Sajnos igen gyakran előfordulnak kisebb-nagyobb balesetek. Legtöbbünknek fogalma sincs, hogy mi a teendő akkor, ha leforrázzuk magunkat, ha félrenyelünk, ha egy autóbaleset szemtanúi vagyunk vagy ha valakinek hirtelen megáll a szíve.
Pedig a gyors reakció akár életet is menthet(ne). Az elsősegélynyújtás elsajátítására irányuló képzésekről Krizsán Vilmossal az Vöröskereszt adai kirendeltségének titkárával beszélgettünk.
– Szerveznek-e képzést a gyermekek számára?
– Mi azon községek közé tartozunk, amelyekben a gyermekeknek szóló elsősegélynyújtó tanfolyamok megszervezése komoly múlttal rendelkezik. Általános és középiskolás gyerekekkel is foglalkozunk. Az oktatást a hatodik, illetve a hetedik osztályban kezdjük. A moholi tanfolyamon 40 gyerek vesz részt, míg az adain körülbelül 15-en vannak. Szükséges, hogy megismerjék az elsősegélynyújtás és az önsegélyezés alapjait, mert sajnos sok baleset történik.
– Részt vesznek-e valamilyen versenyen?
– Évente szervezünk községi szintű versenyt. Ezen nyolc-kilenc csapat méri össze tudását. Hat fiatal alkot egy csapatot. Rajtuk kívül részt vesznek azok, akik sérülteket alakítanak, valamint a bírák. Tehát egy ilyen rendezvény létrejöttéhez körülbelül száz ember összehangolt munkája szükséges. Innen lehet továbbjutni a tartományi elsősegélynyújtás versenyére. Nekünk minden évben van kétcsapatunk, amelyek részt vesznek ezen a megmérettetésen. Itt a gyerekek két kategóriában versenyeznek. Büszkén mondhatom, hogy tavaly a középiskolás csapatunk megnyerte a B kategóriás versenyt, az A kategóriában pedig a tizedik helyen végeztek. Az általános iskolás csapatok is minden évben jól szerepelnek.
– A versenyeket miből tudják pénzelni?
– Sajnos az a gond, hogy pénz kell, hogy a diákok a versenyekre eljuthassanak. Kötszerre, táskára és pólókra van szükségük. Elmondhatom, hogy az adai csapat arról híres, hogy minden évben ugyanabban a ruhában versenyeznek. Ez a helyzet úgy látszik, hogy változni fog, mivel magánvállalkozók felajánlották segítségüket, így valószínűleg az idén küllemét illetően megújul a csapatunk, új táskákat és új egyenruhát kapunk. Tavaly az adai egészségház segített, tőlük kötszereket és ingeket kaptunk.
– Megjelennek-e más rendezvényeken is?
– Igen, például tavaly a moholi általános iskolában tartottak oktató jellegű bemutatót a tűzoltók. Különböző helyzeteket szimuláltak. Például egy megjátszott autóbalesetben ők mutatták be a mentés technikai oldalát, mi pedig az ilyen esetben szükséges elsősegélynyújtást prezentáltuk.
– Felnőttképzés van?
– Tartunk a felnőtteknek is ilyen tanfolyamot, épp most van folyamatban egy újabb kurzus elindítása. Törvény által minden munkaszervezet kötelezve van arra, hogy bizonyos számú dolgozója ki legyen képezve. A Vör öskereszt felhatalmazást kapott arra, hogy ezeket a tanfolyamokat megszervezze. Képzett elsősegély-oktatóink tartják az előadásokat, melyeken gyakorlati és elméleti oktatás folyik. Ez hetente kétszer, alkalmanként 12 órás képzés, amely három hét alatt lezajlik. Reméljük, hogy hamarosan elfogadásra kerül az új közlekedésbiztonsági törvény, amely majd arra kötelezi a leendő sofőröket, hogy külön tanfolyamon vegyenek részt és vizsgát tegyenek elsősegélynyújtásból. Külön kézikönyv készül erre a célra, és a Vöröskereszt oktatókat készít fel.
– Mit tanulnak a résztvevők a tanfolyamokon?
– Megtanulják az újraélesztést, kötözést, égési sebek ellátását, azt, hogy mi a teendő autóbalesetek esetén. Attól függően, hogy a dolgozók honnan érkeztek a képzésre, tehát, hogy melyik vállalat küldte őket, hangsúlyt fektetünk a szakmájukban nagyobb valószínűséggel előforduló sérülések ellátására.
– Szerveznek-e képzést azok számára, akik önszorgalomból szeretnék elsajátítani az elsősegélynyújtást?
– A mennyiben igény van rá, mi megszerve zzük. Az a képzési forma, amelyet a munkaszervezeteknél alkalmazunk másoknak is megfelelne , sőt ajánlatos lenne olyan helyeken, amelyeken sűrűbben előfordulnak balesetek, sérülések.
