálisan rászoruló, hátrányos helyzetű gyermekeket gondozó magyarországi és határon túli szervezeteknek.

Fotó: MTI

Fotó: MTI

A program kedvezményezettjei az idén is a Böjte Csaba ferences rendi szerzetes által vezetett erdélyi Dévai Szent Ferenc Alapítvány, a kárpátaljai Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon, az Oltalom Karitatív Egyesület, valamint a Pécsi Jótékony Nőegylet lesznek. A kedvezményezettek mellett a Kamara megyei szervezetei által kiválasztott segélyszervezeteknek is jut az adományokból, tavaly közel 150 ilyen szervezet részesült a felajánlásokból.

A Székely magyarok kenyere akcióval és testvértelepülési programmal bővül idén a Magyarok kenyere elnevezésű, 2011-ben Pécsről indult jótékonysági kezdeményezés – hangzott el tegnap a Pécsi Egyházmegye Magtár nevű rendezvényközpontjában tartott sajtótájékoztatón.

Korinek László jogászprofesszor, ötletgazda kiemelte: a kezdeményezés néhány héten belül bekerül a Magyar Értéktárba. Elmondta, a kovász a délszláv háborúban „porig rombolt” horvátországi magyar települések – Kórógy és Szentlászló – egyikéből érkezik.

Korinek László jogászprofesszor, ötletgazda kiemelte: a kezdeményezés néhány héten belül bekerül a Magyar Értéktárba. A program idei újdonságairól elmondta, hogy idén először sikerül „hetedhét országból” származó kenyeret sütni, ugyanis a kovász a délszláv háborúban „porig rombolt” horvátországi magyar települések – Kórógy és Szentlászló – egyikéből érkezik. A két kelet-szlavóniai falu Árpád-kori településnek számít. Az augusztus 20-i ünnepi kenyerek további összetevőire térve Korinek László jelezte: az utolsó magyarok által művelt sóbányából, az erdélyi Parajdról érkezik a só, a vizet a legmagyarabb folyóként emlegetett Tisza forrásából merítik.

Kisült a magyarok kenyere Nagybajomban: 2016. augusztus 20-án (Fotó: MTI)

Kisült a magyarok kenyere Nagybajomban: 2016. augusztus 20-án (Fotó: MTI)

Hozzátette: Erdélyben elindítják a Székely magyarok kenyere akciót, továbbá a kezdeményezés testvér-települési programmal is bővül. Utóbbi részleteiről elmondta: a határokon innen és túl lévő települések fognak búzát küldeni és fogadni, az új programelemet augusztus elején a Komárom-Esztergom megyei Ácson tartják meg.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a program évről évre növő támogatottságáról szólva felidézte: magyarországi és határon túli magyarlakta településekről 2011-ben 10 tonna búza érkezett a kezdeményezés keretében Baranyába, 2012-ben húsz, egy évvel később 100, 2014-ben 220, míg 2015-ben már 440, tavaly pedig 515 tonna.

A programban tavaly 3001 adományozó vett részt, 81 gyűjtőponton adhatták le a gazdák a jótékony célra szánt búzát, amelyet 26 malom díjmentesen őrölt meg, abból pedig 310 tonna liszt készült – sorolta hozzátéve, hogy az adományt 80 ezer rászorulónak juttatták el 147 határon inneni és túli szervezeten keresztül.

Győrffy Balázs szerint a gazdák nagy lelkesedéssel álltak a program mellé, külön méltatta a kárpátaljai gazdálkodóknak az ottani nehéz körülmények ellenére is igen jelentős tavalyi gyűjtését.

„Büszke vagyok a magyar gazdatársadalomra, akik nélkül a Magyarok kenyere program ma nem lehetne az egész Kárpát-medencét átölelő jelentős kezdeményezés. Köszönöm mindenkinek és kívánom, hogy az idén a tavalyinál is több magyar gazdálkodó érezhesse át a jótékonykodás felemelő érzését” – tette hozzá.

Páva Zsolt (Fidesz–KDNP) Pécs polgármestere a kezdeményezés egyre nagyobb ismertségét említve kiemelte: a programnak nem célja, hogy minden évben „magasabbra téve a lécet” több búzát gyűjtsenek össze, hanem hogy minél több gazda vegyen abban részt, így szélesítve a Magyarok kenyere bázisát.

Az eseményen elhangzott, hogy a Magyarok kenyere központi pécsi ünnepsége augusztus 20-án a nemzeti folklórra és hagyományokra épít, a műsor háziasszonya Sebestyén Márta népdalénekes lesz. A rendezvényen mások mellett Böjte Csaba ferences szerzetes is részt vesz.

Böjte Csaba a sajtótájékoztatón lejátszott videoüzenetében arról biztosította a gazdákat, hogy munkájuk gyümölcséért imádkoznak a Dévai Szent Ferenc Alapítvány gondozottjaival, illetve azért is, hogy abból jusson a rászoruló gyerekeknek.