A Szent György Lovagrend zombori priorátusa az idén is megtartotta az Apródtábort, amelyre Vajdaság különböző településeiről, sőt külföldről is érkeztek gyerekek és fiatalok. A táborra június 30-a és július 5-e között került sor Doroszló–Szentkút festői környezetében.
Csizmadia Jánosnak, a Szent György Lovagrend tagjának és a tábor egyik fő szervezőjének meggyőződése, hogy hiánypótló rendezvényről van szó.
– Hiszem, hogy szükség van ilyen jellegű táborokra, amelyekben a napot imádsággal kezdjük és azzal is zárjuk. Az eseményt szentmisével nyitjuk meg, és azzal is zárjuk le. Olyan értékekre próbáljuk nevelni a gyerekeket, amelyek nemzetünket ezer éven át megtartották – és ezeket az értékeket szeretnénk továbbvinni. A tábor napi programjait és foglalkozásait a Szent Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület tagjai vezették. A résztvevők egyebek mellett lovaglással, íjászattal, történelmi előadásokkal, népi kézműveskedéssel, madarászattal és más izgalmas tevékenységekkel ismerkedhettek meg – hallottuk Csizmadia Jánostól.
Az idén rekordszámú, mintegy ötven résztvevője volt a tábornak. A többség Vajdaságból érkezett, továbbá voltak gyerekek Magyarországról és Ausztriából is.
– A nyugaton élő lovagtestvérek támogatása nélkül nem szervezhettük volna meg a tábort. Külön kiemelném Mátyus András és Gellér Árpád nevét, ők anyagi hozzájárulásukkal nagyban segítették a tábor létrejöttét. Hálásak vagyunk a doroszlói Holló családnak is, amely minden évben gondol ránk, és lehetőségéhez mérten támogatja a kezdeményezést – tette hozzá Csizmadia János, aki szerint már a helyszín, tehát Doroszló–Szentkút is páratlan természeti adottságokkal bír, és olyan szakrális kisugárzása van, amelyet szavakkal nehéz kifejezni.

A vívást sokan kedvelik (Fotó: Kovács Izolda)
Kovács Dorka Bajáról érkezett a táborba.
– Úgy gondoltam, és nem is tévedtem, hogy ez egy nagyon jó rendezvény. Mindenki kedves, tetszik a környezet, nagyon szeretem a természetet. A foglalkozások közül leginkább az íjászatot és a lovaglást kedveltem. Jövőre is szeretnék visszajönni az Apródtáborba – mondta a bajai lányka.
A bácskertesi (kupuszinai) Marásek Emília is élvezte a táborban eltöltött időt.
– Legjobban az tetszik, hogy középkori táncokat tanulunk, és a vívást is nagyon szeretem. Azért jöttem el, mert tartalmasan szerettem volna eltölteni a nyaramat, nemcsak otthon ülve, hanem új élményekkel gazdagodva – mesélte.
Kanyó Béla apatini madártudós, a tábor egyik előadója szerint a táborozók számára élményteli és emlékezetes pillanatokat nyújtottak a foglalkozások.
– Kifeszítettük a hálókat, fogtunk énekes rigót, barátposzátát, erdei pintyet, cinegét – ezek a madarak dominálnak ezen a vidéken. Úgy gondolom, Nenad Spremo ornitológussal együtt sikerült felkeltenünk a gyerekek érdeklődését. Kezükbe vehették a madarakat, és szabadon is engedhették azokat. Nagyon bízom benne, hogy legalább egy-két gyermek továbbviszi ezt az élményt, és elmélyül abban a szépségben, amit a madarak nyújtanak az embernek – hallottuk Kanyó Bélától.
Piri Edina, a Szent Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület főudvarhölgye a tábor visszetérő foglalkozásvezetője.
– Már legalább öt éve részt veszünk a Szent György Lovagrend Apródtáborában különböző foglalkozásokkal és csapatjátékokkal. A népi kézművesség terén tavaly szövést tanítottunk, az idén ismét hoztunk szövőkereteket, valamint a nemezelést is beillesztettük a programba.
Minden évben nagyon jól érezzük magunkat itt, egyre családiasabb a hangulat. Nagy visszaigazolás számunkra, hogy vannak visszatérő gyerekek, ami azt jelenti, hogy valamit jól csinálunk, és valóban van igény a folytatásra – mondta Piri Edina.
A doroszlói Apródtábor programjai között szerepelt még kirándulás a bácsi várhoz, valamint fürdőzés a gombosi strandon is.

Nyitókép: A tábor résztvevői nagy érdeklődéssel figyelték a madarászati előadást (Fotó: Komáromi József)