2024. április 30., kedd

Vadászaink egyre sötétebb jövője

Nemcsak a körülöttünk lévő természet változik, hanem társadalmunk is. És ez rendben is van, hiszen egy társadalom se létezhet törvények és szabályok nélkül. Ennek szellemében az ország képviselőháza még tavaly februárban elfogadta a fegyverről és lőszerről szóló új törvényt, amely az idén március 5-én lépett életbe, és a fegyvertartás feltételeinek szabályozása a célja. Úgy hírlik, azért került az új törvény a honatyák elé, mert néhány évvel korábban valaki – mindegy, hogy kicsoda és hol – tömeggyilkosságot hajtott végre bejegyzett fegyverével.

A szóban forgó törvény megalkotói azonban figyelmen kívül hagyták, hány gyilkosságot meg más erőszakos bűncselekményt hajtanak végre illegálisan tartott fegyverekkel. Mert a szigorítások, a megszorítások, meg minden, amit a most életbe lépett törvény magával hoz, a legálisakat sújtja.

Mivel a vadászat feltételezi a fegyver tartását és viselését, az új jogszabály igen érzékenyen érinti Dianna hódolóit. Nem kizárt, hogy éppen ezért sokan lemondanak erről a nemes hivatásról. Miről is van szó?

Az új szabályozás értelmében minden fegyvertulajdonosnak három év áll rendelkezésére, hogy újra bejegyeztese fegyverét, fegyvereit. A sima csövű fegyverek esetében a tulajdonosnak hat hónapot adott a törvényhozó arra, hogy újrajegyeztesse a sörétes vadászpuskáját. A fegyver adatait egy kártya formájú engedélybe fogják beírni, és ennek a kártyának a megszerzése, természetesen, nem lesz ingyenes.

Golyós fegyver esetén az új engedélyre fizetendő illeték valószínűleg 5360 dinárba fog kerülni, a sörétes puskák esetében az összeg 2560 dinár lesz. A fegyverek újralajstromozásakor a vadásznak fel kell mutatnia azt a szakorvosi igazolást is, amely fegyvertartásra alkalmasnak minősíti. Ez a dokumentum várhatóan további ötezer dinárjába kerül a vadásznak. A matematikai eljárás – csupa összeadás, az összeg pedig a vadász zsebéből kivonandó – ebben az esetben nem túl bonyolult, némi fejszámolással megállapíthatjuk, hogy alapesetben, ha az illető vadásznak csak egy golyósa és egy sörétese van, mintegy tizenötezer dinárt kell lepengetnie az állambácsinak, hogy továbbra is jogszerűen használhassa fegyvereit. Ha azonban több fegyvere van, és ez nem számít ritkaságnak, az összeg jóval nagyobb lesz.

Az örökölt vagy gyűjtemény részeként bejegyzett fegyverek tartási feltételei is változnak. Ezeket a fegyvereket kötelezően hatástalanítani kell, és ezt a műveletet csakis az erre felhatalmazott puskaműves hajthatja végre. Az országban három-négy ilyen regisztrált fegyverkovács van. A fegyver hatástalanítása az elsütőszerkezet teljes eltávolításából és a csövek beöntéséből áll. Hogy ez mekkora kárt okoz az országnak, arra, úgy tűnik, senki sem gondolt. Ezzel az eljárással ugyanis sok, igazán muzeális értékű fegyvert fognak végérvényesen tönkretenni. Ha valaki erre nem hajlandó, azaz nem akarja hogy ritka, drága fegyverét kiheréljék, és végérvényesen eldugítsák, akkor mint használati fegyvert kell bejegyeztetnie a fent említett várható árjegyzék szerint. Ellenkező esetben az ilyen fegyvereket át kell adnia a belügyi szerveknek, vagy elkobzásra kerülnek.

Új fegyver vásárlása esetén a kérvényezőnek bizonyítania kell, hogy megfelel a törvény előírásainak, tehát a kérvényhez mellékelnie kell a vadászvizsgáról szóló tanúsítványt, a vadásztagsági igazolást és természetesen a fegyvertartásra való alkalmasságot igazoló orvosi igazolást is. A törvényhozók fontolgatják továbbá a vadászfegyeverek újboli megadóztatását is, de egyelőre csak azok számára, akik nem tagjai valamelyik vadászszervezetnek.

Ezek szerint újból csúnya dolgok történnek velünk, vadászokkal, amelyeket fejünk felett hoztak meg, és amelyekre már nem tudunk hatni. Ezután csupán remélhetjük, hogy lesznek még vadászok, akik minden előírásnak eleget tesznek, és kitartanak választott hivatás mellett. Ha lesz miből állniuk az új szabályozással megnövelt költségeket!