Az első ősi sumer ékírásos orvosi javallatok már úgy említik a fokhagymát mint hatékony gyógyszert mindenféle görcsökre és köhögésre.
Fogfájás ellen hatásos, ha szétzúzunk egy gerezd fokhagymát, majd óvatosan bekenjük vele a fájó fog környékét.
Ha lassan pároljuk, finom zamatú és könnyen kenhető lesz. Úgy is pépesíthetjük, hogy a megtisztított fokhagymát megpároljuk és áttörjük. Kenhetjük kenyérre, húsra, felvágottra, vagy belekeverhetjük salátába, szószba, főzelékbe, levesbe.
A fokhagyma jól bevált salaktalanító szer. Tisztítja a vért, a beleket és a gyomrot, valamint az emlékezőképességet is pozitív irányba befolyásolja.
A fokhagyma baktérium- és gombaölő hatását Pasteur igazolta kísérletekkel 1857-ben.
Hippokratész (i. e. 460–377) a fokhagymát, spárgát vízhajtónak, a mákot hipnotizálásra, a fűzfa leveleit lázcsillapítónak javasolta.
A kutatások szerint a rendszeres fokhagymafogyasztás csökkenti a szüléskor fellépő komplikációk valószínűségét, sőt az alacsony súllyal születendő gyermek testtömegét is normalizálja.
A sóban lévő nátrium vérnyomás-növekedést eredményezhet, szív-és érrendszeri betegségeket okozhat. Az ételek sótartalmának csökkentését ellensúlyozhatjuk azzal, ha több hagymát, fokhagymát, friss fűszert, fekete borsot, chilit, bort, citromlevet, ecetet használunk.
