Számos gazdaszervezet, termelői érdekképviselet létezik az országban. Nyilatkozataik alapján alkothatunk képet arról, hogy voltaképpen kinek is az érdekeit képviselik.
Mezőgazdaság
Állatvédő egyesületek inkognitóban filmezték a sertések tartásának körülményeit hat EU-tagállam (Magyarország, Dánia, Németország, Spanyolország, Franciaország és Nagy-Britannia) összesen 74 állattenyésztő telepén. Azt állapították meg, hogy a tartók 90 százalékban figyelmen kívül hagyják a disznók farkának megcsonkítását tiltó szabályozást, kétharmaduknak pedig nem biztosítják a megfelelő talaj-, illetve ólkörülményeket sem.
Hihetetlennek tűnik, de való igaz, hogy halfogyasztás tekintetében európai viszonylatban az utolsó helyen állunk: évente mindössze 5–9 kilogramm fejenként. Újabban ezen szeretne váloztatni a tartományi mezőgazdasági titkárság.
A múlt vasárnap óta tiltakozó görögországi gazdák több ezer eurós állami támogatást követelnek a kormánytól, a mezőgazdasági termények árcsökkenése miatti bevételkiesés enyhítésére. Ezenkívül csökkentett áron szeretnének hozzájutni vetőmagokhoz, műtrágyához és gyógyszerészeti...
Közben különböző független és más médiaházak, közvállalatok sajtószolgálatai sorra küldik a közleményeket, hogy bizony a parasztok fizetik a vízlecsapolási illetéket, konkrétan, hogy a 2008-as kötelezettségeknek már több mint a 80, a tavalyiaknak pedig 30 százalékát törlesztették. Kinek lehet hinni?
A gazdasága fejlesztésére és növelésére fölvett miniszteri pénzforrásokat a támogatásban részesült termelők csaknem egynegyede nem a megjelölt céleszközökre használta fel, jelentette ki a múlt héten tartott belgrádi sajtótájékoztatón Dušan Pajkić, a mezőgazdasági minisztérium főfelügyelőségének vezetője. Gazdaságuk fejlesztése helyett személyes szükségleteik kielégítésére költötték a pénzt.

