A pergető horgászok körében egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kicsi, de harcias ragadozó, a sügér. Kis növése meg körülményes tisztítása miatt a húshorgászok békén hagyták ezt a halat, ezért szépen elszapodorhatott. Egyre több vizünkben található olyan gazdag állománya, amelyért érdemes kijárni a vízpartra.
Őshonos és jól ismert halunkról lévén szó, köztudott, hogy a sügér különböző horgászmódszerekkel zsákmányolható. Ezek egyik csoportját a hagyományos úszózó vagy fenekező módszer képezi, mely során élő csalihalat vagy halszeletet használunk. Az utóbbi időben azonban sokkal népszerűbbnek számít a sügér pergető módszeres zsákmányolása. A szakavatott pörgetők azért részesítik előnyben ezt a módszert, mert amellett, hogy izgalmasabb, élményekben gazdagabb a hagyományosnál, sokkal eredményesebb is annál.
A sügérek télidőben csoportokba verődve szoktak vadászni. A hideg beköszöntével és a víz lehűlésével a meder mélyebb szakaszaira vonulnak, hiszen ilyenkor a takarmányhal is ott szokott tartózkodni. Általánosan szemlélve a sügér egész télen át eredményesen horgászható, részleteiben azonban a téma nem ilyen egyszerű. Mivel sokféle kisméretű csalival lehet eredményesen sügérezni, a csalikínálat gazdagsága elbonyolíthatja a dolgokat. Gondoljunk csak bele, hogy szinte valamennyi műcsalitípus eredményesen bevethető e kis testű ragadozó ellen; a körforgókra, a támolygókra, a wobblerekre, a plasztik csalikra, a műlegyekre... egyaránt ráharap.
Nagy általánosságban megállapítható, hogy a sügér igencsak kedveli a gyorsan mozgó csalikat. A legeredményesebb és egyúttal legélménydúsabb horgászathoz elegendő egy lágy, könnyű és rövid horgászbot hozzá illő orsóval. Nem a márkamegnevezésen, hanem a fajsúlyon van a hangsúly.
Az ultrakönnyű – idegen szóval ultralight (UL) – horgászatról van szó. Ezt a technikát kifejezetten a kisebb méretű ragadozók zsákmányolására fejlesztették ki. Ha már a hal kicsi, a felszerelés se legyen durva. Ma egész sor olyan termék kapható, amely ennek az egyre népszerűbb horgászatnak a céljait szolgálja.
A bot dobósúlya a 0–10 grammos tartományban mozog. Ez azért szükséges, hogy a kisméretű csalikat is messzire és pontosan el tudjuk dobni. A csalik lehetnek apró twisterek, gumihalak, különböző apró élőlényimitációk (rák, bogarak). A csali méretét mindig célszerű azokhoz a falatméretekhez idomítani, amelyekkel a ragadozók helyben találkoznak. Nem kell túlméretezéstől tartanunk, hiszen a sügérnek igen nagy a szája, ezért ha éhes, méretesebb csalikat is könnyedén elnyelhet. Az általában sikeresen használható csalik mérete 4-től 8–10 centiméterig terjedhed.
A sügérrajok tartózkodási helyét figyelembe véve a csalivontatást legjobb a vízfenékre korlátozni, a talajtól 10–20 centiméterre vontatott csalikra tudunk leghatékonyabban sügért fogni.
Az utóbbi években a sporthorgászok körében igen kedvelt hal lett a sügér, mert ha a megfelelő technikát alkalmazva megtaláljuk rajait, igen mozgalmas horgászatban lehet részünk.
