2024. április 26., péntek

Az idén 800 orvos hagyhatja el Szerbiát

Egyre több szerbiai orvos dönt úgy, hogy elhagyja hazáját, és külföldön próbál szerencsét; az idén 800 orvos váltotta ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges igazolást – írta vasárnap a Večernje Novosti című belgrádi napilap.

Az orvosok a leggyakrabban Németországba, Szlovéniába, Máltára, a skandináv országokba és a Közel-Keletre mennek. A legtöbb kivándorló az általános orvosok közül kerül ki, de vannak sebészek, altató orvosok és szívsebészek is.
Tatjana Radosavljević, a szerbiai orvosi kamara igazgatója elmondta, hogy tavaly ősszel kezdődött nagyobb kivándorlás, ami odáig vezetett, hogy most naponta 3-4 orvos vált ki olyan igazolást, amely a külföldi munkavállaláshoz kell. „A német orvosi kamara adatai azt mutatják, hogy az utóbbi két évben 530 szerbiai orvos talált ott munkát, közülük 67-en magánpraxist nyitottak” - magyarázta Radosavljevic.
Szerinte Szerbiának nincsenek eszközei arra, hogy az országban tartsa az orvosokat, a fizetések például akár hétszer kisebbek itt, mint Németországban. Az is segíti a német munkavállalást, hogy a nyugati ország orvoshiánnyal küzd, mert a német orvosok az Egyesült Államokba és Nagy-Britanniába vándoroltak a még magasabb fizetések és jobb feltételek miatt.
Az igazgató emlékeztetett arra, hogy Lengyelországból – alig hat hónappal az európai uniós csatlakozás után – 3 ezer orvos távozott külföldre, és szerinte Szerbiára is ez várhat, amikor csatlakozik az EU-hoz. Hozzátette: negatív hatása van annak is, hogy kevés a fiatal orvos, a praktizáló szakemberek majdnem fele 50 év feletti, és a következő 5-7 évben a szakorvosok 60 százaléka nyugdíjba vonul.
Dragan Cvetić, az orvosok és gyógyszerészek szakszervezetének elnöke szerint más szegényebb országokból is vándorolnak ki orvosok Nyugatra, Szerbiában viszont az az abszurd helyzet állt elő, hogy az ország egyszerre küzd szakemberhiánnyal és -többlettel. Kevés a szakorvos, az általános orvosok viszont nagyon sokan vannak. Szerinte az elvándorlás másik oka az, hogy Szerbia nem tudja megfizetni a szakorvosokat, és a munkakörülmények is rosszak.
A Večernje Novosti információi szerint a nemzeti foglalkoztatási szolgálat nyilvántartásában 2300 munkanélküli orvos szerepel.