2024. április 30., kedd

Nagy számok örvénye

Kínában naponta beszámolnak az új típusú koronavírus okozta problémákról. Közlik a halálos áldozatok, a fertőzöttek és a betegségből felépültek számát is. Egy ideje pedig már rendszeresen ismételgetik a hivatalosságok, hogy naponta csökken az új koronavírusos megbetegedések száma és gyarapodik a gyógyultak tábora is.

A hatóság azonban egyelőre nem meri kinyilvánítani, hogy a hivatalosan Covid-19-nek nevezett új koronavírus miatt kialakult ragály elérte volna a csúcspontját. Így továbbra is marad a számolgatás, s a karantén az országnak azon a részén, ahol a kór a legnagyobb gondot okozza. Még mindig, merthogy a közép-kínai Hupej tartományban továbbra is sok a megbetegedés, és a halálos áldozat.

Annak ellenére is, hogy a vírus gócpontjának számító, 58 millió lakosú Hupejban fokozott óvintézkedéseket vezettek be. A legkeményebb szigorítás a tartomány adminisztratív központjában van érvényben, a 11 milliós Vuhanban, ahonnan a vírus decemberben szétterjedt. A helyzet továbbra is itt a legsúlyosabb: az új fertőzöttekből még mindig 1500-at regisztrálnak naponta, amikor is a halálozások száma meghaladja a százat. A városban csaknem 50 ezer fertőzöttet tartanak nyilván, az örvénylő járvány okozta halálos áldozatokból pedig már mintegy 1600-at.
A súlyos probléma miatt a héten Hupejban tovább szigorítottak az előírásokon, korlátozásokon, hogy megfékezhessék a járványt. Az új intézkedések értelmében a területen élők nem hagyhatják el a lakóhelyüket, a településekre pedig csak kivételes alkalomból engednek be idegeneket vagy járműveket.

A tartományban már korábban blokkolták a közúti közlekedést. A legutóbbi rendelet értelmében pedig korlátozzák a vásárlók számát az üzletekben, a bevásárlást pedig kizárólag azok intézhetik, akik engedélyt kapnak lakóhelyük elhagyására. Persze ők sem mehetnek mindenhova, hiszen már bezárták az összes olyan üzletet, amely nem folytatott nélkülözhetetlen tevékenységet.

Hupejen kívül az ország többi részén szerencsére már jó ideje folyamatosan és egyre nagyobb mértékben csökken a napi új fertőzöttek száma. Ám még így is több száz új fertőzöttet vesznek nyilvántartásba, illetve kezelésbe minden nap.

Kínában összesen már több mint 75 ezren betegedtek meg, és legalább 2200-an haltak meg. A vírusfertőzés kockázata a más betegségekben szenvedők és az idősek esetében a legnagyobb, de az egészségügyi dolgozók is nagy veszélynek vannak kitéve. A halálozási arány a 80 év felettiek körében a legmagasabb.

Az ENSZ egészségügyi szervezete (WHO) szerint képtelenség megjósolni a járvány további alakulását, a számokból pedig még korai lenne kiolvasni annak tartós csillapodását. A WHO csapata a helyszínen igyekszik adatokat gyűjteni. Felkeresi Pekinget, valamint a délnyugat-kínai Szecsuan és az ország déli részén fekvő Kuangtung tartományt. Hupej után a 113 millió lakosú Kuangtungból jelentették a második legtöbb megbetegedést.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója szerint „egyelőre minden lehetőséggel számolni kell”. Vang Csen, a Kínai Orvostudományi Akadémia elnöke is nyugtalanító véleményt fogalmazott meg. Kijelentette: a világnak fel kell készülnie arra az eshetőségre, hogy az új típusú koronavírus az influenzához hasonlóan hosszú távon is szedhet áldozatokat.

Bár a járvány alakulása a kínai statisztikákban bizakodást keltőnek tűnik, Oroszország mégis szigorított. Csütörtöktől ideiglenesen megtiltotta a kínai állampolgárok beutazását, s a döntést mindaddig érvényben tartaná, amíg Peking nem enyhíti a koronavírus-fertőzés elterjedése miatt bevezetett intézkedéseit. (Az orosz korlátozás nem vonatkozik a hivatalos, üzleti, humanitárius és tranzitvízumok kiadására, illetve az ilyennel rendelkező kínai utasok átengedésére a határon.)

Oroszországban elővigyázatosságból már több száz, Kínából hazatért embert utaltak kórházba és mintegy 14 ezret helyeztek orvosi megfigyelés alá. Az országban eddig mindössze két fertőzöttet azonosítottak, két kínai állampolgárt, akik már meggyógyultak.

Mindeközben külföldön megnőtt a fertőzöttek száma, és új halálos áldozatokról is érkeztek hírek. A koronavírus megjelent már Afrikában is (az első megbetegedést Egyiptomból jelentették), Európában (Párizsban) pedig már halált is okozott.

Kínán kívül több mint húsz országban ütötte föl a fejét a vírus és már ötszáznál is több embert fertőzött meg, nyolcnak pedig a halálát okozta (Hongkongban, Franciaországban, Iránban, Japánban, a Fülöp-szigeteken és Tajvanon).

A járvány komoly károkat okoz a kínai gazdaságnak, amit másutt is megéreznek (majd). Becslések szerint akár az ezermilliárd dollárt is meghaladó globális növekedési veszteséget okozhat ebben az évben a koronavírus, ha világjárvánnyá terebélyesedik. Ha csak Ázsiában terjed el, 400 milliárd dollár lehet a veszteség az idén.