Labdarúgás

Suárez mesterhármasával bajnok a Barcelona

Cristiano Ronaldo duplájával diadalmaskodott ugyan a forduló előtt a Barcelonát egy pont lemaradással követő Real Madrid a Deportivo otthonában, de a bajnoki cím nem pottyant a királyiak ölébe, hiszen Granadában Luis Suárez mesterhármasával 3:0-s győzelmet arattak a katalánok, és begyűjtötték történetük 24. bajnoki titulusát – a rekorder Real 32-nél jár. Az uruguayi támadó 40 találattal gólkirály lett, illetve az Aranycipőért folyó versenyben is az élen áll, ráadásul 19 gólpasszával az asszisztlistán is élen végzett az egyaránt 18 gólpasszig jutó két csapattársa, Lionel Messi és Neymar előtt. A góllövők közt Neymar a negyedik, Messi a harmadik lett, a második helyen 35 találattal CR végzett. Zinédine Zidane, Real edzője sportszerűen gratulált a Barca sikeréhez, illetve az előttük álló feladatra, az Atlético elleni BL-döntőre hívta fel a figyelmet: „A Barcelona a bajnok, ezen nem tudunk változtatni, és meg is érdemelték, de az én srácaim előtt is le a kalappal. Szerencsések vagyunk, hogy még ott van nekünk a Bajnokok Ligája döntője, most pihennünk kell, aztán jól felkészülni a fináléra.” A katalánok csapatkapitánya, Andrés Iniesta remek szezonnak titulálta a mögöttük állót: „A legutóbbi nyolc kiírásból hatot megnyertünk, ez sokat elmond az elmúlt évek erőviszonyairól. A mostani bajnoki cím sokat jelent nekem. Ez a trófea a kemény munka és a kiegyensúlyozottság gyümölcse, csodálatos érzés.”

Fontos győzelemmel zárta az idényt a Bilbao, a Sevilla elleni 3:1-gyel megkaparintotta az Európa-liga-csoportkört érő 5. helyet, míg az eddig ott tanyázó, az Atlético vendégeként 2:0-s vereséget szenvedő Celtának meg kell elégednie a selejtezőkkel járó 6. hellyel.

A Levante melletti további két kieső kilétére lapzártánk után derült fény; az már korábban eldőlt, hogy a Tarragona elleni döntetlen után a másodosztályból feljutott a Leganés, illetve ezt kihasználva az Alavés is, további négy csapat pedig a harmadik feljutóhelyért vív majd meg.

Spanyol bajnokság, 38. forduló: Valencia–Real Sociedad 0:1, Deportivo La Coruña–Real Madrid 0:2, Granada–Barcelona 0:3, Athletic Bilbao–Sevilla 3:1, Málaga–Las Palmas 4:1, Atlético Madrid–Celta Vigo 2:0, a Real Betis–Getafe, az Espanyol–Eibar, a Rayo Vallecano–Levante és a Sporting Gijón–Villarreal találkozót lapzártánk után játszották.

Az Arsenal a második, a City a negyedik

Az angol Premier League utolsó fordulójában a Tottenham 5:1-es vereséget szenvedett a kieső – és az egy gólt szerző szerb válogatott, Aleksandar Mitrović kiállítása miatt a 67. perctől kezdve emberhátrányban játszó – Newcastle otthonában, az Arsenal viszont a triplázó Olivier Giroud vezérletével legyőzte a szintén kieső Aston Villát, így az Ágyúsok végeztek a második helyen. Mindkét londoni gárda a BL-csoportkörben lesz érdekelt.

A Manchester City a Swansea vendégeként elért 1:1-gyel vélhetően biztosította a BL-selejtezős negyedik helyet, hiszen a városi rivális Unitednak 19 gólos győzelem kellene a Bournemouth elleni elhalasztott meccsen az előzéshez. Az Old Traffordra tervezett mérkőzés egy gyanús csomag miatt maradt el, a szervezők biztosabbnak látták lefújni a találkozót a riasztás után – később kiderült, hogy a stadion illemhelyiségében találták meg a gyanús csomagot, egy csőre rögzített mobiltelefont. A készüléket a tűzszerészek a stadionban megsemmisítették.

Az MU-nak egyelőre az Európa-liga-csoportkör sincs még meg biztosan, hiszen a Palace-t 4:1-gyel hazaküldő Southampton jobb gólkülönbségével egyelőre megelőzi – a Vörös Ördögöknek legalább egy pont kell az 5. hely megszerzéséhez az elnapolt meccsen. A West Hamtől viszont már nem kell tartani, a Kalapácsosok vezettek, de kikaptak a Stoke-tól, így meg kell elégedniük a hetedik hellyel. Mögöttük a Liverpool zárt, az előző bajnok Chelsea a mostani trófeát elhódító Leicesterrel lejátszott 1:1 után a 10. helyen fejezte be a szezont.

Mivel sem Sergio Agüero, sem Jamie Vardy nem talált be a hétvégén, maradtak 24 gólosok, a Tottenham angol válogatott labdarúgója, Harry Kane lett a gólkirály 25 találattal. Gólpasszok terén az Arsenal adja a legjobbat, a német világbajnok, Mesut Özil 18 asszisztot termelt a szezon során. Utóbbi kategóriában a harmadik a szerb válogatott és a Soton középpályása, Dušan Tadić 13 gólpasszal.

A másodosztályból korábban az elsőként végző Burnley és a másodikként záró Middlesbrough jutott fel, a harmadik feljutópozícióért zajló rájátszás elődöntőinek első felvonását viszont a hétvégén játszották, a Hull City a Derby County vendégeként nyert 2:0-ra, a Sheffield Wednesday pedig hazai pályán győzött 3:0-ra a Brighton ellen. A Brighton ma, a Derby holnap 20.45-kor vághat vissza, és harcolhatja ki az élvonalbeli tagságot.

Angol élvonal, 38. forduló: Arsenal–Aston Villa 4:0, Chelsea–Leicester City 1:1, Everton–Norwich City 3:0, Newcastle United–Tottenham 5:1, Southampton–Crystal Palace 4:1, Stoke City–West Ham United 2:1, Swansea City–Manchester City 1:1, Watford–Sunderland 2:2, WBA–Liverpool 1:1, a Manchester United–Bournemouth mérkőzést elhalasztották.

Bő négy évtized után kiesett a Stuttgart

Az ötszörös bajnok Stuttgart nagy széria végére ért, a Bundesligába való 41 évvel ezelőtti feljutása óta folyamatosan a német élvonalban szerepelt, a Wolfsburgban elszenvedett 3:1-es vereség után azonban kiesett a legutóbb 2007-ben bajnok együttes. A Werder 1:0-ra legyőzte az Eintrachtot, ezzel megelőzte és osztályozóra küldte a frankfurtiakat – ellenfelük a Bundesliga 2 harmadikja, a Nürnberg lesz május 19-én és 23-án.

A Bayern már korábban bajnok lett, a Borussia Dortmund második, a Leverkusen harmadik és a Gladbach negyedik helye sem volt kérdéses, az Európa-liga-szereplést érő 5–7. hely sorsáról viszont az utolsó fordulóban döntöttek. A Mainz és a Hertha 0:0-s döntetlenjét kihasználta a Schalke, és a Hoffenheimben elért 4:1-es győzelemmel befutott az 5. helyre. A Mainz a 6. lett, és a gelsenkircheniekkel egyetemben az Európa-liga-csoportkörbe jutott, a berliniek a hetedik hellyel a második számú európai kupasorozat selejtezőibe kényszerülnek. „A mutatott játékunkkal elégedett vagyok, az eredménnyel már kevésbé. A következő szezon egy héttel korábban kezdődik számunkra, de nem olyan rossz ez” – konstatálta Dárdai Pál, a Hertha edzője a mérkőzés után.

A Bayern 3:1-re verte az utolsó Hannovert, az első gólt Robert Lewandowski szerezte – a lengyel 30 találattal gólkirály lett, az első 1977 óta, aki eljutott eddig a határig, légiósként pedig a legelső. A legtöbb gólpasszt, 15-öt a dortmundi Henrik Mkitarjan osztotta ki, a Kicker osztályzatai alapján az örmény labdarúgó lett a szezon legjobbja is.

Német bajnokság, 34. forduló: Bayern München–Hannover 3:1, Borussia (D)–Köln 2:2, Bayer (L)–Ingolstadt 3:2, Wolfsburg–Stuttgart 3:1, Augsburg–Hamburg 1:3, Werder Bremen–Eintracht (F) 1:0, Hoffenheim–Schalke 1:4, Mainz–Hertha 0:0, Darmstadt–Borussia (M) 0:2.

Higuaín rekordot döntött, és a második helyre lőtte a Napolit

Az argentin Gonzalo Higuaín határozta meg a Serie A utolsó fordulóját, a Napoli támadója mesterhármast szerzett a Frosinone ellen 4:0-ra megnyert hazai találkozón, amivel csapata kiharcolta a BL-csoportkörbe vezető második helyet, ő pedig 36 góllal gólkirály lett – nem is akárhogyan, csúcsot döntve, az olasz bajnokságban ugyanis még soha senki nem lőtt ennyi gólt egy idényben.

A bajnok Juventus a Sampdoria elleni 5:0-s hazai sikerrel köszönte meg szurkolóinak az egész éves biztatást, a duplázó Paulo Dybala pedig gondoskodott róla, hogy két argentin legyen a góllövőlista első két helyén, 19 találattal ugyanis felkúszott a második pozícióra.

A Roma a forduló rangadóján idegenben verte 3:1-re a Milant, de így is meg kell elégednie a dobogó alsó fokával, a BL-selejtezővel. A Milan lemarad Európáról, amennyiben kikap az olasz kupadöntőben a Juvétól.

Olasz bajnokság, 38. forduló: Juventus–Sampdoria 5:0, Napoli–Frosinone 4:0, Sassuolo–Inter 3:1, Milan–Roma 1:3, Genoa–Atalanta 1:2, Chievo–Bologna 0:0, Empoli–Torino 2:1, az Udinese–Carpi, a Lazio–Fiorentina és a Palermo–Hellas Verona találkozót lapzártánk után játszották.

A Lille elorozta a Saint-Étienne európai kupahelyét

Az európai kupaporondra vezető 3., 4. és 5. hely és a kiesőpozíció sorsa volt kérdéses a francia élvonal utolsó fordulója előtt: a Monaco a Montpellier elleni 2:0-val megtartotta a harmadik helyet a Guingamp felett 3:2-es győzelmet arató Nice előtt, a Lille pedig befutott az 5. helyre, miután ki-ki meccsen nyert 1:0-ra a Saint-Étienne vendégeként. A korábban kieső Troyes-hoz vereségével csatlakozott a Gazélec Ajaccio, illetve a Reims, amely hiába verte a Lyont 4:1-re, a Toulouse maradt benn, miután fordított az Angers otthonában.
A bajnokságot már hónapokkal ezelőtt elhódító PSG 4:0-s győzelmet aratott a Nantes felett Zlatan Ibrahimović búcsúmeccsén, a svéd–bosnyák támadó két gólt vállalt a termésből, és 38 góllal elhódította a gólkirályi címet. Ibra igazi klubikonként távozott Párizsból, a 89. percben lőtt második gólja után gyermekei társaságában levonult a pályáról, az egyiknek a mezén az állt, hogy legenda, a másikén meg, hogy király.

Francia bajnokság, 38. forduló: Angers–Toulouse 2:3, Monaco–Montpellier 2:0, Saint-Étienne–Lille 0:1, Guingamp–Nice 2:3, Troyes–Marseille 1:1, Lorient–Gazélec Ajaccio 1:0, PSG–Nantes 4:0, Caen–Bordeaux 1:0, Reims–Lyon 4:1, Rennes–Bastia 1:2.

Portugál–holland és spanyol–német az elődöntőben

A portugálok az Ausztria elleni 5:0-s sikerrel magabiztosan jutottak az elődöntőbe az Azerbajdzsánban zajló U17-es férfi-Eb-n, a többi negyeddöntő viszont szoros, egygólos mérkőzéseket hozott – a németek a belgákat, a spanyolokat az angolokat, a hollandok pedig a svédeket verték 1:0-ra. A szerdai elődöntőkben portugál–holland és német–spanyol párharcot rendeznek.

U17-es férfi-Eb, negyeddöntő: Portugália–Ausztria 5:0, Németország–Belgium 1:0, Spanyolország–Anglia 1:0, Svédország–Hollandia 0:1. Az elődöntő párosítása: Portugália–Hollandia, Németország–Spanyolország.

@k = A spanyolok és a németek a női döntőben

A spanyolok könnyedén, a norvégok 4:0-s legyőzésével jutottak be a döntőbe Fehéroroszországban zajló női U17-es Eb-n, ellenfelük a ma 19 órai fináléban az angolokat nagy nehezen legyűrő, 4:3 arányban diadalmaskodó Németország lesz. Spanyolország a torna címvédője, tavaly Svájc ellen győzött a döntőben. Két évvel ezelőtt ugyanez a két csapat találkozott a fináléban, akkor a német lányok 1:1 után tizenegyespárbajban hódították el a trófeát.

U17-es női Eb, Fehéroroszország, elődöntő: Anglia–Németország 3:4. A döntő párosítása: Spanyolország–Németország.