Legkevesebb 2,5 milliárd köbméter gáz beszerzésére vonatkozó szerződés részleteiről egyeztet a jövő héten Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója az orosz felekkel. Minimum hároméves egyezményről lesz szó, de szeretnénk, ha tíz évre megállapodnánk – mondta az országos szolgáltató első embere a Prva TV műsorában. Kiemelte, hogy az eddigiekben sikerült jó árajánlatot kapni, de jelenleg még nem fedheti fel a részleteket, hisz azok még megbeszélés tárgyát képezik. A szerb szakértői csoport 3-4 napot tölt majd az orosz fővárosban, ahol remélhetőleg lezárják a még nyílt kérdéseket. Május végéig előreláthatólag alá is írják a szerződést. Egyelőre azonban Szerbiának kell mérlegelni azokat a kockázatokat, amelyekkel az orosz gáz beszerzésére vonatkozó szerződés megkötése járhat – utalt azokra a bejelentett intézkedésekre Bajatović, amelyekkel az Európai Unió 2027-re teljes egészében be kívánja tiltani a tagállamai számára az orosz gáz behozatalát.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az Európai Bizottság terve alapján az említett intézkedéseket júniusban kezdené érvényesíteni az unió, azaz ekkortól tiltaná meg az orosz gáz behozatalára vonatkozó új szerződések megkötését, valamint azokat a beszállításokat is, amelyek napi ár alapján valósulnak meg. A becslések szerint az említett egyezmények teszik ki az Oroszországból az unióba szállított földgáz mennyiségének egyharmadát. Ezeket az intézkedéseket legkésőbb a folyó év végéig érvényesítenék. A tiltást a tervek szerint a későbbiekben kiszélesítik a hosszú távú szerződésekre is, amelyeket jogi szempontból nehezebb megszakítani, hisz abban az időszakban is kötelezik a szerződött felet a fizetésre, amikor az nem használja a gázforrást. Az uniós javaslat szerint azonban 2027 végéig ezen szerződéseket is meg kell szakítaniuk a tagállamoknak – számolt be a tervezet tartalmáról a Bloomberg hírügynökség. Arról viszont nem érkeztek információk, hogy a csatlakozási folyamatban levő államok esetében hogyan viszonyul az unió az orosz gáz beszerzésére vonatkozó szerződésekhez.
Bajatović hangsúlyozta, hogy az orosz Gasprom beleegyezett a tízéves szerződésbe, így jelenleg a szerb szakértőknek kell mérlegelni, hogy milyen kockázatokkal járhat a hosszú távú egyezmény, és hogyan lehet megoldani, ha az unió intézkedései révén problémák akadnak a leszállított gáz kifizetésével. „Megtörténhet az is, hogy az egyezmény ellenére Oroszország nem szállíthatja le a szerződött mennyiséget, de az is, hogy Szerbia nem fogadhatja” – nyilatkozta korábban a vezérigazgató. Ugyanakkor ismét megerősítette, hogy az országvezetés alternatív forrásokat is biztosított a szükséges gázmennyiség biztosítására: Azerbajdzsánból szükség szerint kétmillió köbméter gáz érkezik, és a Magyarországon bérelt tárolókban is jelentős mennyiségű gázt raktározhatunk. Így a fűtési idényre teljes mértékben biztosított a lakosok szükséglete – erősítette meg a korábbi nyilatkozatait az igazgató. Ezúttal hozzátette: „a Srbijagas még mindig képes teljesíteni a fizetési kötelezettségeinek nagy részét, még az illetékes minisztérium és a szerb állam segítsége nélkül is”.
Elmondta, hogy az országos fogyasztás csupán 10 százaléka ered a lakosságtól, a többit az ipar és a gazdaság szükséglete képezi. Utóbbiak esetében viszont folyamatosan növekszik az új kapcsolások kérelmezése, és nőnek azoknak a szükségletei is, aki korábban csatlakoztak a hálózathoz. Mindez azt bizonyítja, hogy Szerbia fejlődik – következtetett Bajatović. Hozzátette: „arra törekszünk, hogy egyelőre a gázellátást nemzetközileg meghatározott korlátok között tartsuk annak érdekében, hogy ne boruljon fel a piaci egyensúly, hisz ez az árak hirtelen ugrását okozná”.
Az országos szolgáltató igazgatója kitért annak a jelentőségére is, hogy az orosz tárgyalófelek sohasem hárították a kockázatokat a Srbijagasra és az esetlegesen felmerülő büntetésekkel sem sújtották, így a Srbijagas sem hárított a fogyasztóira semmilyen váratlan terhet. „Ha a vállalatnak nem kell viselnie a kockázatok terhét, akkor az sem terheli büntetésekkel a fogyasztóit” – egyszerűsítette le a sokszor egyáltalán nem egyszerű gazdasági viszonyokat Bajatović. Hangsúlyozta, hogy mindennek fényében a háztartások számára nem növelik a földgáz árát, az ipari felhasználók esetében viszont kénytelenek alkalmazkodni azokhoz a beszerzési feltételekhez, amelyeket a Srbijagasnak sikerül kieszközölni a tárgyalásokon.
