Belgrádban hivatalosan is kihirdették az influenzajárványt, mivel a vírus ereje elérte a közepes fokozatot. Újvidéken egyelőre nincs járvány.
A megbetegedettek csaknem fele általános iskolás gyerek, legkevesebben a 65 év körüliek vannak, aki úgy látszik, többségükben felvették a vakcinát – írja a Blic napilap.
– Mivel a múlt héten a megbetegedettek száma Belgrádban több mint 1000 volt, hamarosan bevezetjük az influenzajárvány napi mérését – mondta Predrag Kon, a Belgrádi Közegészségügyi Intézet epidemiológusa.
Dr. Kon elmondta, hogy Belgrádban még 4500 influenza elleni oltás áll rendelkezésre, és még mindig felvehetik azok, akik erre rászánják magukat.
– Mindig jobb az a megoldás, ha felveszik a vakcinát. A szervezet nem lesz mindjárt ellenálló, megtörténhet az is, hogy nem hat rögtön, de sosem tudni, ki kapja el az influenzát utoljára – mondja Kon.
Újvidéken nincs influenzajárvány, igaz, a felnőttek körében észrevehetően több a beteg, mint két héttel ezelőtt, de ez még nem ok arra, hogy hivatalosan is járványról beszélhessünk – tudtuk meg az Újvidéki Egészségházban. Mivel Belgrádban a betegek legnagyobb része iskolás korú gyermek, érdekelt bennünket, hogy e téren mi a helyzet a tartományi székvárosban.
– Újvidéken egy influenzás gyermeket regisztráltunk a héten – nyilatkozta a Magyar Szónak dr. Svetlana Malešević, a Gyermek-egészségvédelmi Szolgálat vezetője. Az orvosnőtől megtudtuk, hogy a város területén összesen 70 000 gyermek van nyilvántartásban, és azonkívül, hogy nem regisztráltak egynél több influenzás megbetegedést, még azok száma sem növekedett számottevően, akik az influenzához hasonló tünetekkel fordultak orvoshoz.
Japán tudósok nemrég új vakcinát találtak fel, amely sikeresen küzd egyszerre több vírustípussal is, és lehetséges, hogy az ebben az irányban történő kísérletezés egy univerzális oltóanyag előállítását fogja eredményezni. A Hokkaidói Egyetem Járványtani Nemzeti Intézet kutatói és a Saitama Orvosi Egyetem, valamint a NOF biokémiai cég a japán egészségügyi minisztériummal együttműködve olyan oltóanyagot találtak fel, amely az egereknél egyszerre több influenzavírus ellen is hatékony. Szakemberek szerint még néhány év szükséges, amíg ezt az oltóanyagot alkalmazzák. Az eredmények azt mutatják, hogy az oltóanyag sikeresen felvette a harcot néhány mutáló vírustípussal is.
Az eddigi védőoltásokat, az úgynevezett éles proteinre alapozták, amely a vírus külső membránját borítja be. Ez az oltóanyag ellentesteket termel, ezek pedig megtalálják ezeket az éles részeket a víruson, és megtámadják azokat. Az a fő gond, hogy ezek az éles részek állandóan változnak, ezért minden évben más vakcinát kell előállítani. További problémát jelent az is, hogy egy idényben több vírusfaj is jelen van, amelyeknek a proteinalakja lényegesen különbözik, valamint az is, hogy képesek gyorsan alakot változtatni. Itt valójában előre kell látni, hogy milyen irányban változhatnak a vírusok, és ha nem találjuk el, melyik vírusfaj lesz a domináns, akkor az oltóanyag veszít a hatékonyságából. Az új vakcina viszont nem a membrán falán lévő proteineket célozza meg, hanem a vírus belsejében lévőket, ezek pedig lassabban változnak.
A tudósok az A vírustípussal kísérleteztek, mégpedig a hongkongi és az orosz fajjal, valamint a H5N1-es ragályos madárinfluenza vírusával. Egerekbe emberi géneket fecskendeztek, ezeket pedig később vírusokkal fertőzték meg. Az egerek nem betegedtek meg, az oltóanyag pedig meggátolta a vírus szaporodását. A további kísérletek az embereknél előfordulható mellékhatásokra összpontosulnak.
– Ez egy érdekes kísérlet, és mi követni fogjuk a japán tudósok munkáját – mondta Kon doktor. Hozzátette, hogy a tudósokra nagyon nehéz munka vár, mert a vírusok egyre több mutáción esnek át.
