A vadról és a vadászatról szóló új törvény lehetővé tette a vadásztársaságok számára, hogy kiváljanak az egyesületek fojtó öleléséből, és újból önállóan gazdálkodjanak azon a területen, amelyen sikeresen m ű ködtek 1992-ig, a miloševi ći vadászati törvény meghozataláig. Ez a jogszabály gyakorlatilag egy tollvonással megszüntette a jól működő vajdasági vadászati szabályozást, amely már akkor is európai szintű volt. Sajnos vannak olyan társasági vezetők, akik a saját pozíciójukat féltve – vagy pusztán a kommunista idők felett nosztalgiázva – nem hajlandóak elfogadni a kínálkozó lehetőséget, és kitartanak a régi, nagy és ma már elavult egyesületi rendszer mellett.
Akárhogy is döntött a társaságok tagsága, mindenkinek pályáznia kell az eddig használt terület birtoklásáért. Az új törvény ugyanis a vadászterületek használati jogát a vad- és a vadászati jogot birtokló állam és a területet használó egyesület közt megkötendő szerződéshez köti. A törvény szabta menetrend értelmében a pályázatot valószínűleg áprilisban hirdetik meg, és a mi esetünkben a Vajdasági Vadászszövetség fogja lebonyolítani. Eddig megtörtént a területek felmérése, a meghatározás még folyamatban van, amit rövidesen befejeznek a szövetség szakemberei.
Az említett pályázat feltételei a közzététeig nem ismeretesek, ám néhány olyan alapcsoportjuk van, amelyeket feltétlenül teljesíteni kell ahhoz, hogy egyáltalán részt vehessünk rajta.
Az első a közvállalat, gazdasági társaság, vállalat, vadászegyesület vagy más egyesületi forma bejegyzéséről szóló bizonylat. Ennek a feltételnek gyakorlatilag minden pályázó eleget tesz, mivel az egyesületekről szóló törvény értelmében el kellett végeznie társaságának újrajegyzését.
A második feltétel – ha vadgazdálkodással szándékozunk foglalkozni – egy szakszolgálat létrehozása, amely jogosult az ezzel kapcsolatos tevékenység végzésére. Ez gyakorlatilag áthidalható egy bejegyzett, vadgazdálkodással foglalkozó ügynökséggel kötött szerződéssel. Továbbá rendelkezni kell egy beruházási tervvel, előbérleti joggal, ha többen pályáznak az illető területre, és a kezdő alapok lefedésére szükséges pénzeszközökkel. Ezt a feltételt jelenleg csupán néhány egyesület tudja biztosítani.
A felsorolt feltételek magyarázatra szorulnak, ebből a célból olyan jogászhoz kell fordulni, aki jártas a vadászati törvény alkalmazásában, ezért ajánlatos időben kikérni a Vajdasági Vadászszövetség illetékes irodájának véleményét.
A pályázat kiírásáig igen rövid az idő, és ha valaki eddig a babérjain ült és nem lépett, azaz csak most jutott eszébe, hogy inkább kiválna az eddigi szervezési formából, vagy inkább nem változtatna a státusán, az már elkésett. A folyamat megkezdődött, és be lesz fejezve. Ezért cselekedni kell, amíg van rá idő.
Ahhoz, hogy továbbra is vadászhassunk azon a területen, amelyen eddig gazdálkodtunk, elsősorban pályáznunk kell. Hogy sikerrel járjunk, igen kemény feltételeknek kell eleget tennünk, és valószínű, hogy ez csak a kezdet. Ahogy közelítünk az Európai Unió felé, a feltételek is egyre szigorodnak. Be kell majd látnunk, hogy az eddigi, megszokott és valahol beidegződött vadászati praktikánk tovább nem tartható fenn. Számítani kell arra, hogy a sajátnak tekintett, féltékenyen őrzött területre vadidegen, de kellő tőkével rendelkező társaságok vagy személyek is pályázhatnak, és nincs kizárva, hogy ebben sikerrel is járnak.
Mit tehetünk ilyenkor? Kihez kell fordulnunk? Ezek jelenleg még megválaszolatlan kérdések. Vannak, akik azt állítják, hogy az ilyen nem fordulhat elő, de fontos tudnunk, hogy a törvény nem zárja ki ennek lehetőségét. Tehát...!?
Ebben a pillanatban egy dolog a fontos: hatalmazzunk fel olyan embert, aki jártas a jog útvesztőiben, és jó előre szerezzük be a pályázathoz szükséges valamennyi okmányt. És végül, de nem utolsósorban, ne felejtsünk el pályázni!
