2025. július 17., csütörtök

A cukorbetegségről

A cukorbetegség (diabetes mellitus) élethossziglan tartó betegség, amelyben a szervezet nem tudja a táplálékból nyert szőlőcukrot (glükózt) hasznosítható energiává alakítani. A cukorbetegség világszerte a halálozási statisztikák negyedik helyén található, a diabétesszel kapcsolatos szövődmények miatt évente négymillió ember hal meg.

A cukorbetegségről először az egyiptomi Ebers-papiruszok tesznek említést az időszámítás előtti 2. században, de az ókori világ egyéb területein, Indiában, Kínában, Japánban és a Római Birodalomban is ismerték a betegség tüneteit. A diabetes (görögül = átfolyás) elnevezés Demetriosztól származik. A szó a cukorbetegség egyik fő tünetére, a megnövekedett vizeletmennyiségre utal. A betegség tüneteit elsőként részletesen kappadokiai Aretaeus görög orvos írta le. 1675-ben Thomas Willis angol orvos hozzáadta a görög diabetes szóhoz a latin mellitus szót, amelynek a jelentése mézédes. Ez arra utal, hogy a cukorbetegek vizelete a cukor kiválasztása miatt édes. Ezt a tényt, a megnövekedett vizeletmennyiséggel együtt, egyébként már az ókoriak (görögök, kínaiak, indiaiak) is ismerték. Közismert, hogy Indiában – ahol a betegséget „édes vizelet kór”-nak nevezték – a betegségre gyanús egyének vizeletét hangyákkal tesztelték. Ha a hangyák kedvelték a vizeletet, az arra utalt, hogy abban sok cukor van.

A betegség oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia, relatív inzulinhiány) vagy mindkettő. Az abszolút vagy relatív inzulinhiány következtében, mivel a sejtek inzulin hiányában nem képesek a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik és ez okozza a betegség fő tüneteit. A glükóz szintjét és sejtekbe való belépését az inzulin nevű hormon szabályozza, amely a gyomor mögött elhelyezkedő hasnyálmirigyben termelődik.

Az 1-es típusú cukorbetegség gyermek- vagy serdülőkorban lép fel. Ilyenkor a szervezetben kevés az inzulin, vagy teljesen hiányzik. A legtöbb cukorbeteg a 2. típusú, felnőttkorban megjelenő változatban szenved. Vannak tablettás kezelési megoldások is, de a súlyos betegek inzulin beadására is rászorulnak. Az éveken át tartósan magas inzulinszint, pontosabban étkezésenként egy-egy hatalmas inzulinhullám miatt a sejtek védekezni kezdenek a beléjük pumpált túl sok cukor ellen, és kialakul az inzulinrezisztencia, vagyis a sejtek ellenállnak az inzulin sejtfalnyitogató kísérleteinek. Mivel az agy érzékeli, hogy a vérben sok a cukor, utasítja a hasnyálmirigyet, hogy még több inzulint termeljen, a sejtek viszont egyre jobban ellenállnak. Egy ponton azonban a hasnyálmirigy feladja a küzdelmet, és a tartósan magas vércukorszint elkezdi hatását, aminek következménye vakság, lábamputáció, érelmeszesedés, infarktus és impotencia.

A diabétesz mintegy 10-15 évvel lerövidíti a várható életkort, nagyon magas a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága és súlyossága. Egy 2-es típusú diabéteszes beteg olyan szív-érrendszeri veszélyeztetettségnek van kitéve, mint egy nem cukorbeteg, infarktuson átesett beteg.

Megemlítendő még a terhességi diabétesz, mely a terhesség idején alakul ki vagy válik nyilvánvalóvá. A terhesség után rendszerint spontán megszűnik, de az érintett nők körében nagyobb a cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázata.

Mit tehetünk a cukorbetegség kialakulása ellen? Az első és legfontosabb az elhízás megelőzése. Ez már csecsemőkorban és kisgyermekkorban meg kell, hogy kezdődjék, sőt, ha igazán korán akarjuk kezdeni, akkor a magzati élet optimális feltételeit is biztosítani kell. A második lépés az anyatejes táplálás. A következő nagyon fontos dolog a gyermek mozgásában gazdag, egészséges életmódra nevelése és egészséges táplálása. A későbbi életidőszakban, az esetleges elhízást követően alkalmazott testtömeg-korrekció és életmódváltozás szükséges. Utolsó lehetőség az elhízással tárult, frissen felfedezett cukorbetegség esetén az azonnal megkezdett fogyókúra. Fontos tudnivaló, hogy a cukorbetegek az előírt, rendszeres orvosi ellenőrzések mellett vegyék fel a kapcsolatot a legközelebbi diabétesz egyesülettel, illetve klubbal.

Magyar ember Magyar Szót érdemel