2026. június 23., kedd

Mezőgazdaság

Akinek van füle, hallja!

Számos gazdaszervezet, termelői érdekképviselet létezik az országban. Nyilatkozataik alapján alkothatunk képet arról, hogy voltaképpen kinek is az érdekeit képviselik.

Farkcsonkítás nélkül!

Állatvédő egyesületek inkognitóban filmezték a sertések tartásának körülményeit hat EU-tagállam (Magyarország, Dánia, Németország, Spanyolország, Franciaország és Nagy-Britannia) összesen 74 állattenyésztő telepén. Azt állapították meg, hogy a tartók 90 százalékban figyelmen kívül hagyják a disznók farkának megcsonkítását tiltó szabályozást, kétharmaduknak pedig nem biztosítják a megfelelő talaj-, illetve ólkörülményeket sem.

Écskai ponty

Hihetetlennek tűnik, de való igaz, hogy halfogyasztás tekintetében európai viszonylatban az utolsó helyen állunk: évente mindössze 5–9 kilogramm fejenként. Újabban ezen szeretne váloztatni a tartományi mezőgazdasági titkárság.

Demonstrálnak a görög gazdák

A múlt vasárnap óta tiltakozó görögországi gazdák több ezer eurós állami támogatást követelnek a kormánytól, a mezőgazdasági termények árcsökkenése miatti bevételkiesés enyhítésére. Ezenkívül csökkentett áron szeretnének hozzájutni vetőmagokhoz, műtrágyához és gyógyszerészeti...

A termelők pedig nem fizetnek!

Közben különböző független és más médiaházak, közvállalatok sajtószolgálatai sorra küldik a közleményeket, hogy bizony a parasztok fizetik a vízlecsapolási illetéket, konkrétan, hogy a 2008-as kötelezettségeknek már több mint a 80, a tavalyiaknak pedig 30 százalékát törlesztették. Kinek lehet hinni?

Hiteltelen termelők – traktor helyett autót

A gazdasága fejlesztésére és növelésére fölvett miniszteri pénzforrásokat a támogatásban részesült termelők csaknem egynegyede nem a megjelölt céleszközökre használta fel, jelentette ki a múlt héten tartott belgrádi sajtótájékoztatón Dušan Pajkić, a mezőgazdasági minisztérium főfelügyelőségének vezetője. Gazdaságuk fejlesztése helyett személyes szükségleteik kielégítésére költötték a pénzt.