2026. június 24., szerda

Gyűrődések

Művelődési élet a Bánát központjában

Rendkívül jelentős történeti munkát tett az olvasók asztalára Németh Ferenc és Várady Tibor, amikor Országok változnak, kultúrák maradnak címmel az egykori Nagybecskerek, tágabb értelemben Torontál vármegye – a Bánát – művelődéstörténetének eddig kevésbé ismert fejezetét, a polgári művelődési élet, ezzel együtt a helyi irodalom kibontakozásának történetét írta meg. Munkájuk ugyan évfordulóhoz kötődik – az alcíme szerint Száz éve, 1921-ben kezdte meg munkáját Nagybecskereken az utódállamokban először jóváhagyott magyar kulturális intézmény, a...

A polgári értékrend őre

Ismét halottja van a Kárpát-medencei magyarságnak, Lendván, hetvenkilenc éves korában meghalt Tomka György, a szlovéniai magyarság eleven lelkiismerete. Tomka Györgynek elévülhetetlen érdemei voltak az egykori Jugoszlávia romjain megalakult független Szlovénia magyarságának közösséggé szervezésében.

Adósai a magyar jövőnek

Újabb kötettel, A polgárság megjelenése egy paraszti közösségben című munkájával ajándékozta meg olvasóit Szőke Anna kishegyesi nyugalmazott óvodapedagógus, néprajzkutató, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnöke. A szerző egy korábbi, „Nekem a társadalomnéprajz az erősségem” címmel a Hét Napban megjelent interjúban elmondta: a 2000-ben megjelent Elszaladt a kemence című könyve óta különös érdeklődéssel fordul a társadalomnéprajz felé, amely valahol a történelem, a közösségi élet és a néprajz találkozása környékén található.

Oskolák a Végvidéken II.

A Délvidék török alóli fölszabadulása után alig fél évszázaddal, az első újratelepítési hullám elcsöndesedtével, 1746-ban Szabadkán a városi tanács azzal a kéréssel fordult a helybéli ferencrendi szerzetesek tartományfőnökéhez, hogy egy megfelelő tudással rendelkező pap közreműködésével szervezzék meg a fiatalok latin nyelvoktatását „a syntaxisig bezárólag”. A provinciális közbenjárása nyomán már a következő évben, 1747-ben a városba érkezett Porubszky Tamás ferences atya, aki a kalocsai érsek engedélyével három éven át oktatta a fiúkat a la...

Oskolák a Végvidéken I.

Iskolaév kezdetén, ha visszatekintünk az időben, biztatást és bátorítást meríthetünk a kiváló elődök munkáiból. Másfél évszázad kiváló pedagógusai, tudós tanárai szolgálnak útmutatásul az új nemzedékek neveléséhez – tanácsaikra a Végvidéken mindig is nagy szükség volt.