2024. november 4., hétfő

A készpénztől az eladó nélküli boltokig

Nemrég egy nálam néhány évvel fiatalabb barátnőmmel jártam Magyarországon. Mikor útnak indultunk jeleztem neki, hogy Adán meg kell állnunk egy pillanatra pénzt felvenni és forintot váltani. Értetlen tekintettel nézett rám, és feltette a logikus kérdést: miért nem fizetsz kártyával? Természetesen tudom, hogy ez lehetséges, sőt arról is hallottam már, hogy talán így a legkifizetődőbb a valutaváltás. Viszont a családommal úgy szoktam meg, hogy ha külföldre megyünk, akkor előbb pénzt kell váltani. Ekkor belegondoltam, hogy a szüleim még az itthoni fizetésnél sem használnak kártyát, illetve a fizetésüket is a bankba betérve veszik fel. Érdekes generációs különbség, nekem már biztosan eszembe sem jutna sort várni, hanem bankautomatát használok.

Elgondolkodtam az önkiszolgáló kasszákon is, amelyekkel, ha jól emlékszem, szintén Magyarországon találkoztam először. Azóta nálunk is egyre népszerűbbek, és én is előszeretettel használom őket. Mondjuk, néha forgatom a szememet, amikor alkoholt vásárolok, és meg kell várni egy dolgozót, hogy leellenőrizze, nagykorú vagyok-e, de ez érthető. Tényleg rengeteg előnyük van egyrészt a vásárlók szempontjából, akik nagyobb rugalmassággal és kényelemmel, saját tempójukban végezhetik a vásárlást. Emellett bizonyára a boltok számára is hasznos, ugyanis ezek a kasszák csökkenthetik a személyzeti költségeket, kevesebb pénztárosra van szükség. Viszont nem sok idősebb, technológiát kevésbé ismerő vásárlót szoktam látni ezeknél a kasszáknál. Számukra nehézséget okozhat a használatuk. Ami a boltokat illeti, valószínűleg hátrányuk, hogy növekedhet a lopások kockázata, mivel nehezebb nyomon követni a vásárlók mozgását és tevékenységét.

Érdekes, mennyit változtak a fizetési szokások az évek múlásával. Néhány kulcsfontosságú trend például a készpénzről az elektronikus fizetési módokra való átállás. Esetemben, ugye, a „külföldön is” rész még nem valósult meg. A készpénzes fizetések aránya csökkent, miközben a bankkártyás és online módok egyre jobban elterjedtek. Hasonló trend a mobilfizetési alkalmazások, mint az Apple Pay, Google Pay és más hasonló szolgáltatások, amelyek szintén egyre népszerűbbek. Ezek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy okostelefonjaikkal vagy okosóráikkal fizessenek. 

A kártyás fizetés kapcsán, számos kutatás szerint, az emberek hajlamosak többet költeni, amikor kártyával fizetnek, mint amikor készpénzt használnak. Ennek több oka is van: egyrészt a pszichológiai távolság. Eszerint a kártyás fizetés kevésbé kézzelfogható, mint a készpénz. Az emberek nehezebben tudják felmérni azt, hogy mennyit költenek, amikor nem fizikailag adják át a pénzt. A másik ok a kényelem és gyorsaság. A kártyás módszer könnyebbé teszi a gyakori, kisebb összegek elköltését is.

Ha ez mind nem lenne elég, lassan haladunk mi is a korral, múlt héten számoltunk be arról, hogy júliustól Szerbiában is elérhetőek lesznek a Vendo Box üzletek. Ez egy eladó nélküli, automatákkal felszerelt üzletlánc. Az éjjel-nappali boltok Magyarországon másfél éve jelentek meg, ma már mintegy 40 működik belőlük. Én először Vilniusban, Litvániában láttam hasonlót, meg is lepődtünk az útitársammal, hogy nincs eladó a boltban, de egészen praktikus dolognak gondolom. Az önkiszolgáló kasszához hasonló előnyökkel és hátrányokkal rendelkezik. Viszont ezek szerint nem csak az újságírók munkahelye van veszélyben a mesterséges intelligencia miatt, hanem az eladóké is a hasonló önkiszolgálók megjelenésével?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay