2024. május 4., szombat

Elönti a piacot a kőolaj

Észak-Dakotában már a fogyasztó kér pénzt, hogy megvásárolja az olajat

Hiába csökken világviszonylatban a fekete arany ára, hiába mérséklődik az Kőolaj-exportáló Országok Szervezeten (OPEC) kívüli olajtermelők exportja, ha Irán pótol minden hiányt – állítja a világ egyik legfontosabb olajipari tanácsadó szervezete, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). A felesleget már nincs hova tenni, a készleteket a túlcsordulás veszélye fenyegeti.

A világ olajpiacai egyszerűen belefulladnak az eladhatatlan olajtengerbe, ami a jelenleginél is lejjebb szoríthatja a fekete arany árát – olvasható az IEA jelentésében. Az IEA szakértői a kínai gazdaság kihűlését látva csökkentették a világ olajkeresletére vonatkozó előrejelzésüket.

Az OPEC-en kívüli termelők ugyan mérsékelni fogják exportjukat 2016-ban, ám az újra piacra lépő szintén kartell-tag Irán pótolni fogja ezt a hiányt. Mindezek eredményeként átlagban napi 1,5 millió hordóval több olaj kerül piacra, mint amennyit a vásárlók igényelnek.

A fekete arany ára 12 éves mélypontra esett a hét elején azzal, hogy az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordójáért a hétfői kereskedés egyik szakaszában alig több mint 28 dollárt kellett adni – kedden délelőtt valamivel 29 dollár per hordó felett állt a jegyzés –, miután Irán megszabadult az olajkivitelét is korlátozó nemzetközi szankcióktól.

Emellett Szaúd-Arábia a világ legnagyobb olajtermelője a hétvégén megerősítette, hogy nem változtat azon a stratégiáján, amely szerint piaci részesedésének megőrzése érdekében az alacsony ár ellenére sem mérsékli kivitelét.

Miután az iraki olajbányászat bővüléséből nem lett semmi, az idén Irán lehet az egyetlen olyan OPEC-tagállam, amely növelni tudja exportját. Az IEA becslése szerint a perzsa állam az első negyedév végén napi 300 ezer hordó olajat dobhat a világpiacra, és ezt a mennyiséget az év közepére 600 ezerre növelheti. Tavaly decemberben napi 2,91 millió hordó olajat bányásztak Iránban, ami három és fél éves rekord.

A perzsa állam kivitele éppen pótolja az OPEC-en kívüli olajtermelők kieső exportját. Az utóbbi országok 1992 óta nem értékesítettek olyan kevés olajat, mint amennyit az IEA várakozása szerint 2016-ban el fognak adni.

Az OPEC-országok napi 32,28 millió hordó olajat hoztak felszínre decemberben, ami 600 ezerrel több annál a 31,7 milliónál, amellyel teljesíthetik 2016-os tervüket.

Eközben az olajkereslet az enyhe tél miatt is csökkent, 2015 utolsó negyedében egyéves mélypontra süllyedt. A fogyasztás növekedése az idén napi 1,2 millió hordóra csökkenhet a tavalyi 1,7 milliós pluszról. Ezzel az átlagos felhasználás naponta 95,7 millió hordó lehet.

Mindezek eredményeként a felhalmozott olajkészletek 285 millió hordóval bővülhetnek 2016-ban, miután tavaly elérték az egymilliárd hordót. Mivel a szárazföldi tárolókapacitások egyre szűkösebbé válnak, nyereségessé válhat, ha lehorgonyzott olajtankerekben raktározzák a fekete aranyat. Irán az elmúlt években jelentős mennyiséget tett félre ilyen módon, abban bízva, hogy ha feloldják a szankciókat, akkor eladhatja a készleteit.

Miközben egyre jobban telítődik a nemzetközi olajpiac Észak-Dakotában, odáig fajult a helyzet, hogy a fogyasztó pénzt kért azért, hogy megvásárolja az olajat. Az egyik olajfeldolgozó, a Flint Hills Resources 0,5 dollár ellenében hajlandó átvenni az olajfajta hordóját, mert azt magas kéntartalma miatt sokkal többe kerül feldolgozni, mint beszerezni a tisztább nyersolajat.

A North Dakota Sour vásárlása ellen szól a magas feldolgozási költségek mellett az is, hogy ez az olajfajta a lelőhelyektől csak olajszállító kamionokban és vasúton szállítható, mert még 2011-ben a Enbridge vezetéküzemeltető leállította a magas kéntartalmú kőolaj továbbítását olajvezetékein.

A múlt év elején a North Dakota Sour hordónkénti ára 13,5 dollár volt, holott 2014 elején még 47,6 dollárt ért.