A szerb kormány és a kínai Hesteel acélművek megkötötte a szerződést, a Smederevói Acélgyár tőkéje 98 százalékának megvásárlására 46 millió euróért – tették közzé a hírügynökségek.
A Hesteel befektetése az illetékesek szerint 300 millió euró lesz, és mind az ötezer dolgozó munkaviszonyban marad.
Az adásvételi szerződést Željko Sertić gazdasági miniszter és Ju Jong, a kínai cég elnöke írta alá, Aleksandar Vučić kormányfő jelenlétében.
NAGY NAP SZERBIA SZÁMÁRA
A miniszterelnök a szerződés megkötése előtt elmondta: jelentős nap ez a gyár dolgozói, de Szerbia számára is. Kifejtette, hogy az acélművek esete példaértékű lehet, hiszen a többéves huzavona után végre komoly kezekbe kerül, pedig sokáig úgy tűnt, hogy a szendrői gyár bezárja kapuit. A kormányfő azt is megemlítette, hogy a kormány több tagja is egy csapásra megoldotta volna a gyár ügyét azzal, hogy bezárják, viszont véleménye szerint ezt nem szabad megengedni, mivel Szerbia egyik szimbólumáról van szó.
– Az ország saját erejéből is tudásából nem tudta volna tovább fenntartani a gyárat, ezért volt szükségünk a kínai partnereinkre – nyilatkozta Vučić, aki bátorította a többi távol-keleti befektetőt is, hogy nyugodtan invesztáljon Szerbiába.
Ju Jong, a Hesteel elnöke kifejtette: az a céljuk, hogy a Smederevói Acélműveket Európa egyik legversenyképesebb acélgyárává tegyék.
– Biztosra vehetik, a gyárat modern komplexummá fogjuk átalakítani, korszerű technológiákkal és berendezésekkel, a legaktuálisabb környezetvédelmi előírásoknak megfelelően, a legjobb munkavállalási feltételek mellett – hangsúlyozta az elnök, majd megjegyezte: a gyár dolgozóira is szebb jövő vár.
– Szerbia és Kína régóta mély baráti kapcsolatot ápol, amely a jövőben még inkább mélyülni fog – fejezte be Jong.
MINDENKI BIZAKODIK
A szerződés megkötése előtti napokban Peter Kamaraš, az acélművek eddigi végrehajtó igazgatója is nyilatkozott az eladással kapcsolatban. Szerinte a kínai cég térnyerése csakis pozitívan hat majd az acélgyár működésére.
– A Hesteel nélkül is fennmaradt volna a gyár, de nem tudni, hogy milyen formában. Jól ismert tény, hogy az acélművek az elmúlt húsz évben nem működött úgy, ahogy kellett volna. A szerződés megkötésével azonban új fejezet indul, egy biztosabb és sikeresebb időszak köszönt be – nyilatkozta magabiztosan a végrehajtó igazgató még vasárnap.
Rasim Ljajić kormányalelnök szerint az ország bruttó hazai termékének (GDP) akár 4,5 százalékos növekedésére esélyt adhat a gyár átvétele, hiszen amellett, hogy az összes dolgozója munkaviszonyban marad, sokkal több projektje is lesz a következő időszakban.
NEM KÉTELKEDNEK TOVÁBB A MUNKÁSOK
Siniša Prelić az acélgyár önálló szakszervezetének elnöke is biztos volt abban, hogy a Hesteel üzletével egy jobb időszak veszi kezdetét.
– Az elmúlt négy-öt évben állandó bizonytalanságban dolgoztunk, hiszen nem tudtuk, hogy mi lesz a gyárral, velünk, a megélhetésünkkel. Végre úgy érezzük, hogy rendeződni fog az acélművek sorsa – fejezte be.
Budimir Virijević, a gyár dolgozója szerint nemcsak Smederevónak, hanem az egész országnak jót fog tenni a gyár átvétele.
– Az acélgyár alkalmazottjai jó szakemberek, értenek a munkájukhoz, eddig csupán a pénz hiányzott a fejlesztésekhez. Most már az is van – hangsúlyozta röviden a munkás.
ÁZSIAI ÓRIÁS
Mint ismeretes, a kormány április 5-én fogadta el a kínai cég ajánlatát, amely az egyetlen volt a meghirdetett versenypályázaton. Ázsia egyik legnagyobb acélgyártójáról van szó, amelynek éves kapacitása 50 millió tonna, tavalyi bevétele pedig 43,7 millió dollárt tett ki. A konzorcium több mint 120 ezer embert alkalmaztat világszerte. A Fortune Global 500 2015-ös adatai szerint a Hesteel a 239. legnagyobb cég a világon.
Mint ismeretes, a szendrői gyárat 2003-ban adták el az amerikai U.S. Steelnek 23 millió dollárért, viszont 2012-ben az állam visszavásárolta egy dollárért. Az acélgyár eladására még ugyanabban az évben írtak ki még egy pályázatot, a következőt pedig 2014-ben. Tavaly az amerikai Esmark céggel nem sikerült kiegyeznie a kormánynak az adásvételről, ezután a HPK Engineering vette át a cég ügyvezetését.



