2026. május 29., péntek

Hatékonyság és innováció

A Holló Company folyamatos fejlesztésekkel igyekszik megőrizni piaci növekedését

A doroszlói Holló Company is jelen volt Újvidéken a múlt héten megtartott mezőgazdasági kiállításon. Az 1-es csarnokban található standjukon a vállalat tevékenységét mutatták be.
 

Holló Ronalddal, a vállalat igazgatójával beszélgettünk a jelenlegi kihívásokról, az innovációkról és a jövőbeli tervekről.

A cég igazgatója elmondta, hogy a vállalat folyamatos fejlesztésekkel igyekszik megőrizni piaci növekedését, noha az ágazatot jelenleg komoly nehézségek sújtják.

– A legnagyobb problémát most az árak jelentik. Az elmúlt hónapokban a sertéstartók gyakorlatilag önköltségi ár alatt dolgoztak, ami hosszú távon rendkívül nehéz helyzetet teremt az ágazatban. Ennek legfőbb oka a nagy mennyiségű importhús. Ugyanakkor továbbra is a fejlődésre és az innovációra helyezzük a hangsúlyt. Mind a sertéstenyésztésben, mind a növénytermesztésben igyekszünk a legmodernebb technológiákat alkalmazni – fejtette ki Holló Ronald.

A mesterséges intelligenciát is használják, elsősorban olyan feladatoknál, amelyek gyors és pontos adatfeldolgozást igényelnek. Az emberi döntéshozatalt azonban továbbra sem szeretnék teljesen háttérbe szorítani. Az automatizáció ugyanakkor egyre nagyobb szerepet kap a vállalaton belül. A földeken olyan rendszert alkalmaznak, amelyben a traktorok valós időben továbbítják az adatokat a központi szoftverbe, így minden fontos információ azonnal elérhetővé válik. A sertéstenyésztésben az automatizációnak köszönhetően viszonylag kevés munkaerővel is hatékonyan tudnak működni.

– A családi gazdaság mintegy kétezer hektáron gazdálkodik, a vállalatcsoport pedig jelenleg összesen hatvankét alkalmazottat foglalkoztat. Közülük huszonegyen rendelkeznek egyetemi végzettséggel, ami egy mezőgazdasági vállalkozás esetében kiemelkedő aránynak számít. Emellett cégünk több mint nyolcvan kistermelővel működik együtt, akiket nemcsak az értékesítésben, hanem számos más területen is segítünk – fogalmazott Holló Ronald.

Rámutatott arra, hogy a genetikai háttér mögött a holland Topigs Norsvin vállalat áll, amelynek a Holló Company több mint húsz éve a szerbiai forgalmazója. Az együttműködés kezdetben egyszerű üzleti kapcsolatként indult, később közös vállalattá fejlődött, amely mára piacvezető szerepet tölt be a területen.
Kitért arra is, hogy mezőgazdaságban egyre nehezebb megfelelő munkaerőt találni.

– Sok fiatal még mindig úgy gondolja, hogy a mezőgazdaság kizárólag nehéz fizikai munkát jelent, holott ma már komoly technológiai tudásra van szükség. Egy modern traktor kezelése például ma már összetett digitális rendszerek használatát is megköveteli.

Holló Ronald hangsúlyozta, hogy a fejlesztések a jövőben is folytatódnak. A cég olyan technológiákat vezetett be, amelyekkel jelentősen csökkenteni tudják a vegyszerfelhasználást és a károsanyag-kibocsátást. Modern permetezőgépeikkel akár 30–40 százalékkal kevesebb vegyszer kijuttatásával is ugyanazt az eredményt érik el.

A Holló Company emellett új irányba is nyit: hamarosan saját termékekkel – kolbásszal, kulennel, sonkával és szalonnával – jelenik meg a piacon.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A doroszlói Holló Company is jelen volt Újvidéken a múlt héten megtartott mezőgazdasági kiállításon (Fotó: Ótos András)