2024. április 30., kedd

Készülődünk – de mire?

A lakodalomra kitűzött időpont előtt több hónappal, néha fél vagy egy évvel előbb is megkezdődnek az előkészületek: az étterem lefoglalása, meghívók…, zenekar szerződtetése, és nem utolsósorban a fiatal pár öltözékének a kiválasztása, ami természetesen a menyasszony számára a legfontosabb – hogy azon a napon, a felejthetetlen napon az „álmok asszonya legyen”.

Igen, készülődünk. Rengeteg izgalom, sok idő, tervezgetés és megvalósulás előzi meg azt a NAGY napot, amikor mindenkinek el kell, hogy álljon a lélegzete, megpillantva a menyasszonyt talpig fehérben és a vőlegényt ünnepélyes öltönyben. Szinte semmi nem esik nehezére a fiataloknak és a szüleiknek, hogy minden tökéletes összhangban valósuljon meg. Nehéz azonban holtodiglan-holtomiglan kitartani a házastárs mellett, amikor a mai világban a felkapott, „ünnepelt” hírességek az emberek példaképei. Fiatalok és már házasok is habzsolják a cikkeket azokról, akik félrelépnek, vagy máról holnapra kilépnek a házasságból új boldogság, szerelem, partner után kutatva.

Segíthet-e akkor valamit a házasulandók és már házastársak helyzetén évente egy rendezvénysorozat? Szerbiában ugyanis február 7-étől 14-éig házasságnapi rendezvényeken minden a szerelemről, a szeretetről és talán a kölcsönös tiszteletről, a megértésről, egymás jóban-rosszban támogatásáról fog szólni. Manapság ugyanis 4 kontinens több mint 26 országában ünneplik a közel két évtizedes múltú, Angliából eredő házasság hetét (Marriage Week International), amely Bálint/Valentin-nap előtt a házasság és a család fontosságára irányítja a figyelmünket. Magyarország-szerte a keresztény egyházak, a politikai testületek, cégek, civil szervezetek széles körű összefogásával szervezik meg. Azt üzenve, hogy a házasság Isten ajándéka és gondoskodása az ember számára, hiszen a felek megtapasztalhatják benne a feltétel nélküli szeretet, a hűség és az őszinte megbocsátás értékét egy nekik rendelt, de nem tökéletes társon keresztül. A házastársak elkötelezik magukat egymás bátorítására, segítésére és védelmére egész életükben. Így válik a házasság felelősségteljes, biztonságos és meghitt közösséggé, és áldásul szolgál életük minden más területén is.

A rendezvények gyakorlati példamutatással, tudományos kutatások eredményeivel, bibliai és erkölcsi érvekkel támasztják alá a házasság örökkévaló értékét. Különféle szakemberek és házastársak nyíltan beszélnek a házasság mindennapi valóságáról, örömeiről és feszültségeiről. Gyakorlati tanácsokkal látják el a házasulandókat és a házasokat, valamint törekszenek a teljes helyreállás reményét ébren tartani azokban, akiknek a kapcsolata válságban van, illetve valamilyen ok miatt megszakadt.

Készülődünk, készülődünk a lakodalomra… És az esküvőre? Az örök hűség fogadalmára? Vagy csak a ruha, az orgonazene, a pompás helyszín csábítja a fiút és a lányt, hogy a templomban mondják ki az igent egymásnak? „Csak ünnepélyesebb a templomban” – vélik egyes szülők, akiknek a templom és az Istennel való élet nem sokat jelent. Ám gyakran sokallják a többnapos vagy többhetes jegyesoktatást. Jut-e idő rá?

A leendő szakmánkra 11-től 17 évet vagy ennél is többet készülünk az általános, (szak)középiskolában vagy az egyetemi tanulmányaink során. Annyi minden fontosra tanítanak bennünket, ám egyik tantárgy keretén belül sem hallunk arról, hogyan készüljünk fel a házasságra és hogy mitől működik jól.

A házassági tanácsadással foglalkozó profi szakemberek felkészítik a jegyespárt olyan döntések vagy kompromisszumok meghozatalára, melyek mindkét fél igényeit kielégítik és amitől senki nem érzi magát rosszul a szerepében. A kurzusok során lehetőséget kapnak a jegyesek, hogy tisztázzák, milyen értékekkel tudnak hozzájárulni a „boldog és sokáig tartó”házassághoz, sőt arra is, hogy megtanulják, hogyan lehet a saját érzéseiket közösen megélni. A házasságkötést megelőző egyes világi jegyesoktatások dióhéjban az önmagad és párod jobb megismerésében kívánnak segíteni, útmutatást adnak ahhoz, hogy az adott problémát hogyan lehet közösen megoldani.

A „boldog, sokáig tartó házasság”-ot propagáló világi kurzusok helyett az egyház, amely azt vallja, hogy a házasság szentség, a „holtodiglan holtomiglan hűségre” komoly jegyeskurzusokkal készíti fel azokat, akik a templomban kívánnak megesküdni. Többször tartanak egyeztetett időpontban esti programot. A világi és egyházi előadók, kötetlenebb beszélgetést vezetők között vannak több éve házasságban élő párok is. Olykor a jegyesek számára szombaton egész napos együttlétet szerveznek, amelynek alkalmával előadásokra és csoportos, vagy kettesben a pároddal beszélgetésekre kerül sor. Sokszor a házassági kapcsolatok építése és erősítése céljából orvos házaspár is megosztja tapasztalatát a jelenlevőkkel.

Készülődünk? Bizony készülődünk – de mire? Kevés menyasszony és vőlegény az örök hűségre. Ők azonban ezt nemcsak azért teszik, mert egyházuk Jézus tanítása szerint ezt kéri tőlük, hanem mert a Teremtő a szívükbe írta a vágyat, hogy hozzá hasonlóan azt, akit a másik nemből kiválasztottak maguknak, a világ kihívásai ellenére sem cseréljék le, hanem örök szeretettel szeressék, megbecsüljék és kiálljanak mellette úgy, ahogyan Isten szereti és megbecsüli őket.