Miért és hogyan következik be a hányás?
– A hányásnak (latinul: vomitus) az a célja, hogy a szervezetbe jutó mérgező anyagokat eltávolítsa. A gyomorban lévő idegvégződések reagálnak a gyomorban lévő toxinokra, és jelet küldenek az agyunkban található úgynevezett „hányásközpontba”. Amennyiben ez az impulzus elég erős, a gyomor izmos fala hirtelen görcsösen összerándul és a szájon keresztül kiüríti a tartalmát. Mivel az a cél, hogy a méreganyagok kiürüljenek, ezért nem kell azonnal gyógyszert adni, hagyni kell, hogy a szervezet önmagán segítsen. Hányás esetén csak óvatosan szabad folyadékot itatni, kortyonként, és a kortyok között 5-10 perc szünetet kell tartani. Fojtatni csak akkor szabad, ha nem okoz panaszokat a folyadékfogyasztás. A mennyiséget pedig csak lassan szabad növelni, és csak akkor, ha az egy-két korty bent maradt. Nagyobb mennyiség hányást válthat ki.
Mit kell tudnunk a hasmenésről?
– A hasmenés (latinul:diarrhoea) gyakori, nagyobb mennyiségű híg székletürítést jelent. A hasmenést szintén a kórokozók toxinjai okozzák. A hányáskor a mérgek már a gyomorban hatnak, viszont hasmenés esetén felszívódásuk a bélben történik. Célja a méreganyagok kiürítése a szervezetből, nem kell azonnal gyógyszert adni, a folyamatot nem szabad leállítani, ügyelni kell a folyamatos folyadékpótlásra, mivel ebben az esetben is bekövetkezhet a kiszáradás. Maga az állapot akár három-négy napig is eltarthat, ha huszonnégy óra alatt nem javul a hasmenéssel küzdő beteg állapota, orvoshoz kell fordulni, mert megtörténhet, hogy a szervezet kiszárad. Kezelésében fontos szerepet tölt be a probiotikumok fogyasztása. Hasmenéssel nemcsak a kórokozók, hanem a beleinkben élő jótékony baktériumok is távoznak a szervezetünkből. Az ilyen készítmények helyreállítják a normális bélflórát és kiölik a patogén baktériumokat.
Ha a gyermek hány, illetve hasmenése van, mire kell figyelnie a szülőnek?
– Azt általában minden szülő tudja, hogy minél hosszabb ideig tart a hasmenés vagy a hányás, annál nagyobb az esély a kiszáradásra. Fontos tudni még három dolgot. Az egyik, hogyha láz is csatlakozik a tünetekhez, akkor is jelentős a folyadékvesztés. A másik az, hogy a hányás veszélyesebb a hasmenésnél, pusztán azért, mert a folyamatos hányingernél, hányásnál akadályozott a folyadék felvétele. A harmadik pedig az életkor szerepe, minél kisebb a beteg, annál veszélyeztetettebb. Persze ennyi befolyásoló tényező között nehéz mindig jó döntést hozni, de ez nem is a szülő dolga. Nagyon fontos ismerni a kiszáradás jeleit: karikás szemek, száraz ajkak, ráncolható bőr, acetonos lehelet. Súlyos jel, ha a gyermek nem, vagy alig pisil, illetve kifejezett a bágyadtság, aluszékonyság.
Milyen diétát ajánl az orvos?
– A folyamatos folyadékbevitel a legfontosabb. Nemcsak az elvesztett vizet, hanem az ionokat is pótolni kell. Legjobbak az úgynevezett izotóniás italok, de lehet enyhén cukrozott, leheletnyit sózott teát is itatni. Ne terheljük gyomrunkat nehéz ételekkel. A tünetek megszűnéséig étrendünket rizs, krumpli, keksz és pirítós fogyasztására korlátozzuk.
