2024. május 9., csütörtök

Harminc nap betegszabadság bizottsági véleményezés nélkül

A választott orvos 30 napra írhatja ki páciensét betegszabadságra az eddig maximumnak számító 60 nap helyett. Ilyen értelmű törvénymódosítási javaslatot fogadott el csütörtökön a kormány. Ha a parlament is megszavazza az egészségbiztosítási törvény módosítását, akkor felére csökkentik a betegszabadságnak az általános orvos által meghatározható időtartamát, így 30 napon túl már a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap (RFZO) első fokú orvosi bizottságának kell döntenie arról, hogy gyógyulása érdekében a beteg a továbbiakban mennyi ideig maradhat szabadságon.

A törvényjavaslat kivételeket is tartalmaz, tehát bizonyos esetekben a választott orvos is adhat maximum 60 nap betegszabadságot, mégpedig a daganatos betegségben szenvedő biztosítottaknak, azoknak, akik terhességmegőrzés céljából maradnak távol a munkavégzéstől, továbbá a rokkantaknak és azoknak, akik azonnali sebészi beavatkozáson estek át, kivéve, ha a műtétet nappali kórházban végezték el.

A döntésről szóló kormányközlemény szerint a törvénymódosítással a betegszabadság kérdését most az eddiginél észszerűbben és hatékonyabban rendezik, így kevesebb lehetőség lesz a visszaélésre, ami hozzásegít a kötelező egészségbiztosításra szánt eszközökkel való jobb gazdálkodáshoz. 

A nyáron nagy felháborodást váltott ki Danica Grujičić egészségügyi miniszter indítványa, hogy 60 nap helyett a választott orvos csak 15 napra írhasson ki betegszabadságot anélkül, hogy orvosi bizottság elé utalná a pácienst. Augusztusban Aleksandar Vučić államfő jelentette be, hogy mégsem 15, hanem 30 napos betegszabadságot adhat majd az általános orvos. 

Nyitókép: Novosti