Szerbiában a fiatal párok tizennyolc százaléka küzd a gyermektelenséggel. A 15–24 éves korosztály egynegyede számára nem ismert a védekezés és a biztonságos nemi élet fogalma sem. A szexuális úton terjedő betegségekről dr. Balogh András nőgyógyásszal beszélgettünk.
– Hogyan definiálhatnánk, melyek a szexuális úton terjedő betegségek?
– Ebbe a csoportba azok a betegségek tartoznak, amelyek mikroorganizmusok, tehát vírusok, gombák, baktériumok, illetve protozoák által terjednek és kimondottan nemi együttlét alkalmával vihetők át egyik személyről a másikra. Tévhit az, miszerint ezek a betegségek közös toalett, illetve törülközőhasználattal is terjednek. A kórokozók kimondottan a nyálkahártyában élnek. Akár az is megtörténhet, hogy egyszeri együttlét alkalmával nem fertőznek, többszöri kontaktus szükséges a megfertőződéshez.
– Melyek a leggyakoribb fertőzések?
– Leggyakoribbak a bakteriális eredetűek, az úgynevezett vaginózisok, a sorban őket a gombás fertőzések követik, míg a vírusos megbetegedések a legritkábbak.
– Milyen szűrővizsgálatok állnak rendelkezésre?
– Szűrés alatt a viszonylag panaszmentes, látszólag egészséges emberek vizsgálatát értjük. A hüvely váladékából a bakteriális, a gombás, illetve a protozoás fertőzést tudjuk kimutatni. Ezzel a vizsgálattal a hüvely tisztasági szintjét határozzuk meg. A teszt eredményén feltüntetett egyes és kettes szint normális, fiziológiás állapot. A hármas szint baktériumok, a négyes gonorrhoea, az ötös pedig Trichomonas vaginalis által okozott fertőzésre utal. A hatos szint Candida albicans jelenlétét jelzi. Ez a vizsgálat ingyenes. A Chlamidia szűrését mi nem tudjuk elvégezni, tudomásom szerint ez magánlaboratóriumokban 1000 dinárba kerül. A Humana papilloma vírusnak szerepe van a méhnyakrák kialakulásában. Szűrése pillanatnyilag 5000 dinár. A Tartományi Egészségügyi Titkárságnak folyamatban van egy projektuma, ennek keretében a legveszélyeztetettebb korosztály számára ingyenes a vizsgálat.
– Milyen következményekkel járhat, ha nem kezeltetjük magunkat?
– Kórokozók jelenlétére utal, ha rendellenes folyást észlelünk, ehhez égető, viszkető érzés, fájdalom társulhat. A kórokozók idővel felmaródásokat is okozhatnak. Ha az adott fertőzést nem orvosoljuk idejében, akkor petefészek-gyulladás alakulhat ki, ez a petevezetékre is átterjedhet. Ennek következménye lehet a petevezeték elzáródása, ami meddőséget okozhat. A Humana papilloma vírus felelős a méhnyakrák kialakulásáért.
– Milyen gyakran kell(ene) felkeresni a nőgyógyászt?
– Évente egyszer – minimum. Ha pedig az imént említett panaszok bármelyikét észleljük, akkor minél előbb. A petefészek táján jelentkező fájdalomról el kell mondani, hogy ha az egybeesik a peteéréssel, valamint a menstruáció előtti napokra tehető, akkor teljesen normális jelenség.
– Milyen terápiákkal gyógyíthatók ezek a betegségek?
– A vírusok kivételével különösebb probléma nincs. A bakteriális fertőzések antibiotikumokkal szépen kezelhetőek. A gombák szintén gyógyíthatóak. A Chlamidia specifikus, hosszan tartó kezelést igényel. Ami nagyon lényeges, minden esetben mindkét felet gyógyítani kell, máskülönben csak oda-vissza adogatják a betegséget. Jó lenne, ha tudatosodna bennünk az, hogy fertőzésünkről becsület dolga értesíteni a partnert. Nemi életünket gondosabban kellene élni, körültekintőbben belemenni a kapcsolatokba, és nem szabad megfeledkezni arról, hogy az óvszer az egyik legtökéletesebb védekezési mód.
– Mit gondol arról, ha valaki önmagát kezeli, a gyógyszertárban recept nélkül kapható gyógyszerekkel?
– Nem tanácsolom. Megesik, hogy az a folyás esetleg más kórképet takar. Például a méhnyakon jelentkező patológiás elváltozások, a méhnyakrákot megelőző állapotok is gyakran erősebb folyással, váladékozódással járnak. Erről a hölgy egymaga nem tud meggyőződni. Azt kellene valahol elfogadni, hogy a nőgyógyász is olyan orvos, mint a többi, és szabadon, bátran hozzá lehet fordulni panasz esetén.
