Két évvel ezelőtt a rosszul magánosított, az új tulajdonosok által kifosztott mezőgazdasági vállalatok hetekig zárlat alá vették a zombori közigazgatás székhelyét. A dolgozók sátrakat vertek a megyeháza előtti parkban, és fölvonultatták erőgépeiket. Sikerült elérniük, hogy a városvezetés közvetítsen a szaktárcával folytatott tárgyalásaikban. Tavaly a magántermelők zárták le a városba vezető utak egy részét, követelvén az állami tulajdonban lévő szántók licitálását, mire válaszul a mezőgazdasági vállalatok dolgozói ellenblokádjukkal a maradék utakat is zárlat alá vették, így Nyugat-Bácska központja heteken át megközelíthetetlen volt. Megtörtént, hogy a mentősöket se engedték át, így az Apatinból a zombori kórházba szállító járműből kézben vitték át a pácienst a blokádon egy másik, ott várakozó mentőkocsiba. Nem szívesen emlékszik vissza erre, akit valamilyen téren is érintett az útzárlat.
A blokád és ellenblokád huzavona sajátságos kompromisszummal zárult: a magántermelők lehetőséget kaptak a licitációra, bérbe és használatba vehették az állami tulajdonban lévő parcellák egy részét, a privatizációs szerződések semmissé válása után az átszervezés alatt álló mezőgazdasági vállalatok pedig minisztériumi hozzájárulással licitáció nélkül megtarthatták azt az 5500 hektár földterületet, amelyet addig is műveltek. Noha ezeket a vállalatokat se a mezőgazdasági minisztérium, se a városi közigazgatás nem mentette fel a bérleti díj fizetésének kötelezettsége alól, azok mégsem fizetnek ezen a címen az államkasszába.
Az előállt helyzet természetesen szemet szúrt a magántermelőknek, hiszen nekik egy évre előre ki kellett fizetniük a földbérletet, hogy szerződést köthessenek az állami szántók megművelésére. Az már csak olaj a tűzre, hogy a Szerbiai Egyesült Régiók képviseletében a hét elején Zomborban járt Ivana Dulić Marković fölhívta a földműveseket, hogy követeljék vissza a polgármestertől a földbérlési díjat, mert megengedhetetlen a törvény szelektív alkalmazása, felvetvén, hogy ha a nagyvállalatok nem fizetnek az állami tulajdonban lévő földek műveléséért, miért tennék ezt a kistermelők.
Azt tapasztalván, hogy a nyugat-bácskai termelők egy része a mezőgazdasági munkák pangása idején könnyedén traktorra pattan, hogy útzárlatokkal vívja ki igazságát, kíváncsian várjuk a fejleményeket.
