Teško bi bilo reći koji će biti ishod samita EU u pogledu kandidature Srbije, ali ono što je Srbija do sada uradila još je daleko od onog što je zemlja, prema informacijama koje su procurele sa sastanka Tadić-Merkel, trebalo da učini u interesu dobijanja kandidature – izjavio je predsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Laslo Varga za „Mađar so“.
Prema rečima Varge, stavovi Saveta ministara zaista sadrže očekivanje EU da će još do petka, kada će zaseda ti samit EU, biti ostvaren napredak u pogledu rešenja o zastupljenosti kosovskih vlasti na regionalnim forumima. –To, međutim, nije tačno da taj uslov predstavlja novinu – dodao je on. Vlada Srbije je decembra prošle godine usvojila akcioni plan, na osnovu kojeg je tokom godine teklo ispunjavanje potrebnih uslova, a u tom planu od 96 tačaka je 31. govorila upravo o tome – precizirao je Varga.
Komentarišući moguće ishode zasedanja evropskog vrha 9. decembra, Varga je rekao da mu nije poznat primer da je neka zemlja do sada dobila uslovnu kandidaturu za članstvo u EU. –To bi, otprilike, bilo kao kada bi student izašao na ispit, a profesor mu saopštio da će mu uslovno odobriti da je prošao ispit, s tim da će,kada bude naučio gradivo, student doći, položiti ispit i dobiti ocenu. To je, jednostavno rečeno – ništa – rekao je Varga. On je ocenio da su u petak moguća tri scenarija. Prvi, da neće biti doneta nikakva odluka i da čelnici Unije neće unapred odrediti na kojoj narednoj sednici će odlučivati. Druga mogućnost je, kako je naveo, uslovna kandidatura i u tom slučaju se ne bi odlučivalo, nego bi se naveli uslovi koje treba ispuniti, a čelnici EU saopštili da će se na sledećoj sednici, u martu iduće godine, ponovo vratiti na pitanje Srbije. – Treća mogućnost je da će odlučiti i Srbiji dodeliti status kandidata –kazao je Laslo Varga.



