Folyamatos azoknak az előírásoknak a megalkotása, amelyekkel biztonságossá kívánják tenni Szerbiában az élelmiszerek gyártását, feldolgozását és értékesítését – hangzott el az Élelmiszer-biztonság – a fogyasztók egészségét az ellenőrök felügyelete szavatolja elnevezésű konferencián. A Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállítás keretében megtartott esemény nagy érdeklődést keltett, főként az új intézkedésekre voltak kíváncsiak az élelmiszeriparban tevékenykedők.
A köszöntőbeszédében Dragan Glamočić mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási miniszter elsősorban azokról a tövényjavaslatokról számolt be, amelyekkel a lakosok egészségének védelme érdekében hatékonyabban küzdhetnek az ismeretlen eredetű élelmiszerek értékesítése ellen. Jelenleg azon javaslat áll a szerb képviselőház előtt, amely a növényi eredetű olajat tartalmazó termékek megjelölését szabályozza, de a tárca a hústermékek címkézésére vonatkozó rendelkezések kidolgozásával is foglalkozik – mutatott rá azokra a rendeletekre a miniszter, amelyeket előreláthatólag az elkövetkező 1-2 hónapban már érvényesítenek.
Hozzátette, a szabályozásokat az uniós rendelkezésekkel összhangban alkotják meg. A jövőben prioritásként kezelik az eddigi export-import arány megőrzését. Gazdaságunk fejlődését szolgálja, ha Szerbia a jövőben is jelentősen több élelmiszert szállít külföldre, mint amennyit onnan behoz – mutatott rá a miniszter. Elmondta, jelenleg 56 olyan üzemet jegyeznek, amelynek minden engedélye megvan ahhoz, hogy élelmiszert szállítson az Európai Unióba, és 69 olyan objektumunk van, amely az euroázsiai területekre exportálhat szerbiai élelmiszert. Emellett több mint 100 cég rendelkezik élelmiszer-szállítási engedéllyel azokba az országokba, amelyek aláírták a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodást (CEFTA) – sorolta a tárcavezető.
Kiemelte azt is, hogy az elmúlt időszakban a tárca felgyorsította azt a törvényhozási folyamatot is, amely az uniós csatlakozás feltétele. A rendelkezések összehangolásáról Tamara Bošković, az Állategészségügyi Igazgatóság közegészségügyi osztályának vezetője tartott előadást a konferencián. A végső cél, hogy Szerbiában is az uniós rendelkezések érvényesüljenek – mondta.
– Az élelmiszer-biztonsági törvénykeretünk létezik, meghatározza a kockázatelemzésen alapuló ellenőrzéseket, definiálja a különböző területekre hatályos szerveket és intézményeket. Az állati eredetű élelmiszerekre vonatkozó szabályozás változtatása folyamatban van, a felügyelők pedig a létező rendelkezésekkel összhangban sikeres akciókat hajtanak végre. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy az uniós előírásoknak megfelelően tegyünk javaslatokat a jelenleg érvényes rendelkezések esetleges változtatására. A laboratóriumok tekintetében például egészen jól állunk. Minden laboratóriumunknak van nemzetközileg elfogadott tanúsítványa, és az uniós követelményeknek megfelelően dolgoznak – hangsúlyozta az osztályvezető. Elmondta, hogy az összképet illetően az első szakaszban legalább 16-18 olyan törvényt kell érvényesíteni, amellyel az élelmiszerbiztonság terén elkezdenénk a felzárkózást az európai elvárásokhoz. Az alapként kezelt élelmiszer-biztonsági törvényt már összhangba hozták az uniós elvárásokkal, ahogyan az ellenőrzésekre vonatkozó rendelkezéseket is, és végéhez közeledik az állategészségügyi törvény megújítása is – sorolta a szakember. Kiemelte azonban, hogy az unióban több mint 500 törvény foglalkozik az élelmiszerek biztonságos gyártásával, feldolgozásával és forgalmazásával. Ebből már látszik, hogy mekkora munka vár ránk – mutatott rá Tamara Bošković.
Hozzátette, komoly és széles körű törvényváltoztatásokra kell számítani a jövőben. Mindezt elsősorban a lakosok érdekében, hogy területeinken is minőségi és felismerhető termékeket vásárolhassanak. Ezt a célt pedig az uniós rendelkezések alkalmazásával lehet elérni – erősítette meg több szakember is a konferencián.

Nyitókép: Tamara Bošković: Az unióban több mint 500 törvény szabályozza az élelmiszerek biztonságos gyártását, feldolgozását és forgalmazását, ebből már látszik, hogy mekkora munka vár Szerbiára (Fotó