2024. április 27., szombat

Egyre kevesebb búzát vetnek

Lesz elegendő a hazai szükségletek fedezésére

Szerbiában a gazdák nem kapnak megfelelő árat a búzáért, ezért más gabonafélék felé fordulnak. Jelenleg nagy erőkkel folyik a búza vetése, az eső nem befolyásolja, mivel a csapadék csak rövidebb időre tudja átáztatni a száraz földet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden megfelelően működik, ezért nagyon érdekes lehet a következő betakarítás – nyilatkozta a 24 hírportálnak Petar Radić agrárszakértő. Mint mondta, jelenleg nehéz megállapítani mennyivel kevesebb búzát vetettek az idén.

– Egyesek szerint 30 százalékkal, mások szerint 50-60 százalékkal is. Az bizonyos, hogy a gazdák sokkal kevesebbet vetnek. A hazai piacon uralkodó nagyon alacsony árak miatt a termelők az idén más gabonaféléket termesztenek. Az is gond, hogy akik búzát vetettek, nem alkalmazták a megfelelő agrotechnikai eljárásokat és a megszokott mezőgazdasági gyakorlatot – fejtette ki Petar Radić.

A szakértő rámutatott arra, hogy a műtrágya drága, ezért kevesebbet szórnak a szántókra. A Köztársasági Árutartalékok azon döntésének, hogy a gazdáknak 36 ezer tonna műtrágyát kínál a kereskedelmi búzáért és kukoricáért, nem nagy hatása lesz. A búza ára a piacon katasztrofális. Vajdaságban a termelők nem tudják mitévők legyenek, hogy eladják-e a termést, bedobják-e a Dunába, vagy várjanak. A paritás, amellyel a búzát a műtrágyáért cserélik nem megfelelő. A Köztársasági Árutartalékok Igazgatósága hirdetése szerint egy kilogramm műtrágyát 2,3 kilogramm kereskedelmi búzára cserélnék az idei termésből, 2,4 kilóra a 2024-es termésből, 2,8 kilogramm kereskedelmi kukoricára az idei termésből, 2,9 kilóra a 2024-es termésből. Hektáronként 350 kilogramm műtrágya beszerzésére van lehetőség, 100 hektárig. 

– A ’80-as években egy kiló búza annyit ért, mint két kilogramm liszt és négy kenyér, nyolc kiló búza pedig egy kiló élőhús árának felelt meg. Ma pedig egy kifli három kilogramm gabonát ér. Jelenleg, ha a liszt nagykereskedelmi árát nézzük, amely 50 dinár, egy kilogramm búza 25 dinárt érne, egy kiló kenyér pedig 100 dinárba kerülne – fogalmazott az agrárszakértő.

Szerbiában a legfrissebb, év végéig érvényes szeptemberi kormányrendelet korlátozza a liszt és a Sava kenyér árát, így ez a paritás is feltételes, de eszerint a búzának sokkal többet kellene érnie, mint az októberben kifizetett 15-20 dinár.

– Ilyen viszonyok mellett nem fejldődhet a mezőgazdaság. Szerbiában azonban nem kell attól tartani, hogy kenyér nélkül maradunk. A termés elegendő lesz a  hazai szükségletek fedezésére. Közép-Szerbiában a földművesek a búzát saját szükségleteikre termesztik, Vajdaságban pedig a 80 százalékát a piacra szánják. Ez lehet hogy a probléma része, mivel hiány esetén változtatnánk a helyzeten – fejtette ki Radić. 

A jó hír az, hogy a búzát lesz hova raktározni. Az ősszel betakarított gabonafélék esetében, mint a kukorica vagy a szója, ez nagy gondot jelentett. A szerbiai silók még mindig tele vannak régi áruval, mert először a tavaly keletkezett készletek miatt nem lehetett eladni az exporttilalom miatt, majd az alacsony vízállás, az ukrajnai háború és a gazdasági problémák nehezítették a helyzetet. A kukoricát néhol nem lehet betakarítani, mivel nincs hova tenni.

Nyitókép: Beta