2024. április 26., péntek

Bevándorlási kerülőútvonal keleti kitérővel

Romániából a legtöbb határsértő Magyarországra próbál átszökni

Szerbiából érkezik a legtöbb határsértő Romániába, azok közül pedig, akik illegálisan próbálják elhagyni az országot, a legtöbben Magyarországra próbálnak átszökni – közölte az MTI-vel hétfőn Alexandra Popescu főfelügyelő, a román határrendészet szóvivője.

Újságíróval beszélget egy bevándorló a magyar–szerb határon (Fotó: MTI)

Újságíróval beszélget egy bevándorló a magyar–szerb határon (Fotó: MTI)

Romániában az első negyedévben 569 határsértőt fogtak el a hatóságok: közülük 420-an illegálisan jöttek be az országba, 149-en pedig illegálisan próbáltak kijutni Romániából – derül ki abból a kimutatásból, amelyet az MTI érdeklődésére állított össze a román határrendészet. Az elfogott határsértőknek mintegy a fele, 280 ember iraki, 147 szíriai, 72 pakisztáni, 49 afganisztáni, 30 iráni. Tavaly egész évben 1624 határsértőt tartóztattak fel a román hatóságok (1075 illegálisan belépőt, 549 távozni próbálót).

MEGHÉTSZEREZŐDÖTT A HATÁRSÉRTŐK SZÁMA

Bár a román határrendészet nem erősítette meg, hogy nőtt a migrációs nyomás az ország határain, az intézmény honlapján szereplő adatokból kiderül, hogy az utóbbi egy hónapban jelentősen nőtt a határsértők száma. Áprilisban eddig 328, Szerbiából érkezett határsértő elfogásáról számolt be a román határrendészet, vagyis az utóbbi tíz nap alatt naponta feltartóztatott illegális bevándorlók száma meghétszereződött az első negyedév napi átlagához képest.

A román határrendészet az MTI-nek küldött válaszában közölte: nagy figyelmet fordít az illegális migrációra. Az ország délnyugati határvidékének védelmét megerősítették más térségekből érkezett határrendészekkel, éjjel-nappal hőérzékelő kamerákkal figyelik a határt, csendőri és rendőri alakulatokat is bevontak a folyamatos járőrözésbe.

A legtöbb határsértőt a Krassó-Szörény megyei Néranádas (Naidas), illetve a Temes megyei Temesmóra (Moravita) és Nagyszentmiklós (Sannicolau Mare) térségében fogták el, valamennyiük ellen illegális határátlépésért indítottak eljárást, átadván az ügyüket a területileg illetékes ügyészségnek.

A Bulgáriából érkező határsértőket azonnal átadják a bolgár határőröknek, a két ország közötti megállapodás értelmében. Amikor Szerbiából érkeznek határsértők, a határrendészet értesíti a szerb hatóságokat, hogy a két ország közötti visszafogadási egyezmény alapján vissza akarják küldeni a migránsokat Szerbiába, a kérelem elbírálásáig pedig a határsértőket a román bevándorlási hivatal veszi át.

Azokat a migránsokat, akik menedéket kérnek Romániától, szintén a bevándorlási hivatal helyezi el az általa működtetett befogadóközpontokban, ügyük elbírálásáig. A román határrendészet szinte kizárólag olyan, Nyugat-Európába igyekvő határsértőket fog el a magyar határon, akiket menedékkérőkként vett nyilvántartásba a román bevándorlási hivatal – derül ki a hivatal honlapján közzétett adatokból.

MŰKÖDIK A MAGYAR HATÁRZÁR

Mindössze nyolc határsértőt tartóztattak fel péntektől vasárnapig Magyarország területén a rendőrök – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság hétfőn az MTI-t.

A rendőrség honlapján olvasható statisztika szerint pénteken három, szombaton és vasárnap kettő-kettő jogellenesen az ország területén tartózkodó külföldit tartóztattak fel, állítottak elő és kísértek át az ideiglenes biztonsági határzáron az egyenruhások. A román és ukrán határszakaszon csupán egy migránst fogtak el.

A március 28-a óta hatályos jogszabályok alapján a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idején a rendőr az ország területén feltartóztathatja és visszakísérheti a határzárhoz a jogellenesen itt tartózkodó külföldit, ha nem merült fel bűncselekmény elkövetésének gyanúja.

Az elmúlt héten az ország területén összesen 32 migránst tartóztattak fel és kísértek vissza a rendőrök.