Az európai uniós tagországok vámszervei az EU külső határain több mint 103 millió olyan árucikket foglaltak le tavaly, amelyeknek előállításával vagy kereskedelmével feltehetően szellemi tulajdont sértettek. Ezt az Európai Bizottság jelentette be Brüsszelben, megállapítva egyúttal, hogy a vámszervek fokozott fellépése javítja a szellemi tulajdonjogok védelmét.
A lefoglalt áruk között első helyen szerepel a cigaretta (34 százalék), az irodai eszközök (16 százalék), az egyéb dohányipari termékek (8), a címkék, jelzők és emblémák (8), a ruházati cikkek (7) és a játékok (7). Az összes lefoglalt áru 14,5 százaléka olyan háztartási cikk (samponok, szappanok, gyógyszerek, hajszárítók, borotvák, számítógép-alkatrészek), amelyek egészségi és biztonsági kockázatokat is jelenthetnek a fogyasztók számára.
Tavaly az egyik meghatározó tendencia a lefoglalt postai küldemények növekvő száma volt. Az ilyen esetek száma az előző évhez viszonyítva háromszorosára, 15 ezerről 48 ezer fölé emelkedett. A növekvő tendencia az online vásárlások emelkedő számát tükrözi.
A származási országokat tekintve továbbra is Kína az elsődleges forrása a szellemi tulajdonjogot sértő termékeknek, az összes ilyen árucikk 85 százaléka származik onnan. Az élelmiszerek tekintetében Törökország, az alkoholmentes italok esetében Thaiföld, a számítógépes memóriakártyák körében Hongkong, a gyógyszereknél India számított elsődleges forrásnak.
A határokon feltartóztatott áruk 90 százalékát megsemmisítették, vagy a jogsértés megállapítása érdekében bírósági eljárást kezdeményeztek ezekkel kapcsolatban.
A lefoglalt áru összértéke meghaladja az egymilliárd eurót.
