Az egyik külpolitikai elemző mondta azt a napokban Belgrád Szkopje elleni lépését kommentálva, hogy valószínűleg sohasem fog kiderülni részleteiben, miért is vonta vissza Szerbia néhány napra macedóniai nagykövetségének teljes személyzetét. Két állam diplomáciai kapcsolatában egy ilyen lépés meglehetősen drasztikusnak számít, s üzenetet hordoz magában, általában azt jelenti, a távozó állam ellenségének tekinti a diplomatáinak eddig otthont adó országot, amikor visszavonul onnan.
Vélemény
A bennfentesek szerint a visszaszármaztatási kérdésekkel foglalkozó ügynökség évek óta szorgalmasan gyűjti az adatokat azokról az ingatlanokról, amelyeket már nem lehet visszajuttatni az egykori tulajdonosok leszármazottainak, viszont az állam az egész folyamat kezdetén szavatosságot vállalt a kártalanításukkal kapcsolatban. Ismeretes ugyanis, hogy a második világháború után a kommunista hatalom – történelmi léptékkel mérve – egyik pillanatról a másikra elrabolta a tehetősebb emberek vagyonát.
„Gondolom, már unod a hétvégéimet, megint ugyanaz, a történet olyan eredeti, mint egy repedt, gombás köröm a nagylábujjon, teljes eszméletvesztés, ezek a faszok pedig itt felejtettek Ruigoordban, stoppal kellett visszajutnom Amszterdamba, ami nem könnyű feladat, egy öregasszony vett föl, de meg kellett állítanom, mert nem akartam összeokádni a kocsiját, azért szépen átittam a vasárnapot is különösebb botrány nélkül, igaz, egy kanyim nem volt, de a délelőttös pincérnő belém van zúgva, és műszakváltásig ingyen ihatok, tegnap rájöttem, hogy ott...
A közelmúltban egy kevéssé beavatott „szakember” azt állította, hogy egy szerbiai háztartás ötször több áramot fogyaszt, mint egy európai. Ilyen állítás hallatán még a laikus polgár is felkapja a fejét, hiszen ebből az derülhet ki, hogy a Balkánnak e részén az emberek bővelkednek az egyre drágább elektromos energiában.
„Két állásajánlatot kaptam: az egyik egy évre szól, szerény fizetéssel, a másik tiszteletdíjas munka, amelyért ki tudja, mikor utalják át a tiszteletdíjat, de mellette lenne időm bizonyos projektekben részt venni. Tanácstalan vagyok.
A védőruhaként, munkaruhaként használandó iskolaköpeny újból kötelező bevezetésének kérdése eléggé megosztja a szerbiai közvéleményt. A javaslatot ellenzők közül sokan elmondták, ez az elmúlt rendszert idézi, amelyben a társadalmi különbségeket mesterségesen próbálták eltakarni.

