2024. április 26., péntek
Migránsválság

Németországban felszámoltak egy embercsempész hálózatot

Nagyszabású razziával felszámoltak egy nemzetközi embercsempész hálózatot tegnap Németországban. Az akcióban 571 rendőr vett részt a tartományi rendőrségek támogatásával, két ügyész vezetésével. Három tartomány – Alsó-Szászország, Baden-Württemberg, Észak-Rajna-Vesztfália – összesen 24 városában és településén tartottak házkutatásokat, illetve vettek őrizetbe embereket iparszerűen végzett embercsempészet és okmányhamisítás gyanújával.

A gyanúsítottak főleg szíriai és libanoni állampolgárok beutazását szervezték. Hamis útlevelekkel, németországi tartózkodásra feljogosító, hamisított papírokkal látták el ügyfeleiket, és többnyire légi úton utaztatták be őket. Cserébe fejenként akár 10 ezer eurót is elkértek a hildesheimi ügyészség és a szövetségi rendőrség hannoveri igazgatóságának közös közleménye szerint.

A hatóságok 17 ember ellen indítottak eljárást. A hálózat vezetője egy 24 éves, esseni illetőségű férfi, sajtóhírek szerint egy, a városban letelepedett libanoni klán tagja. A razziában a rendőrség különleges bevetési egységének több különítménye is részt vett, mert több gyanúsítottat különösen veszélyes személyként tartanak számon. A házkutatásokon lefoglaltak egyebek mellett kardokat, bozótvágó késeket és kézi lőfegyverhez való lőszert.

Kurz: Az unió elveszítette az ellenőrzést a külső határai felett

Az uniós menekültügyi rendszer gyökeres átalakítását és menekült-áttelepítési programok elindítását szorgalmazza az osztrák külügyminiszter. Sebastian Kurz (a képen) a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap szerkesztőségében tett látogatásán hangsúlyozta, hogy „a belső határok nélküli Európai Unió eszméje csak a külső határok biztosításával együtt valósítható meg, az unió azonban totálisan elveszítette az ellenőrzést külső határai felett. A külső határok védelme mellett az uniós menekültügyi rendszer is csődöt mondott, a mostani szisztéma nem több embercsempész-támogató programnál, és nem alkalmas a leginkább rászoruló, veszélyeztetett csoportok megsegítésére, hiszen a sebesültek, az idősek, a betegek és a gyerekek közül sokan nem tudnak eljutni az EU-ba.”

Úgy vélte, teljes mértékben át kell alakítani a menekültügyi rendszert, és be kell vezetni az áttelepítési program intézményét. Meg kell teremteni azt a lehetőséget, hogy a menekültek már a hazájukban – az úgynevezett származási országban – benyújthassák az EU-nak menedékjogi kérelmüket, és uniós tisztségviselőknek kellene megvizsgálniuk, hogy kik szorulnak különösen sürgősen védelemre és segítségre. Ezeket az embereket kellene áttelepíteni az EU-ba, és elosztani a tagállamok között, kvóták alapján. A külügyminiszter elképzelése szerint a tagállamok a kvótákon felül, önkéntes alapon további hozzájárulással is segíthetik a menekültválságok kezelését.

Kurz Törökországgal kapcsolatban elmondta: Ankara akár napokon vagy heteken belül meg tudja állítani a menekülthullámot. Megjegyezte, hogy a török hatóságok az ilyen ügyekben sokkal nagyobb határozottsággal lépnek fel, mint ahogy az az EU-ban megszokott. Az EU-nak azonban tudnia kell, hogy az együttműködésnek nagy ára van, a török vezetés a menekültek ellátását szolgáló pénzügyi segítség mellett vízummentességet kér állampolgárainak, és az uniós tagság megszerzésének igazi esélyét, egy valódi csatlakozási perspektívát követel.

Az EU részéről őszinteségre is szükség van a közös menekültügyi akcióterv kidolgozásához és megvalósításához. „Ha elkezdjük az együttműködést Törökországgal, nyíltan ki kell mondanunk, hogy ezt azért tesszük, mert kimerültek a kapacitásaink” – mondta Kurz.