2024. április 26., péntek
AMERIKAI ZAVARGÁSOK

Országossá terebélyesedtek a tiltakozások

Obama szerint a faji feszültségek „a kemény valóságban gyökereznek, az erőszakra azonban nincs mentség”

Miközben az Egyesült Államok több mint száz településén tartottak békés tiltakozó megmozdulásokat, Fergusonban ismét felgyújtottak egy rendőrautót. A St. Louis vonzáskörzetéhez tartozó településen a rendőrség és a Nemzeti Gárda egységei a folytatódó szembenállás ellenére jobban fenn tudta tartani a rendet, mint egy nappal korábban, amikor a nagyesküdtszék döntése által kiváltott tüntetést kihasználva sokan üzleteket fosztottak ki és gyújtottak fel. Ehhez jelentősen hozzájárult az is, hogy Missouri állam kormányzója 700-ról 2200-ra növelte a Nemzeti Gárda Ferguson környékére vezényelt egységeinek létszámát. A városházánál felgyújtott autótól a rendőrök könnygáz bevetésével szorították hátrább a tömeget.

Az országossá terebélyesedett tiltakozásokat az váltotta ki, hogy az illetékes nagyesküdtszék hétfőn úgy döntött, nem kell bíróság elé állítani azt a fehér rendőrt, aki augusztusban agyonlőtt egy fegyvertelen fekete tizenévest. New Yorkban kedd este (közép-európai idő szerint szerda hajnalban) több száz tüntető egy időre megbénította a várost New Jersey-vel összekötő Lincoln-alagút forgalmát, majd a rendőrség továbbvonulásra kényszerítette őket. A tömeg végigvonult a metropolisz több forgalmas útján. Ezenkívül Washingtonból, Philadelphiából, Bostonból, Baltimore-ból, Portlandből, Chicagóból, Denverből, New Orleansből, Los Angelesből, San Franciscóból, Atlantából és Seattle-ből jelentettek megmozdulásokat. Több helyen tüntetőket állítottak elő a forgalom akadályozása miatt. Demonstrációkat tartottak Kanadában is.

Barack Obama elnök elítélte az erőszakot, és kifejezte készségét a békés tüntetőkkel való konstruktív párbeszédre. Arra utasította Eric Holder igazságügyi minisztert, hogy ne csak annak kiderítésére összpontosítson, hogy a zavargások során kik és milyen bűncselekményeket követtek el, hanem határozza meg azokat a lépéseket is, amelyek szükségesek annak biztosítására, hogy a bűnüldöző szervek mindenkivel tisztességesen és jogszerűen bánjanak, és hívjon össze regionális tanácskozásokat a „faji” feszültségek csökkentésére vonatkozó tennivalók megvitatására. „Ez a probléma nemcsak Ferguson problémája, hanem egész Amerika problémája” – hangoztatta Obama, közölve, hogy a párbeszédbe, amelyre ő is kész, be kell vonni a békés tüntetőket, a helyi vezetőket, a kisebbségek, a rendőrség és az egyházak képviselőit is. Az elnök elismerte, hogy a kisebbségek panaszai a „kemény valóságban gyökereznek”, ugyanakkor leszögezte, hogy „az erőszakra nincs mentség”, és hogy a bűncselekmények elkövetőit, akikkel nem érez együtt, felelősségre kell vonni.

Holder arra utasította munkatársait: működjenek együtt a békés tüntetések szervezőivel az erőszak elkövetőinek azonosításában és elszigetelésében.

Az illetékes nagyesküdtszék hétfőn döntött úgy, hogy nem indokolt vádat emelni Darren Wilson rendőr ellen, aki augusztus 9-én Fergusonban agyonlőtte a fegyvertelen, fekete bőrű, 18 éves Michael Brownt. Az eset nyomán augusztusban több hétig tartó zavargások törtek ki, de a hétfő éjszakai erőszakos megmozdulás minden eddiginél pusztítóbb volt. A testület bizonyítékokat felsorakoztató, mintegy ezeroldalnyi dokumentációból kiolvasható, hogy a fiatalember megütötte a vele szemben intézkedő rendőrt, megpróbálta megszerezni szolgálati fegyverét, majd a felszólításra, hogy adja meg magát, nem engedelmeskedve neki akart rontani Wilsonnak.

A 28 éves Wilson, akit az incidens után szabadságoltak, és aki azóta nem jelent meg a nyilvánosság előtt, az ABC televíziónak nyilatkozva sajnálkozását fejezte ki Brown halála miatt, de kijelentette, a lelkiismerete tiszta. Mint mondta, nem hiszi, hogy másképpen járt volna el akkor, ha fehér bőrű emberrel szemben kellett volna intézkednie. Wilson azt állította, hogy féltette az életét.

Noha a Brown család hivatalosan elítélte az erőszakot, egy, a The New York Times által készített videóból kiderült, hogy Brown nevelőapja, Louis Head nem sokkal a hétfői zavargások kitörése előtt gyújtogatásra buzdított. Head azt követően fordult ezzel a felszólítással Fergusonban az őket körülvevő tiltakozókhoz, hogy magához ölelve megpróbálta megnyugtatni az agyonlőtt fiatalember anyját, Lesley McSpaddent. A lelőtt fiatal apja, idősebb Michael Brown már a múlt héten azt hangoztatta, hogy „a tulajdon megsemmisítése nem válasz” a történtekre.