2024. május 17., péntek

Mit esznek gyermekeink?

Az emberekben így karácsony táján felvetődik a kérdés, hogy mi kerüljön a karácsonyfa alá, mivel ajándékozzák meg gyermekeiket, szeretteiket. A többség a legolcsóbb édességek mellett dönt, hiszen a házi költségvetés nem enged meg nagy flancolást, de a nyalánkságok kiválasztásánál nem árt odafigyelni a termékfeliratra, amelyen fel van tüntetve, hogy milyen összetevőkből készült az adott termék. A fogyasztónak ugyanis jogában áll tudni, miből készül az a termék, amit megvesz. Ne felejtsék, az egészségükről van szó! A felelősség annál nagyobb, ha az élelmiszert nem magunknak vásároljuk, hanem pl. gyermekeinknek.

A Tudjuk-e, mit esznek gyermekeink? elnevezésű, tegnap Újvidéken megtartott kerekasztal-beszélgetésen a fogyasztóvédelemről és az egészséges táplálkozásról volt szó.

A Biztonságosabb, az finomabb elnevezésű projektum keretében megtartott összejövetelen Danica Popov, a Szerbiai Fogyasztóvédelmi Asszociáció igazgatóbizottságának elnöke arról beszélt, nem kell mindig az államra várni, hogy kidolgozza a megfelelő törvényeket, az élelmiszer-ipari vállalatok is sokat tehetnének, ha minden termékükön feltüntetnék az élelmiszerek összetevőinek adatait. A projektum keretében a szakemberek több olyan terméket (édességet, kekszet) vizsgáltak meg, amelyeket a gyermekek számára gyártanak. A feltüntetett deklarációkon a zsír, szénhidrátok, cukor stb. mennyisége a megengedett határon belül alakult, a vegyi összetételt azonban nem vették górcső alá.Budimka Novaković táplálkozási szakértő felszólalásában elmondta, hogy nem könnyű meghatározni, hogy milyen táplálékra van szükségük az iskoláskor előtti gyermekeknek, mert nagy a különbség aközött, mit szeretnénk mi adni nekik, és mi az, amit ők hajlandók megenni. Nem mellékes az sem, hogy a szülők mekkora figyelmet fordatanak az egészséges táplálkozásra. Az amerikaiak kidolgoztak egy kiváló internetoldalt, amely a modern életmód viszontagságai közepette nyújt kiváló tanácsokat a gyermekek táplálkozási szükségleteinek kielégítésére. Az internetes prezentáció a következő címen található meg:http://www.choosemyplate.gov

A termékfeliratokat előzetes alapos megvizsgálás alapján szabad csak feltüntetni, az összetevők felsorolásánál pedig fontos a pontos fogalmazás, mert mindez hatással lehet az emberek egészségére.

A Codex Alimentarius egy olyan nemzetközi élelmiszer-biztonsági hivatal, amelyet az Egészségügyi Világszervezet alapított, és amely szabályokban és irányvonalakban határozta meg többek között a fogyasztóvédelem alapjait, ezen belül a termékfeliratokra vonatkozókat is. Ezek az információk az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Unió internetoldalán ingyenesen elérhetők. Szerbiában szabályzat létezik a termékre vonatkozó összetevőkre, amelynek alapján az itteni szakértők, felügyelők felmérik, hogy bizonyos portéka megfelel-e az előírásoknak.

A termékfeliratok nem csak a termék összetételére hívják fel a figyelmet, vannak olyanok is, amelyek azt sugallják vagy magyarázzák el a fogyasztónak, milyen pozitív hatást eredményezhet a termék elfogyasztása. Ez vonatkozhat arra, ha például egy terméken feltüntetik, hogy nem tartalmaz koleszterint, vagy kiváló proteinek találhatók benne. Az EU fogyasztóvédelmi szabályzata az interneten is elérhető, a tagországok számára lehetővé teszi, hogy minden fogyasztó ellenőrizhesse, hogy valóban megfelel-e az adott termék összetétele a termékfeliraton feltüntetett pozitív hatásnak.

Az átlagos fogyasztó azonban nincs mindig tudatában annak, mire kell odafigyelnie a vásárlásnál, ezért az EU-ban több éves, oktató, ismertető akciót szerveztek a fogyasztóvédelmi tudat növelése céljából, amire itt is nagy szükség mutatkozik. Ennek érdekében a Szerbiai Fogyasztóvédelmi Asszociáció internetes oldalán egy olyan űrlapot tettek közzé, amely segítséget nyújt abban, hogy meghatározzuk, egyes termékek összetétele milyen mértékben felel meg az iskoláskor előtti gyermeknek. Ha például egy csokiban a hozzáadott cukor mennyisége meghaladja a megengedett értéket, pirossá válik a kitöltött mező. Ennek köszönhetően a fogyasztók maguk is ellenőrizhetik, mennyiben felel meg az adott termék az egészségügyi előírásoknak, és mi az, amit megvesznek gyermeküknek.

A kerekasztal-beszélgetésen elhangzott: állandó nyomást kell gyakorolni a hazai termelőkre annak érdekében, hogy alkalmazzák az EU-ban használatos fogyasztóvédelmi és élelmiszer-biztonsági előírásokat. A Biztonságosabb, az finomabb elnevezésű projektumot az Európai Unió finanszírozza.