2024. április 30., kedd

Biztató üzenet a befektetőknek

Szerbia befektetőbarát politikájának eredménye már számszerűsíthető

Szerbia bekerült a világ első 50 országa közé a Világbank Doing Business versenyképességi rangsorában. A kormányfő szerint megvalósítható cél a legjobb 40-be kerülés.

Szerbia a Világbank legújabb, a 2017-es évre vonatkozó Doing Business listáján az előző évben jegyzett 54. helyről a 47.-re javította pozícióját. Az Ease of doing business index a Világbank által évente kiszámolt és közzétett mutatószám, amely a vizsgált országok üzletviteli, cégalapítási és ügyviteli lehetőségeit, valamint a cégek, vállalkozások működési környezetét szabályozó törvényeket, határozatokat és magát az üzleti környezetet vizsgálja. A számadatok összegzése alapján a Világbank évente közzéteszi a vizsgált országok rangsorát. Szerbiának a napokban közzétett lista szerint sikerült megjavítania a pozícióját, sikerült hét helyet javítani az előző évi helyezéséhez mérten.

Thomas Lubeck, a Nemzetközi Pénzügyi Szervezet nyugat-balkáni részlegének menedzsere elmondta, Szerbia büszke lehet a teljesítményére, mert az idei kimutatások szerint az ország benn van a Top–10-ben, tehát aközött a 10 állam között szerepel, amelyek a legnagyobb előrelépést valósították meg a jó üzleti légkör megteremtése és javítása terén. Hangsúlyozta azonban, hogy Szerbiának a további fejlődés érdekében javítania kell az adózási politikáján, de az áramszolgáltatási eljárások területén is változásokra lenne szükség. Lubeck azonban kiemelte, hogy Szerbia a reformoknak köszönhetően nemcsak a volt Jugoszlávia vagy Európa, hanem a világ összes államához viszonyítva is hatalmas előrelépést ért el. A felmérés szerint Szerbiában átlag még mindig 125 napba telik, hogy egy új felhasználó csatlakozhasson az áramszolgáltató rendszerhez, miközben a globális átlag 93 nap. A cégbejegyzés, vállalkozói engedély és az építkezési engedélyek kiadása viszont sokkal gyorsabbá vált Szerbiában a korábbiakhoz képest. Más téren is jelentős javulás tapasztalható a kimutatás alapján. Az adó-visszaigénylés például átlag mindössze négy órába telik országunkban. Ebben a tekintetben jobbak vagyunk még Szingapúrnál és Ausztráliánál is.

A lista első helyén Új-Zéland áll, majd Szingapúr, Dánia, Hongkong, Dél-Korea, Norvégia, Nagy-Britannia, az Amerikai Egyesült Államok és Svédország következik. A legtöbb uniós tagállam is megelőzi Szerbiát. A régió országai közül Horvátország a 43., Bulgária a 39., Románia a 36., Macedónia pedig a 10. Szerbia után következik Montenegró (51.), Albánia (58.) és Bosznia-Hercegovina (81.). Magyarország a listán a 41-dik. A most közzétett listán 190 ország szerepel, az utolsó helyen Szomália szerepel. Utolsó előtti Eritrea, a fordított sorrendben pedig Líbia, majd Venezuela következik.

Aleksandar Vučić miniszterelnök szerint a cél, hogy országunk a listán a 30-dik vagy ennél is jobb pozíciót foglaljon el már a közeljövőben. Zorana Mihajlović kormányalelnök szerint az eredmény a kormány eddigi sikeres reformjainak köszönhető. A jövőben a többi között az adórendszer megreformálását nevezte meg mint prioritást élvező területet.

Azt is fontos megjegyezni, hogy a Világbank 2015-ben felülvizsgálta a lista módszertanát, s ennek a legnagyobb nyertesei a kelet-európai országok lettek. A korábban kiadott rangsorral így nem lehet, illetve értelmetlen összevetni a mostani listát. A rangsor 2016. évi összeállítása során – ami egy évvel ezelőtt készült – több szempontból is új módszertant alkalmaztak, pontosítva az eddig alkalmazott indikátorok tartalmát és jelentőségét. Így a tavalyi és a tavalyelőtti helyezéseket összehasonlítva szembetűnő a kelet-európai térség előrelépése.

Az Ease of doing business index azért tekinthető nagyon fontos mutatószámnak, mert a komoly befektetői szándékkal és ahhoz pénzzel is rendelkező multinacionális cégek a lehetséges befektetési helyek után kutatva általában vetnek egy pillantást a listára, de nem ritka, hogy alaposan elemzik is a számadatokat. Mivel a Világbank mérvadó és kormányoktól független nemzetközi szakmai intézménynek számít, Szerbia előrelépése a listán mindenképpen azt az üzenetet hordozza, hogy mindinkább érdemes nálunk céget alapítani, vállalkozásba kezdeni, az üzleti és a pénzügyi szférában befektetéseket eszközölni.