2024. április 27., szombat

Több mint száz növényvédő szert tiltottak be

Mit lehet használni helyettük?

November 9-e óta Szerbiában tilos 113 növényvédő szer használata; az ország ezzel is az Európai Unió előírásaihoz igazodott. A peszticideket azért vonták be, mert 17 olyan aktív hatóanyagot tartalmaznak, melyek alkalmazását nemrégiben az EU is betiltotta. 

A tiltott szerek listája megtalálható a mezőgazdasági minisztérium honlapján – mondta Nebojša Milosavljević, a növényvédelmi igazgatóság vezetője, aki kiemelte, nem új keletű a tiltás, 18 hónappal ezelőtt lépett életbe, de csak most járt le az a határidő, melyben még engedélyezték a készletek felhasználását. A hátramaradt mennyiséget a törvénnyel összhangban kell átadni a begyűjtéssel megbízott illetékeseknek, majd biztonságos megsemmisítésre kerül – nyilatkozta a szakember a Szerbiai RTV-nek. Arra a kérdésre, hogy a használaton kívül helyezett szereket mivel lehet pótolni, azt válaszolta, hogy minden szer helyettesíthető valamivel, de inkább a megelőzésre kell figyelni, tehát eleve olyan fajtákat és hibrideket választani, melyek ellenállóbbak a kórokozókkal szemben, valamint alkalmazni mindazokat az agrotechnikai eljárásokat, melyekkel bizonyos módon csökkenthető a növényvédő szerek bevetése.
Az Európai Unió, mellyel most már szinte teljes mértékben összehangoltuk a növényvédelmi szabályozást, az utóbbi négy évben több mint 50 szer használatát tiltotta be. Katarina Krinulović, a SECPA, a növényvédelemért és fenntartható mezőgazdaságért létrehozott szerbiai civil egyesület (a CropLife Europe Európai Növényvédelmi Szövetség társult tagja) aktivistája elmondta, az utóbbi években Európa különösen sokat tesz a biopeszticidek közé sorolható alternatív szerek kifejlesztéséért. Ezek természetes eredetű készítmények, de még sok kérdés merül fel a hatékonyságukra vonatkozóan.

A nagytermelők általában növényvédelmi szakembereket alkalmaznak a konyhakertészetben, gyümölcsösökben, a kistermelők innen-onnan gyűjtik az információkat. Korábbi tervek szerint 2022. január 1-jétől alkalmazták volna azt a törvényi rendelkezést, mely szerint minden olyan termelőnek, aki növényvédő szereket használ, előzőleg felkészítő tanfolyamon kell részt vennie, és csak az erről szóló bizonylattal vásárolhat, illetve használhat peszticideket. A koronavírus-járvány miatt ez eltolódott, de valószínű, hogy hamarosan mégis sor kerül a növénytermesztők „kiképzésére”. Azok pedig, akik a tilalom ellenére használnak egyes peszticideket, akár bűnvádi felelősségre vonással is számolhatnak. A legnagyobb büntetés mégis magáról a piacról érkezhet. „Akkor éri legnagyobb kár a termelőket, exportőröket, amikor visszaküldik a szállítmányt, amikor meg kell semmisíteniük a termékeket, mert a szermaradványok miatt a piac nem fogadja be” – mondta Milosavljević. Sok még a kérdőjel a betiltott szerek elraktározása, megsemmisítése körül is, szabályok ugyan vannak, de ellenőrzés nincs, mondják a szakemberek. Pedig ez is a fontosabb feltételek közé tartozik, amikor az EU illetékesei arról döntenek, hogy az előcsatlakozási alapokból mennyi pénzt hagynak jóvá az egyes országok mezőgazdasága számára.

Nyitókép: Ótos András felvétele