A szülő számára nincs borzasztóbb látvány a nyűgös, beteg gyereknél. Ilyenkor a szülők gyakran megijednek, pedig nem mindig olyan nagy a baj. A láz nem betegség, hanem tünet. Arról, hogy ilyen esetben mit kell tenni, mikor kell mindenképpen és mikor felesleges orvoshoz fordulni dr. Balda Ivanović Margaretta gyermekgyógyásszal beszélgettünk.
Valójában mi a láz?
– Amikor valamilyen kórokozó megtámadja a szervezetünket, akkor az immunrendszerünket alkotó fehérvérsejtek egy pirogén nevű anyagot bocsátanak ki. Hőközpontunk az agyunkban, pontosabban a hipothalamuszban található, és az az anyag, amely felszabadul, a hipothalamuszra hat. Ilyenkor felmegy a láz, a bőr erei összehúzódnak, és fázás kíséretében izomremegés veszi kezdetét. A magasabb testhőmérséklet fenntartásának érdekében gyorsul a vérkeringés, a pulzus szaporább lesz. A láz tetőpontján a fázás megszűnik, a bőr pedig kipirul. Gyógyulás során a hőközpont szabályozása visszatér a megszokott mederbe, ilyenkor a szervezet fokozott hőleadással, bőséges izzadással állítja vissza a normális testhőmérsékletet.
Mikor beszélünk lázról és mikor hőemelkedésről?
– Normális testhőmérsékletünk 37 Celsius-fok körül van, ha eléri a 37-38 fokot, hőemelkedésről beszélünk. Ez egy kellemetlen állapot, melyhez fejfájás és rossz közérzet társul. A modern szakirodalom ezt gyógyító lázként jegyzi, ilyenkor nem kell gyógyszert adni, és teljesen felesleges vele az orvost felkeresni. Harmincnyolc fok felett beszélünk lázról. Ilyenkor a fej, a nyak, a test forró, de a kéz és a lábak hidegek maradnak. Gyermekeknél gyakran jelentkeznek lázgörcsök. Visszatérő, illetve 38 foknál magasabb lázzal mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Mire figyeljünk lázmérésnél?
– Lázat mérhetünk a hónaljban, kicsi gyerekeknél a végbélben, illetve a szájban. Amire ügyelnünk kell: a végbélben mért hőmérséklet mindig fél fokkal többet mutat. Tehát a 38 fok 37,5 foknak felel meg.
Milyen gyógyszerek állnak rendelkezésünkre?
– Mára már sokfajta lázcsillapító áll rendelkezésünkre. A gyógyszeres kezelés az orvos dolga. Az aszpirin valószínűleg a legnépszerűbb lázcsillapító, azonban sokan nem tudják, hogy 12 éven aluli gyermekeknek nem szabad beadni, mivel vérzékenységet okozhat. A szülők gyakran abban is hibáznak, hogy a házipatikában fellelhető antibiotikumokkal próbálják orvosolni a gyermek lázát. Az antibiotikum nem lázcsillapító!
Mennyire hatékony a fizikális lázcsillapítás?
– Nagyon hatékony. A hűtőfürdőztetés és a test vagy a törzsborogatás régi bevált módszerek. Hűtőfürdőztetésnél a gyermek számára kellemes hőmérsékletű vizet készítünk, majd amikor beleül, hideg víz hozzáadásával a fürdőt fokozatosan 29-30 fokosra hűtjük. Törzsborogatást 38,5-39 fokos láznál alkalmazunk, 39 fok felett ajánlatos az egész testre – a fej kivételével – szobahőmérsékletű borogatást tenni. A borogatást tízpercenként kell cserélgetni. Ezen módszerek alkalmazásával rövid idő alatt néhány fokkal alacsonyabb testhőmérsékletet érhetünk el a gyermeknél.
Mire kell ügyelnünk, ha lázas gyermeket ápolunk?
– Fontos, hogy a lázas gyermeket sosem szabad magára hagyni, testhőmérsékletét rendszeresen ellenőrizni kell. Naponta többször szellőztessük ki azt a szobát, ahol a kis beteg fekszik. A friss levegő gyógyít. Fizikális lázcsillapítás esetén soha ne nyissunk ablakot. A lázas gyermeket nem szabad sem paplannal, sem vastag takaróval betakarni, mivel hőpangás jöhet létre. A folyamatos folyadékbevitel a legfontosabb. Akinek a szervezetében kevesebb a folyadék, nem tud hőt leadni.
