2025. július 18., péntek

Kezünk ékessége

Mutasd a körmöd és megmondom, mi a bajod. A köröm ugyanis a hajhoz és a bőrhöz hasonlóan az egészségről árulkodik.

A köröm egy rostos szerkezetű fehérje. A keratin alkotja mind a felhám külső rétegét, mind a körmöket, jóllehet ezek megjelenési formája eltérő. A bőr felső rétege lekopik, lehámlik, s az előtűnő réteg sima, bársonyos. A bőr elszarusodott rétege 7-10 naponta teljesen megújul. A köröm a körömgyökérből ered, és 10 naponta 1 mm-rel lesz hosszabb. Egyik sem élő szövet. A belső szervek betegségei, a vitamin- és ásványianyag-hiány, az ápolatlanság meglátszik e megjelenésünket erősen befolyásoló ékességünkön.

A köröm keletkezése

Kezünk dísze, a köröm, védi az ujjbegyet, amely a tapintás és a fogás legfőbb eszköze. Nem mindegy, milyen az a kéz (és köröm), amellyel megsimogatnak. A köröm alja a baktériumok egyik legjobb tenyészhelye. A köröm látható része sem élő szövet, hanem egy 0,5–1 mm vastagságú szarulemez. A körömágyon fekszik, kötőszöveti rostok rögzítik. A körömlemezt termelő sejtek a fehér félholdban, a körömmátrixban vannak. Az új sejtek folyamatosan képződnek, naponta 0,1 mm-rel nyomják kifelé a régebbi sejteket, amelyek elszarusodnak. A kézkörmök gyorsabban, a lábkörmök lassabban nőnek, és nyáron gyorsabban, mint télen. Fél év szükséges ahhoz, hogy az ujj utolsó percén lévő teljes köröm kicserélődjön. A köröm szerkezete és vastagsága változik az életkorral is, de a környezetből és a szervezetből származó rengeteg káros hatásnak is ki van téve.

Dimbek-dombok, fehér foltok

Az egészséges köröm felszínén nagyon finom (nagyítóval jól megfigyelhető) hosszanti csíkok láthatók, a köröm e lécek mentén tolódik kifelé. Egy fehér, hosszanti csík megjelenése szívbetegséget jelezhet. A vízszintes csíkok a keratinképződés zavarára utalnak. Pöttyszerű horpadások pikkelysömör miatt alakulhatnak ki. A fehér foltokat a körömön apró léghólyagocskák okozzák. Ez lehet veszélytelen tünet, de vitamin-, ásványianyaghiány-, máj- vagy szívbetegség jele is. Az ismételten megjelenő barázdák, rovátkák anyagcsere- vagy hormonzavar, bőrbetegségek tünetei lehetnek. Általában minden elváltozás a sérülést, a betegséget követő hat hét elteltével válik láthatóvá a körmön. A sárgásan fölemelkedő köröm gombás fertőzésre utal, ez a leggyakoribb panasz. A túlságosan feldomborodó köröm hosszan tartó vérkeringési zavar, tüdőbetegség következménye (dobverőujj). Az eltávolított köröm csak 12–18 hónap elteltével nő ki újra.

A köröm elváltozásának okai

Leggyakrabban helytelen manikűrözés, sérülés, vegyszerek (mosó-, mosogató-, tisztítószerek, körömlakk és -lemosó) alkalmazása váltja ki. A gombás fertőzések is csúnya elváltozásokat okozhatnak, ez a lábkörmöket gyakrabban érinti. A mechanikai hatás, a túl szoros lábbeli sem kedvez körmeinknek. Olyan fertőzések, illetve szervi betegségek, mint például a skarlát, a tífusz, a hepatitisz, az influenza, a tüdőgyulladás, az anyagcsere- és hormonzavarok (pajzsmirigy-alulműködés, cukorbetegség), a bőrbetegségek (ekcéma, pikkelysömör), a tüdő- és keringési betegségek is hatással vannak körmünk kinézetére. A táplálkozási hiányosságok alapvetően befolyásolják a köröm növekedését és szerkezetét. A vitaminok közül az A-, C- és az E-vitamin, a B-komplex és a biotin hiánya, az ásványi anyagok közül a cink, jód, kalcium, kén és a vas hiánya okozhat jelentősebb körömelváltozásokat.

Magyar ember Magyar Szót érdemel