2024. április 27., szombat

The Best of Facebook – vol. 2.

Szerintem a Ndarin női név. Habár nincs ilyen nevű ismerősöm, és a különböző etimológiai kiadványokban sem találtam nyomát (de persze nem is mintha különösebben megerőltettem volna magam ebben a keresgélésben...), a szó hangalakjából, hangzásából ítélve, csak egy megfelelően ehhez illő nő lehet ennyire kecses. Ebben a véleményemben pedig határozottan megerősített tavalyi, december 15-i facebookos bejegyzésében Bajtai Kornél, a Magyar Szó deszkfőnöke is, aki így vezette le a név eredetét: „Ma Ndarin napja van – afrikai eredetű, határozottan női név, a Narancs kishúga.”

Egyik kedvencem Bajtai bejegyzései közül ez a kis jegyzete, ezért is mentettem el még akkor, azokban a téli hónapokban sebtében, amikor nagyokat kacarászva – és hangosan felolvasva sorait – azonnal lájkoltam is azt tavaly az év végén, néhány nappal ezelőtt pedig most vissza is kerestem. Ha lesz még egy leánygyermekem, egészen biztosan Ndarinnak keresztelem. Ennek a meglévő lyánykának a nevét már inkább nem piszkálnám, túl nagy utánajárással, a hivatalnak packázásaival járna ennyi idő után megváltoztatni... Meg aztán, lassan tizennyolc éves is lesz a gyermek, igazi, valódi felnőtt, s így hát van már annyi önálló öntudata, hogy vélhetően hevesen tiltakozna is a döntésem ellen, amire, ugye, egy csecsemőnek még nem sok esélye és lehetősége van...

„Ma van az ártatlanul felkoncolt vudubabák emléknapja.

– 1953-ban, csak nem ezen a napon született Fábry Sándor, a humor Hofi Gézája.

– 1982-ben szervezték meg első alkalommal a fékezett habzású mosóport használó háziasszonyok gyorsulási versenyét” – írta tavaly decemberi bejegyzésében Bajtai Kornél, akiről azonban tudni kell, hogy nemcsak kiváló meglátásairól ismert politikai elemző, hanem nagyszerű humorista is. A minden napilapban szinte kötelező elemként megjelenő névnapos, s mindig az adott naphoz kötődő fontosabb történelmi eseményeket felidéző kis leírások paródiáit pedig naponta publikálja a Facebook internetes közösségi portálon, s ahogy a rendszeresen kapott lájkjait elnézem, a népszerűsége is egyre nagyobb, az ismertsége is egyre szélesebb körű.

Hogy is néznek ki az ilyen kis írások, összeállítások valójában?

Itt van például egy teljesen találomra kiválasztott, teljesen komoly, igazi ilyen napi szöveg: „Ezen a napon Tivadar és Fedor napja van. A Tivadar görög-latin eredetű név, a Theodor magyar megfelelője, jelentése: Isten ajándéka. A Fedor a Teodor orosz férfinév megfelelőjéből származik. Száztizenöt éve született Uray Tivadar Kossuth-díjas színművész, 81 éve Kertész Imre Nobel-díjas magyar író. Hatvanhat éve hunyt el Radnóti Miklós költő, negyven éve Charles De Gaulle francia tábornok és politikus, az V. Köztársaság első elnöke. Százhat éve zajlott az első légi csata, huszonegy éve nyitotta meg határait az NDK a Német Szövetségi Köztársaság felé és megkezdődött a berlini fal lebontása, 13 éve II. János Pál pápa boldoggá avatta Apor Vilmost, a szovjet katonák által 1945-ben meggyilkolt győri püspököt. Tizenharmadik esztendeje ezen a napon van Európában a Feltalálók Napja.” (Magyar Hírlap, 2010. november 9.)

Gondoltam ugyanis, hogy ha már itt, ugyanezeken az oldalakon néhány hónappal ezelőtt (egészen pontosan: The best of Facebook, Magyar Szó, 2011. május 7.) egy kisebbfajta válogatást készítettem ismerőseimnek, barátaimnak az internetes közösségi portálon a disznók elé szórt gyöngyszemeiből, akkor bizony Bajtai Kornélnak mindenképp kiemelt helyen kellene szerepelnie egy ilyen összeállításban. Hiszen a The best of Facebook-versenyünk dobogós helyezettje ő! Ez a megítélés persze így egyértelműen szubjektív a részemről, de megpróbálom most gyorsan objektivizálni: mások is hasonló véleménnyel vannak Bajtai humorista érdemeiről és kvalitásairól, hiszen például tavaly decemberben is kiválóan szerepelt a Fiatal Írók Szövetségének (FISZ) – a Dezinformációs Konferenciájához kapcsolódva – meghirdetett I. Pángalaktikus Álhírpályázatán...

Mint idén április 27-én kiderült, aznap Rovátka napja volt. Ami a „Fabatka nevünk megújult változata. Jelentése: rovarokat fapapucsban semlegesítő páncélos lovag.

Ma van a megdöbbenés világnapja.

– 2002-ben a Vészhelyzetből ismert Ross doktor váratlanul megjavult. [...]

A nap cikis idézete: »Kezek nélkül nincs Edda« (Pataky Attila egy halárusító boltban)”

Január 16-án pedig kiderült, hogy „Vazul és Vazelin napja van.”

Ami pedig azért is fontos, mert:

„Ma van a betonkeverőben megszunnyadt szédelgő nősténymacskák emléknapja.

– 1668-ban ezen a napon született Guilio Bandaverendi, a csigaformájú, pörköltcukor ízű spagettitészta feltalálója. Karamellmérgezés végzett vele.

– 1215-ben ezen a napon Dzsingisz Kán Peking határában részegen fetrengett néhány kínai örömlánnyal, fogalma sem volt róla, hogy a távoli Angliában kiégett jogászok erejüket megfeszítve dolgoznak a Magna Charta Libertatumon.”

Remélem, egyszer még összegyűjti és kötetbe rendezi Bajtai Kornél ezeket az internetes feljegyzéseit, hiszen ha valamivel nem dicsekedhet vajdasági magyar kultúránk és irodalmunk, akkor az a humor. Nagyon kevés valóban jó humoristánk volt és van – akinek a poénjain valóban jóízűen, őszintén nevetni is tudunk –, így hát, ha feltűnik egy a láthatáron, érdemes lesz megbecsülnünk...

Addig is azonban minden kedves Ndarin nevű olvasónknak nagyon boldog névnapot kínálok!