2024. április 25., csütörtök

Flanagan „bosszút állt”

A virginiai tévécsatorna egyetemi ösztöndíjakat indít a két lelőtt televíziós nevével

Ösztöndíjakat indít a két, élő adásban lelőtt televíziós alma materében a WDBJ7 tévécsatorna – jelentette be Kelly Zuber, a WDBJ7 hírigazgatója.

A 24 éves riporternő, Alison Parker a James Madison Egyetemen, a 27 éves Adam Ward pedig a Virginiai Műszaki Egyetemen végzett. Parker és Ward előtt kollégák és tévénézők rótták le kegyeletüket, a televízió épületénél virágokat és léggömböket helyeztek el.

A riportert és az operatőrt egy volt kollégájuk, a 41 éves Vester L. Flanagan lőtte le egy szerda reggeli élő adás közben. A Bryce Williams újságírói nevet használó egykori riporter, akit két évvel ezelőtt bocsátottak el a WDBJ-től, legkevesebb 15 lövést adott le. Megsebesült az interjúalany, Vicki Gardner, a helyi kereskedelmi kamara vezetője is. Őt megműtötték, állapota stabil.

Flanagan felvételt készített a kettős gyilkosságról, amelyet megosztott a közösségi médiában. A Twitter, a Facebook és a YouTube megpróbálta törölni a videót. A volt riporter egy autós üldözést követően, amelyben összetörte az általa vezetett autót, az I-66-os autópálya közelében fegyverével öngyilkosságot követett el. Válságos állapotban, helikopterrel szállították kórházba, de életét nem sikerült megmenteni.

Flanagan hónapok óta készült a gyilkosságra; a saját Ford Mustangja helyett egy több napja bérelt Chevrolet Sonicon próbált meg elmenekülni, az ABC televízió híradójának pedig nem sokkal a bűncselekmény után egy 23 oldalas faxot küldött.

A rendőrség az üzenetről nem közölt részleteket, de sajtóértesülések szerint az afroamerikai férfi terjedelmes vallomásában egyebek között a faji megkülönböztetésre panaszkodott. Azt állította, akkor telt be nála a pohár, amikor júniusban egy fehér rasszista támadó meggyilkolt kilenc fekete hívőt egy charlestoni templomban. Két nappal ezután, június 19-én vette meg a gyilkossághoz használt fegyvert, egy 9 milliméteres Glock típusú pisztolyt.

A faxban Flanagan kitért arra is, hogy nagy hatást gyakorolt rá a Virginiai Műszaki Egyetemen 2007. április 16-án és a columbine-i középiskolában 1999. április 20-án elkövetett mészárlás.

A volt riportert 2013. február 1-jén rendőrrel kísértették ki a WDBJ televíziótól. A jelenetet Ward akkor videóra vette. A Twitteren azt állította, mindkét áldozatával munkahelyi konfliktusa volt. Parker azonban csak egy éve dogozott a helyi 7-es csatornán fogható WDBJ-nél, így a televíziónál közvetlen összetűzésbe nem keveredhetett Flanagannel.

Az elkövető több korábbi kollégájára panaszt tett az Egyenlő Foglalkoztatási Esélyek Bizottságánál, állítólagos rasszista kijelentéseik miatt, de vádjait nem sikerült bizonyítania.

Jeffrey Marks, a csatorna elnök-vezérigazgatója szerint a volt riporter kereste a konfliktust, és nehéz volt vele együtt dolgozni. Flanagant, aki korábban több más államban is dolgozott televíziósként, 2000-ben elbocsátották az észak-floridai WTWC televíziótól, ahol szintén rasszizmussal vádolta meg a kollégáit. Állításait itt sem sikerült alátámasztania.

Barack Obama elnök a két televíziós meggyilkolásával kapcsolatban kijelentette: „Ideje ismét elgondolkodnunk azon, hogyan csökkenthetnénk a fegyveres erőszakot”. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője arra szólította fel a kongresszust, hogy hozzon törvényt a lőfegyverek beszerzésének és tartásának szigorításáról, és hogy a „józan ész” nevében akadályozza meg a virginiaihoz hasonló tragédiákat, amelyek „túlságosan gyakran” fordulnak elő az Egyesült Államokban.

Hasonlóképpen a lőfegyverekre vonatkozó szabályozás megszigorítását sürgette Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt-aspiráns. „Tennünk kell valamit a fegyveres erőszak ellen!” – írta a Twitteren. Republikánus ellenfelei közül ugyanitt Jeb Bush, Scott Walker, Ben Carson, Ted Cruz, Mike Huckabee és Lindsey Graham fohászkodott az áldozatokért.