Az idén január 1-jén hatályba lépett nyugdíjbiztosítási törvény szigorításait jóformán még el sem kezdték alkalmazni, máris meg kell barátkoznunk a gondolattal, hogy hamarosan újabb, még szigorúbb nyugdíjtörvény nehezíti meg az életünket. Például a nőkre vonatkozó szolgálati évek növelésének a szabályát csak 2013-ban kezdik el alkalmazni, ekkor gyarapítják ugyanis 4 hónappal a szolgálati évek számát, és 2020-ig növelik majd, amikor már nem 35, hanem 38 éves szolgálati idővel lehet nyugdíjba vonulni.
Szóval ezt el sem kezdték alkalmazni, már arra kell gondolnunk, hogy még tovább kell majd a nőknek dolgozniuk. A különböző szigorításoknak bizony nincs végük, a nadrágszíjon még szorítani kell, mert a nyugdíjaztatási rendszer fennmaradása a tét. Erre figyelmeztetnek folyton bennünket a Nemzetközi Valutaalap képviselői, már korábban is nyíltan a tudomásunkra hozták, csak nem akadt, aki meghallgassa őket. Talán a hozzáértők felmérték, hogy a korábbi törvénymódosítás nem lesz elég, de nem volt bátorságuk megtenni a határozottabb lépést, mert tartottak a következményektől. Egyértelmű, hogy itt huszárvágásra lenne szükség, de így választások előtt a hatalom még véletlenül sem mer foglalkozni ezzel a kérdéssel. Szükségük van a nyugdíjasok szavazatára, meg azokéra is, akik néhány év múlva vonulnak nyugdíjba, így a választásig hagyják a dolgot, ahogy van.
De kérdés, hogy mi lesz azután. Abban mindenki egyetért, hogy reformra szükség van, és az is mindenki előtt világos, hogy a választások utáni új hatalom gyorsan szembesülni fog a nyugdíjaztatási rendszer gondjaival. Az is elképzelhető, hogy a halogatás után határozottabb és fájdalmasabb lépésre kényszerülnek majd, mint amit megtehettek volna két évvel ezelőtt. A Nemzetközi Valutaalap gyors, hatékony és mielőbbi megoldást hozó reformot követel, a hazai szakemberek meg a szakszervezetek viszont úgy látják, hogy a fokozatos megoldás lenne az elviselhető a lakosság számára. Azt kiszivárogtatták, hogy Európa-szerte sok helyen már megvalósult, és még több helyen arra törekszenek, hogy a nők 65 éves korban, a férfiak pedig 67 évesen menjenek nyugdíjba. Ezt fogják előbb-utóbb nálunk is bevezetni, csak arra nem gondolnak, hogy mi itt merőben más körülmények között dolgozunk, mint sokan mások az EU országaiban.
A nyugdíjemelés megszabása körül már nincs nagyon mit tenni, hiszen áttértek az új törvény értelmében a szigorúan ellenőrzött és előre megszabott módszerre. Ennek alapján előre ki tudjuk számítani, hogy mondjuk a mostani 23 000 dináros (átlag)nyugdíj esetében 10 év múlva az adott nyugdíjas legfeljebb 40 000 dináros összeget fog kapni. Ezt tovább csökkenteni már szinte lehetetlenség, így is messze lemaradtak a szerbiai nyugdíjasok az európai társaikhoz képest.
