2024. május 8., szerda

Követni kell az újításokat

Megéri gyümölcsöt termeszteni üvegházban és fóliasátorban

A klímaváltozás számos újdonság bevezetését követeli meg a gyümölcsösökben. Évek óta ugyanis egyre szélsőségesebb az időjárás, a magas hőmérsékletet hirtelen lehűlés követi. Mindez nagy gondot okoz a gyümölcstermesztőknek, mivel a kedvezőtlen időjárás miatt csökken a hozam és romlik a gyümölcs minősége, ez pedig jelentős bevételkiesést hozhat.

Jasminka Milivojević, a Belgrádi Egyetem Mezőgazdasági Karának tanára elmondta, hogy Szerbiában a gyümölcsöt csupán jégvédelmi hálókkal lehet megvédeni. 

– Az üvegházak és a fóliasátrak beszerzése nagy kiadással jár a termesztők számára annak ellenére, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem egyik leghatásosabb módja a védett terület, valamint az új technológiák alkalmazása. A mai gazdasági feltételekben a jégvédelmi rendszerek a legracionálisabb védelmet nyújtják az időjárási viszontagságok ellen. Ezért manapság egy almaültetvényt sem emelnek fel jégvédelmi háló nélkül, amely nemcsak a jég ellen biztosít védelmet, hanem a szél, a magas hőmérséklet és a napsugárzás ellen is. A jégvédelmi hálók telepítésébe való beruházás átlagban 20-25 ezer euró hektáronként – fejtette ki Milivojević.

Az olyan gyümölcsök mint a cseresznye, a kajszibarack vagy az őszibarack a fóliasátrakban is termeszthetők, de ez inkább külföldön jellemző.

– Spanyolországban például, hogy minél korábban megérjen, a termesztők úgynevezett blokkrendszerű üvegházakban termesztik a barackot. Kínában az utóbbi években egyre népszerűbbek a szoláris fóliából készült üvegházak, amelyek képesek elnyelni és visszaverni a napfényt.  A fólia segít szabályozni a hőmérsékletet az üvegházban, ezáltal biztosítva, hogy a növények ideális körülmények között növekedjenek. Az Egyesült Államokban, Hollandiában, északon, tehát ahol hidegebb van, jellemző, hogy a cseresznyét fóliasátrakban termesztik. A barackot már kevésbé, annak ellenére, hogy sok tönkremegy a tavaszi hideg miatt – fogalmazott a szakértő.

Rámutatott arra, hogy Szerbiában leginkább a magas költségek miatt nem termesztenek cseresznyét, sárgabarackot és őszibarackot üvegházakban vagy fóliasátrakban. Egy 600 négyzetméteres üvegház például 9 ezer euróba kerül. Az ilyen beruházás azonban idővel megtérül, tekintettel arra, hogy  idényen kívül is termeszthető kiváló minőségű gyümölcs, amit magas áron lehet értékesíteni.
 

Nyitókép: MTI