2024. május 18., szombat

Valutaalapi nyomás alatt

A hitelezőnek elvárásai is vannak

A Szerb Nemzeti Bankban tegnap plenáris üléssel kezdődött meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségével folyó újabb tárgyalássorozat, melynek keretében másodszor értékelik a Szerbiának 2022. december 19-én jóváhagyott készenléti hitelmegállapodásból eredő eddigi eredményeket. A 2,4 milliárd euró értékű, két évre engedélyezett hitel arra szolgál, hogy az ország könnyebben átvészelje a válságokkal terhes időszakot, folytatni tudja a reformokat, és csökkenjen a világgazdaság lelassulásának Szerbiára gyakorolt hatása. A szerbiai jegybank korábban azt közölte, hogy a pénz egy részét 2022 és 2023 folyamán hívják le, a többit pedig elővigyázatossági eszközként kezelik.

Az október 31-éig tartó megbeszéléseken az IMF-delegációt Donal McGettigan, a hazait Jorgovanka Tabaković, a jegybank kormányzója és Szerbia IMF-beli bankkormányzója vezeti. A hitelmegállapodás második, kéthetes felülvizsgálata során a küldöttségek megvitatják a gazdaságpolitikai intézkedések hatékonyságát a nemzetközi környezetből érkező kihívások feltételei közepette, a következő időszak gazdasági kilátásait, valamint a készenléti hitellel támogatott gazdasági program céljainak megvalósítását. A Washingtoni székhelyű szervezet delegációja a két hét alatt Szerbia legrangposabb vezetőivel találkozik, tárgyalásokat folytat a jegybank, valamint a többi között a pénzügy-, az energetikai, a gazdasági és a munkaügyi minisztérium képviselőivel.

Az első felülvizsgálat márciusban kezdődött az IMF-küldöttség belgrádi látogatásával, és júniusban zárult, amikor az IMF végrehajtó igazgatóinak bizottsága úgy értékelte, hogy Szerbia sikeresen folytatja gazdasági tervének megvalósítását, és hogy a Valutaalappal megbeszélt célok közül hármat teljesített: májusban 8, illetve 10 százalékkal drágult az áram és a gáz, valamint üzembe helyezték az oktatásügyben dolgozók fizetésének központi, elektronikus nyilvántartási rendszerét. Ezen a hármon túl még további 9 pontba foglalt, egész sor feladat teljesítését vállalta a szerb kormány, és az elvárások nagy részének azóta már részben vagy teljesen eleget is tett. Közéjük tartozik például a villanyáram és a gáz november 1-jei drágítása vagy az állami gazdasági társaságok irányításáról szóló törvény meghozatala, amiről szeptemberben döntött a parlament. Az egyedüli feladat, amit a kormány még nem teljesített, hogy december végéig fogadják el a Szerbiai Villanygazdaság átalakításának tervét, de a jelek szerint határidőn belül erre is sor kerül.

Nyitókép: Az IMF delegációja (Fotó: Beta)