Tizenkilencedik alkalommal szervezték meg a gombosiak a Búcsúi nap nevű rendezvényt, Szent László király templom ünnepének alkalmából. A népművészeti és kulturális programsorozat nemcsak a helyieket vonzza, de a környékbeliek is előszeretettel osztoznak a gombosiak örömében.

Csoportkép a művelődési műsor fellépőiről (Fotó: Arany János MME)

A bezdániak fellépése (Fotó: Arany János MME)
A szervezők nevében Stepanović Julianna, a gombosi Arany János Magyar Művelődési Egyesület elnöke az alábbiakat nyilatkozta:
– Igyekszünk az elődök nyomdokait követve, ám az ifjú generációk tagjait is bevonva megrendezni a búcsúi ünnepkörhöz tartozó művelődési eseménysorozatot. Büszkén mondhatom, a fiatalok az idén is örömmel, lelkesen készülődtek a közös ünnepre.
A programunk úgy néz ki, hogy az általános iskolánál gyülekezünk, ott bevárjuk a vendégeket, akik az idén a bácsordasi, a doroszlói, a bezdáni néptánccsoportok és a testvértelepülésünk, Ballószög képviselői. Velük együtt elindul a fölvonulás, kis szünetet tartunk a tűzoltólaktanya előtt, táncolunk egyet, kicsit felfrissülünk, majd irány a kultúrotthon és ott kezdődik az ünnepélyes műsor, amelyet finom vacsora és természetesen élő zene, reggelig tartó mulatság követ – hallottuk a művelődési egyesület elnök asszonyától.
A két szomszédos település, Gombos és Doroszló sokéves együttműködésben áll egymással. A művelődési élet, a hagyományőrzés szintjén is barátságot ápolnak, ezért ellátogatnak egymás rendezvényeire.
– Az idén a Szárnya, szárnya elnevezésű koreográfiát hoztuk, amely a doroszlói tánclépéseket mutatja be, tulajdonképpen az összeset, amely jellegzetesen doroszlóinak mondható. Ez a koreográfia már több mint tízéves, és mindig az aktuális igényeknek megfelelően módosítjuk, újítjuk fel. A doroszlói hagyományőrző néptánccsoport tevékenysége elképzelhetetlen a helyi, Csernicsek Edvin és Csernicsek Ervin vezette fúvószenekar nélkül. Most is ők biztosítják kíséretünket, és a felvonulást zenéjük teszi hangulatosabbá – mondta Gellér Enikő, a doroszlói Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület ifjúsági néptánccsoportjának vezetője.
A bezdáni Petőfi Sándor Művelődési Egyesület gyerekekből álló néptánccsoportja második alkalommal lép fel a gombosi búcsún.
– A tánccsoportunk három évvel ezelőtt alakult, pici gyerekekből áll, tehát nagyon elölről kezdtünk mindent. Bezdáni lakodalmas szokások egy részletének, a rozmaringkötésnek és a vőlegényvárásnak a bemutatásával érkeztünk a rendezvényre – mesélte Kanizsai Ilona, a néptánccsoport vezetője.
Gombos és a magyarországi Ballószög sokéves testvértelepülési kapcsolatot ápol. Minderről Somogyi Lajos polgármester így nyilatkozott:
– A két település közötti együttműködés 2010-ben lett hivatalos, de már korábban is jártak fellépni a gombosi néptáncosok Ballószögre.
Látjuk, hogy az itteni magyar közösségnek egyre nehezebb a helyzete, a megmaradást illetően, ezért jó szívvel támogatjuk őket. Ezúttal is hoztunk némi ajándékot az Arany János Magyar Művelődési Egyesületnek, azért, hogy könnyebben el tudja látni feladatait. Továbbá egyeztetéseket folytattunk arról, hogy milyen pályázati együttműködést tudnánk véghez vinni a jövőben. Volt már ezelőtt Hungarikum-pályázatban is kapcsolatunk, testvértelepülési pályázatban szintén együttműködtünk, és természetesen mindig szívesen látjuk a gombosiakat a hagyományos Ballószögi Szüreti Napokon – nyilatkozta a polgármester.

Doroszlóiak a színpadon (Fotó: Arany János MME)

Gombosiak tánca (Fotó: Arany János MME)

A Doroszlói Fúvószenekar sokat hozzátett a gombosi ünnep hangulatához (Fotó: Arany János MME)
Ft. Verebélyi Árpád címzetes prépost, esperesplébános a gombosi Szent László király templom búcsújának szakrális jellegével kapcsolatban a következőket mondta:
– Amikor ez a közösség Szent Lászlót választotta védőszentjévé, egyrészt abból a gondolatból táplálkozott, hogy a Gombos elődje, a Boldogasszonytelke egy olyan régmúltba nyúlik vissza, amely Szent László nyomán megpróbál a magyarság eszméjében megszilárdulni.
Jómagam úgy látom mind a Duna menti közösségeket, mind a gombosi közösséget, hogy van még benne erő, van benne olyan lehetőség, amellyel sok mindent meg tud mozgatni, talán a holnapját is. Amikor búcsút ünneplünk, akkor a remény az, amely bennünket késztet, ünneplésre bír, akkor is ha tudjuk, hogy nem vagyunk sokan – hallottuk az atyától.
A Szent László király plébániatemplom búcsúja alkalmából ünnepi mise zajlott és jellemzően erre az alkalomra hazalátogattak a faluból elszármazott gombosiak is.

Nyitókép: Felvonulás a gombosi templom előtt (Fotó: L. Móger Tímea)