2024. április 26., péntek

Szijjártó: Bármikor megvédenénk szerb barátainkat

A magyar külügyminiszter elmondása szerint a migránsválság kapcsán Szerbia támogatása szívből jött és nem taktikai lépés volt

Magyarország érdeke az, hogy a szomszédos Szerbia erős és stabil európai uniós ország legyen – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Politika című belgrádi napilapnak adott interjújában. A lap részleteket közölt a magyar miniszterrel készített interjúból, amely teljes terjedelmében az újság vasárnapi számában jelenik meg.

Szijjártó Péter (Fotó: MTI)

Szijjártó Péter (Fotó: MTI)

A tárcavezető kifejtette, hogy Magyarország azt szeretné, ha Szerbia mihamarabb az Európai Unió tagjává válna, és a csatlakozási folyamat felgyorsítása mellett áll ki. A magyar–szerb határon épített kerítés sem a szerb nép ellen irányul, a két ország kapcsolata még soha nem volt ilyen jó – fogalmazott Szijjártó Péter. A miniszter szerint jelenleg hét határátkelő van a két ország között, és az a cél, hogy minél jobban megkönnyítsék a törvényes belépést Magyarországra.

„A kerítést nem szórakozásból építettük, hanem az Európai Unió elfogadott előírásai szerint jártunk el, amelyek hangsúlyosan szólnak a schengeni külső határok védelméről” – szögezte le a külgazdasági és külügyminiszter.

A kérdésre, miszerint Magyarország miért Szerbiát támogatta, és nem a szintén EU-tag Horvátországot a migránsválsággal kapcsolatos vita során, a politikus elmondta: a horvát kormányfő „nem elfogadható és nem európai módon” támadta meg Magyarországot, amikor az országot a fasiszta diktatúrákhoz hasonlította, és Szerbiával sem volt tisztességes. „Szerbia támogatása a szívünkből jött, nem koordinált lépésről volt szó. Most már egyértelmű, hogy ha valaki megtámadja szerb barátainkat, akkor mi a védelmükre kelünk, azért, mert barátok vagyunk, és így működnek a barátságok” – fogalmazott Szijjártó Péter.

A magyar–szerb határ szeptemberi lezárását követően a migránsok útvonalat változtattak, és Magyarország helyett Horvátországon keresztül igyekeztek Nyugat-Európába jutni. Zoran Milanović horvát kormányfő akkor azzal vádolta meg Budapestet és Belgrádot, hogy egy megegyezés alapján szervezetten irányítják, illetve szállítják a migránsokat a horvát határra.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy Magyarország nem ért egyet azzal az elképzeléssel, hogy szíriai menekülteket Törökországból az Európai Unióba szállítsanak, hanem azt tartaná elfogadhatónak, hogy az EU pénzügyi támogatásával a török menekülttáborokat fejlesztenék, illetve újakat építenének, hogy a migránsok Törökországban maradjanak.

Indoklása szerint ugyanis azok, akik Európába jönnek, valószínűleg már soha nem fognak visszatérni saját országukba. A félelem attól a „titkos háttér-megállapodástól”, amelyről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt, és amely arról szólhat, hogy az Európai Unió befogadna 400-500 ezer szír menekültet, az európai vezetők korábbi kijelentésein alapszik – tette még hozzá a tárcavezető.