2024. április 26., péntek
LONDONI MERÉNYLET

Marokkói származású, olasz volt a harmadik

Hivatalosan is megnevezte tegnap a londoni merénylet harmadik elkövetőjét a Scotland Yard. A tájékoztatás szerint két társával együtt a 22 éves, marokkói származású, olasz állampolgárságú Youssef Zaghba hajtotta végre a szombat esti merényletet, amelyben heten életüket vesztették, 48-an megsérültek.

Az olasz sajtóban nem sokkal a Scotland Yard bejelentése előtt már megjelent Zaghba neve. A Corriere della Sera beszámolója szerint apja marokkói, anyja olasz, aki jelenleg is Bolognában él. A lap értesülései szerint a férfi 1995-ben született a marokkói Fezben. Marokkóban és Bolognában is élt.

Zaghbát 2006-ban az olasz hatóságok feltartóztatták, amikor Törökországba akart repülővel eljutni, hogy onnan Szíriába utazzon tovább. Lefoglalták útlevelét és telefonját, amelyen nem találtak szélsőséges tartalmat, csak vallásos üzeneteket és oldalakat. Nemzetközi terrorizmus gyanújával feljelentették, de nem emeltek ellene vádat. Az olasz hatóságok jelenlétét és mozgását – mint idegen harcosét (foreign fighter) – a marokkói és a brit hatóságoknak is jelezték. Olasz források úgy tudják, hogy egy londoni étteremben dolgozott, és folyamatos kapcsolatban állt az anyjával. Legutóbb tavaly járt Olaszországban. A londoni rendőrség szerint Youssef Zaghba London keleti negyedeiben lakott, és nem hívta fel magára sem a Scotland Yard, sem a brit elhárítás (MI5) figyelmét.

A rendőrség már előző nap megnevezte a két másik elkövetőt, Khuram Shazad Buttot és Rachid Redouane-t. A 27 éves Butt pakisztáni születésű brit állampolgár volt, a 30 éves Rachid Redouane pedig marokkóinak és líbiainak vallotta magát.

A három terrorista szombaton késő este egy bérelt fehér Renault furgonnal felhajtott a London híd járdájára, ahol gyalogosokat gázolt el, majd a közeli piac, a Borough Market környékén sok embert megkéselt. A kiérkező fegyveres rendőri egység mindhármukat az első bejelentéstől számított nyolc percen belül agyonlőtte. A nyolcfős terrorellenes osztag összesen 50 lövést adott le az akcióban.

A rendőrség tájékoztatása szerint Khuram Shazad Butt tevékenységét már 2015-ben vizsgálni kezdte a Scotland Yard terrorelhárító szolgálata és az MI5, de olyan hírszerzési adat nem volt róla, amely arra vallott volna, hogy a szombat esti terrorcselekmény elkövetésére készült. Rachid Redouane-t a hatóságok a merénylet előtt nem ismerték.

Butt tavaly feltűnt a Channel 4 brit tévétársaság egyik dokumentumfilmjében, amely olyan iszlám szélsőségesekről szólt, akik kapcsolatban álltak az egyik leghírhedtebb, tavaly bebörtönzött radikális iszlám hitszónokkal, Anjem Choudaryval.

Choudaryt szeptemberben öt és fél év börtönbüntetésre ítélte a londoni központi büntetőbíróság, azzal a váddal, hogy a hitszónok az Iszlám Állam támogatására buzdította híveit, és nyilvánosan hűségesküt tett a dzsihadista terrorszervezetnek. Choudary korábban az egyik legszélsőségesebb nagy-britanniai iszlám csoport, a brit hatóságok által 2010-ben törvényen kívül helyezett el-Muhadzsirun élén állt, és először azzal hívta fel magára a brit elhárítás figyelmét, hogy mártíroknak nevezte a 2001. szeptember 11-én végrehajtott amerikai merényletsorozat elkövetőit.

Sok életet mentett meg az étterem vezetője

Az általa vezetett étteremben elbújt 28 ember közül többnek az életét mentette meg a spanyol Sergio Farina, aki megakadályozta, hogy a merényletet elkövető egyik terrorista behatoljon az étterembe – közölte tegnap az Antenna 3 nevű spanyol televíziós csatorna.

A terroristák egyike a piac közelében található egyik étterembe is be akart hatolni, amikor az említett vendéglátóipari egység vezetője – a galíciai autonóm közösségben született, de a brit fővárosban élő – Sergio Farina megakadályozta, hogy bejusson. Sergio testvére, Rafa Farina elmondta, hogy családjuk nagyon büszke testvére tettére.

Az esetet az étterem biztonsági kamerája rögzítette, a videofelvételt a Diario de Pontevedra galíciai napilap tette közzé honlapján.