A prosztata a felnőtt férfiban körülbelül 20 gramm tömegű szerv, melynek hátsó felszíne a végbél felől tapintható. A prosztatarák, a rosszindulatú (malignus) sejtek prosztatában való ellenőrizetlen szaporodásából alakul ki. Az 50 évnél idősebb európai férfiak 11 százalékánál diagnosztizálnak prosztatarákot.
A prosztatarák egy sajátos fajtája a ráknak, mivel a sejtek nagyon lassan osztódnak, csupán kisebb sejttömörülések keletkeznek, melyek hosszú ideig észrevétlenek és nem okoznak semmiféle panaszt. A prosztataráknak azonban van olyan fajtája is, amely gyorsan növekszik és könnyen átterjedhet a test egyéb részeire, különösen a csontokra.
A prosztatarák tünetei:
Korai stádiumban semmiféle tünet sem észlelhető. A szimptómák akkor kezdenek jelentkezni, amikor a prosztata annyira megnagyobbodik, hogy nyomást gyakorol a húgycsőre, mivel a húgycső a prosztatán halad keresztül. Az alábbiakban felsorolt tünetek nem biztos, hogy rosszindulatú daganatra utalnak, a prosztata jóindulatú illetve rosszindulatú megnagyobbodásának szimptómái nagyjából egyformák.
– Akadozó, nehézkes, fájdalmas vizelés
– A vizelés gyakoriságában fellépő rendellenesség (gyakori vizelés, főleg éjjel)
– Vér megjelenése a vizeletben
– Impotencia, illetve fájdalmas ejakuláció
– A test egyes részeiben, főképp a csontokban fellépő fájdalom
– Az alsó háttáji és a nemi szervek tájékán észlelt fájdalmak.
– A testhőmérséklet emelkedése, hidegrázás
Korai felismerése:
Mint minden rákos megbetegedés, a prosztatarák is korai stádiumban gyógyítható. Negyvenéves kor felett évente egyszer ajánlatos szürővizsgálatra menni. Azok a férfiak, akiknek a családjában már előfordult ilyen típusú betegség – édesapjuk, nagybátyjuk, fivérük szenvedett prosztatarákban vagy édesanyjuknál mellrákot diagnosztizáltak –, ajánlatos, hogy már 35 éves korukban elkezdjék a rendszeres szűrővizsgálatot.
Korai felfedezésének módszerei:
Rektális digitális vizsgálat
A vizsgálatot urológus szakorvos végzi. A vizsgálat során a végbélen keresztül ujjal kitapintja a prosztatamirigy méreteit. Megállapítja, hogy van-e rendellenesség, daganat vagy kinövés a prosztatában.
PSA-szint-vizsgálat
A prosztatarák körülbelül 70 százalékban korai stádiumban felfedezhető PSA-szint vizsgálatával, akkor, amikor a daganat tapintással nem észlelhető. Azonban ez a teszt nem igazán megbízható. A magas PSA-szint ellenére csak a férfiak 30 százalékánál van ténylegesen jelen a rák, másrészt a férfiak egyharmada prosztatarákban szenved annak ellenére, hogy a vérükben normális PSA-szint mutatható ki.
Ultrahangos vizsgálat
Az urológus végzi
A prosztata biopsziája
Szövetmintavétel a prosztatából
A prosztatarák kezelése:
Az eljárások a betegség állapotától függnek. Korai stádiumban az orvos követi a prosztata növekedését. Amennyiben a prosztatán rákos elváltozást észlel, azt műtétileg (prosztatectomia) eltávolítja. Ezenkívül radioterápia, kemoterápia és hormonterápia alkalmazása áll az orvostudomány rendelkezésére a prosztatarák gyógyításában.
Megelőzés:
Megelőzésében az egyetlen említésre méltó tényező a helyes táplálkozás. Például kísérletek bizonyítják, hogy a paradicsom és a földieper rendszeres fogyasztása csökkenti a prosztatarák kialakulásának veszélyét. Más kutatások azt bizonyítják, hogy a prosztatarák kialakulása szoros kapcsolatban áll a túlzott kalóriabevitellel, a napi kalóriabevitelnek nem szabad meghaladnia az 1800-at. Fontos, hogy ez a mennyiség napi háromszori főétkezés, illetve két uzsonna bevitelével kerüljön a szervezetbe. A kalóriacsökkentéssel serkentjük a ráksejtek önmegsemmisítő folyamatát, valamint lassítjuk a rosszindulatú sejtek növekedését. Mindemellett kerülni kell a túlzott cukorfogyasztást, és annak összhangban kell lennie a fehérjefogyasztással.
