A szerbiai mezőgazdasági termelőket tömörítő egyesületek a következő két napban tanácskozásokat tartanak annak érdekében, hogy felmérjék az országot sújtó aszály következményeit, és meghatározzák, milyen támogatást várnak az államtól – közölte Goran Filipović, a szerbiai mezőgazdaság megmaradásáért küzdő kezdeményezés elnöke.
Filipović elmondta, az aszály következményei katasztrofálisak, sok háztartás létbizonytalanságba került, mivel a kukorica, szója, napraforgó és cukorrépa terméshozama erősen veszélybe került. A gazdák azt várják, hogy az állam elemi csapásként kezelje a helyzetet, és olyan támogatásokat biztosítson, mint az adótartozások elengedése vagy a hitelek halasztása.
– A korán vetett kukoricának az eső már nem segít – különösen, hogy sok helyen nagyon kevés csapadék esett. Bánátban például mindössze három liter hullott négyzetméterenként, ami gyakorlatilag semmi. Ahhoz, hogy a föld repedései bezáródjanak, legalább négyzetméterenként 150 liter szükséges – magyarázta Filipović.
Hozzátette, hogy az áprilisi vetésű kukoricánál az eső már túl későn jött, hiszen a beporzás időszakában, amely mintegy tíz napig tart, a túl magas hőmérséklet meggátolja a termékenyülést. Az eső csak a későbbi vetésű kukoricának, illetve a szójának, napraforgónak és cukorrépának segíthet, de ennek eredménye csak napok múlva lesz látható.
– Az is fontos, hogy ezek a növények a szemek telítődésének idején is kapjanak csapadékot – tette hozzá.
Filipović hangsúlyozta, a gazdák teljesen el vannak keseredve, és készek akár az utcára is kivonulni, ha az állam nem tesz semmilyen lépést a megsegítésükre.

Nyitókép: A gazdák készek akár az utcára is kivonulni (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)