2024. április 26., péntek

Jövőre a szerb gazdaság még jobban teljesít – Csökkentették a világgazdasági növekedési előrejelzéseket

A Világbank legújabb jelentésében növelte Szerbia jövő évi gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzéseit, viszont az idei változatlan maradt. A Washingtonban közzétett, A világgazdaság perspektívái című jelentésében az idei évre marad a januári 1,8 százalékos növekedésre vonatkozó előrejelzés, a korábban 2017-re jósolt 2,2 százalék helyett pedig 2,3 százalékos GDP-arányos növekedésre számítanak. Továbbá úgy számolnak, hogy 2018-ban már a 3,5 százalékot is elérheti a GDP növekedése.

Ugyanakkor a Világbank közzétette a világgazdaság idei alakulásáról szóló előrejelzéseit is, amelyek már kedvezőtlenebb képet festenek, mint a szerbiai. Úgy látják, hogy a világgazdaság az idén 2,4 százalékos növekedést valósít meg, ami tulajdonképpen egyenlő a tavalyival, de jelentős mértékben elmarad a januárban közzétett 2,9 százalékos előrejelzéstől.

A gazdasági nagyhatalmak fejlődését a fejlődő országok húzzák majd vissza, és emellett az értékpapírpiacokon a befektetői hangulat romlását, a fejlett térségekben esetleg kialakuló stagnálást, a tartósan alacsony nyersanyagárakat, a geopolitikai feszültség éleződését egyes térségekben, valamint a növekedésösztönző monetáris intézkedések hatékonyságával szemben felmerült kétségeket emelték ki. A jelentés rámutat arra, hogy a negatív kockázatok szaporodtak a januári prognózishoz képest.
A Világbank növekedési előrejelzésének lefelé korrigálását negyven százalékban annak tulajdonítja, hogy a nyersanyag-exportáló fejlődő térségeknek nehézségeket okozott az igazodás az olaj és más nyersanyagok alacsony ára miatt kialakult kondíciókhoz. Ennek az országcsoportnak a növekedési előrejelzését a januári 1,2 százalékról 0,4 százalékra csökkentette a Világbank.
A nyersanyagimportőr országok sokkal jobban tudtak igazodni az új kondíciókhoz, mint az exportőrök – jegyzi meg a Világbank, rámutat azonban arra, hogy az alacsony energia- és nyersanyagárakban rejlő lehetőségeket nem feltétlenül tudták teljes mértékben kiaknázni. Az országcsoport növekedése 5,8 százalék lehet az idén, kissé elmaradva a 2015-ös 5,9 százaléktól.
A BRICS-országok közül Kína az idén 6,7 százalékkal növekedhet a tavalyi 6,9 százalék után, India megőrzi 7,6 százalékos növekedési ütemét, Brazíliában és Oroszországban a recesszió mélyül a januárban jelzetthez képest, Dél-Afrika pedig a januárban jelzettnél 0,8 százalékponttal lassabban, 0,6 százalékkal növekedhet az idén.
Magyarország idei növekedési előrejelzését a januárihoz képest 0,1 százalékponttal, 2,6 százalékra javította, a 2017-est 0,3 százalékponttal, azaz 2,4 százalékra csökkentette, a 2018-ast pedig 0,7 százalékponttal, 2,3 százalékra mérsékelte.