2024. május 20., hétfő

A császár, aki véletlenül isten lett

A rasztafariánus vagy rasztafári vallás egy vallási mozgalom, ami I. Hailé Szelasszié etióp császárt tiszteli (a Királyok Királya, az Urak Ura és Júda oroszlánja tiszteletbeli megnevezéssel). A rasztafári elnevezés a Ras Tafari Makonnen névből ered, ez volt a császár koronázása előtti neve. Szelassziét a raszták Jah (Jahve rövidítése, Isten raszta elnevezése, kiejtés szerint: Dzsah) földi megtestesülésének és a szentháromság tagjának tekintik.

A mozgalom a jamaicai fekete munkásoktól és parasztoktól ered az 1930-as évekből, a Biblia sajátos értelmezéséből, fekete politikai törekvésekből és Marcus Mosiah Garvey polgárjogi harcos, újságíró tevékenységeiből. Garvey főleg a Vissza Afrikába mozgalom (Back-to-Africa) előmozdításával tett szert hírnévre, amely az Afrikából behurcolt embereknek ígért őshazájukba való visszatérést. A mozgalomból később több másik bontakozott ki, a Nation of Islamtól kezdve a Rasztafári mozgalomig, amely prófétának kiáltotta ki Garveyt. Mélyen vallásos emberként írásaihoz sokszor a Bibliából vett ihletett, amit a korabeli emberekhez hasonlóan igen sajátosan értelmezett. Azt hangoztatta, hogy az afrikai származású emberek feladata Afrika „megváltása” és az európai gyarmatosítók kiűzése. Garvey 1920-körül foglalta jóslatba a mozgalom ideológiáját: „Vessétek szemeteket Afrikára, ahol hamarosan egy fekete királyt koronáznak meg, mert közel már a szabadulás napja”.

Ras Tafari Makonnent (a Ras előtag, herceget, nagyurat jelentett) 1930-ban Hailé Szelasszié néven koronáztak császárrá Etiópiában. Dinasztiája a 13. századig vezethető vissza, onnan pedig a hagyomány szerint Salamon királyig és Sába királynőjéig, vagyis azt tartották róla, hogy ugyanaz a vér folyik ereiben, mint Jézuséban. Az eseményt Jamaicában Garvey hívei jelzésnek vették. „Eljött a fekete király?” – kérdezték sokan és a koronázást Garvey jóslatainak beteljesüléseként látták, holott a polgárjogi harcos nem ismerte el Szelassziét messiásnak, sem istennek. A koronázás hírére azonban Jamaicában megalakult egy vallásos csoport, mely magát a – császár polgári neve után „Rastafarians”-nak nevezte, és többek között azt vallotta, hogy a feketék az ősi izraeliták reinkarnációi, hogy Etiópia a mennyország, hogy Jamaica maga a pokol, hogy a feketék a fehéreknél magasabb rendűek, és hamarosan a feketék fogják a világot irányítani, és hogy Hailé Szelasszié az élő isten, aki a közeljövőben kezdeményezni fogja visszavándorlásukat Etiópiába.

A leírások szerint a kopt keresztény uralkodó igencsak megdöbbent, amikor hallotta, hogy Jamaicában egy fekete nacionalista-polgárjogi mozgalom nemcsak, hogy felvette a nevét, de őt magát egyenesen isteni származásúnak is tekinti. A kapcsolat a rasztafárik és a császár közt ennek ellenére megmaradt a kölcsönös tolerancia mezején. Mikor egy raszta csoport Etiópiába látogatott, hogy tiszteletüket tegyék palotájában, egyszerűen elküldte őket. A rasztafárikat nem zavarta istenük hűvös magatartása, mondván, neki nem kell bizonygatnia isteni létét, hiszen ő az. A császárt pedig nem zavarta, hogy egy távoli országban imádják.

Az idő múltával a rasztafarik istenének is meglágyult a szíve, így 1963-ban Szeszamé város környékét a világ feketéinek adományozta, hogy visszatérhessenek szülőföldjükre és megvalósíthassák az egyesült Afrikát, de pár családtól eltekintve, nem nagyon települtek vissza a rasztafarik. Hailé Szelasszié jamaicai híveit először csak 1966-ban látogatta meg, amikor is kisebb zavart okozott, ugyanis a repülőtéren összegyűlt tömeget látva, sokáig nem mert kiszállni a gépből. A tömeg meglepetésére viszont Szelasszié nem nyilatkozott sem a rasztafárizmusról, sem saját isteni mivoltáról. A császár pár évvel egy palotaforradalom után, 1975. augusztus 27-én, hatalom nélkül, megalázottan hunyt el. Halálhírét a raszták nem akarták elhinni, azt állították, hogy a média a hazugsággal össze akarja tiporni vallásukat.

Az isten meghalt és ezzel a rasztafarik vallásának egyik sarokköve, az ígéret földjére, vagyis Zionba való visszaköltözése is veszélybe került, ennek ellenére mozgalmuk a migrációnak, a reggae zenének és Bob Marley-nak köszönhetően nemcsak, hogy fennmaradt, hanem az egész világon elterjedt. A rasztafári vallás ma már a globális problémák, a szegénység, a társadalmi elnyomás és az egyenlőtlenség megszüntetését hirdető mozgalom, vagyis a Babilon elleni küzdelem útja.